Operátori tiesňovej linky 155 vykonali v roku 2024 telefonicky asistovanú neodkladnú resuscitáciu pri viac ako 3300 náhlych zastaveniach krvného obehu. V praxi to znamená, že navigovali volajúceho k správnemu postupu oživovania. Vyplýva to zo štatistík Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) SR. Informáciu prinieslo na svojom webe.
Čím skôr sa s resuscitáciou začne, tým je väčšia šanca na obnovu základných životných funkcií, a teda na záchranu ľudského života. Každou minútou oneskorenia klesá šanca na prežitie až o 10 percent. Zo štatistík ďalej vyplýva, že z 3309 telefonicky asistovaných neodkladných resuscitácií boli až v 1257 prípadoch aktivované automatické externé defibrilátory (AED), pričom použité boli v 527 prípadoch. Ak sa u pacienta použije AED do troch až piatich minút od vzniku kolapsu, šanca na prežitie sa zvyšuje až na 75 percent, pripomína operačné stredisko.
Podľa riaditeľa OS ZZS SR Osama Al-Khaldiho práve väčšia dostupnosť automatických externých defibrilátorov bude mať hlavný prínos pre pacienta. Totiž, keď je mu podaný výboj ešte pred príchodom záchranky, výrazne sa zvyšuje jeho šanca na prežitie. „Naši operátori sa stretávajú s prípadmi, keď sa ľudia bez skúseností aj napriek telefonickým pokynom operátora boja pacienta resuscitovať. Automatický externý defibrilátor v spolupráci s operátorom tiesňovej linky 155 dáva pacientovi najvyššiu šancu na prežitie,“ vysvetlil.Zároveň pripomenul, že už počas telefonicky asistovanej resuscitácie záchranári smerujú na miesto udalosti.
Najviac telefonicky asistovaných resuscitácií operačné stredisko minulý rok zaznamenalo v Žilinskom kraji, kde ich bolo 566. Nasleduje Prešovský kraj s počtom 509 a Banskobystrický kraj s počtom 450. Najmenej (294) ich v roku 2024 bolo zrealizovaných v Nitrianskom kraji. Naviac ich operačné stredisko zaevidovalo v novembri (384) a najmenej v júni (204).