V súčasnosti sa vo verejnosti objavujú správy o zvýšenom výskyte infekcií spôsobených ľudským metapneumovírusom (HMPV). Tieto informácie, ktoré sa rýchlo šíria sociálnymi médiami, môžu u niektorých ľudí vyvolávať obavy z možného vzniku ďalšej pandémie. Vyvracajú to však hygienici i virológovia. Napriek tomu, že prítomnosť vírusu HMPV už objavili hygienici aj na Slovensku, nejde o nový patogén.

Hlavná hygienička Tatiana Červeňová v stanovisku, ktoré Zdravotníckemu denníku zaslal Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že vírus HMPV cirkuluje v populácii najmä v období chrípkovej sezóny, zároveň s vírusmi chrípky, respiračným syncyciálnym vírusom a ďalšími patogénmi. Spôsobuje infekciu horných aj dolných dýchacích ciest.

Nejde o nový vírus

„HMPV nie je nový vírus,“ zdôrazňuje Červeňová. Podobne ako ďalšie vírusy spôsobujúce respiračné ochorenia, HMPV sa šíri kvapôčkami pri kašľaní a kýchaní infikovaného človeka. Prenos je možný aj z povrchov a predmetov, na ktorých sa vírus nachádza. Priebeh infekcie je vo väčšine prípadov mierny a neodlišuje sa od iných respiračných ochorení. Komplikácie môže spôsobiť najmä v prípade, ak sa k nemu pridruží ďalšie, napríklad bakteriálne ochorenie. V riziku sú najmä malé deti, seniori a osoby s oslabenou imunitou.

„Príznaky ochorenia sú podobné ako pri iných respiračných ochoreniach – kašeľ, nádcha, horúčka, dýchavičnosť. V závažných prípadoch môže prerásť do zápalu priedušiek alebo pľúc,“ približuje pre Zdravotnícky denník odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ). Hygienici dopĺňajú, že od začiatku aktuálnej chrípkovej sezóny 2024/2025 bolo do 1. kalendárneho týždňa 2025 v laboratóriách ÚVZ vyšetrených spolu 540 vzoriek. Z celkového počtu doteraz vyšetrených vzoriek bolo 147 pozitívnych, ale iba v jednom prípade išlo o vírus HMPV.

Mohlo by vás zaujímať

„Na základe aktuálne dostupných informácií a súčasného vývoja epidemiologickej situácie nie je predpoklad rizika vzniku novej pandémie,“ konštatuje hlavná hygienička. ÚVZ podobne ako pri ako pri iných vírusoch šíriacich sa vzduchom, aj v prevencii voči HMPV odporúča časté a dôsledné umývanie rúk, nedotýkať sa neumytými rukami očí, nosa alebo úst, vyhýbať sa kontaktu s chorými, dodržiavať respiračnú etiketu, vyhýbať sa preplneným priestorom, dôkladné nárazové vetranie interiérov, dezinfekcia povrchov a podobne.

Priebeh ochorenia býva mierny

Virológovia Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) vo svojom stanovisku taktiež ubezpečujú ľudí, že pravdepodobnosť vzniku pandémie spôsobenej HMPV je veľmi nízka, takmer nulová. „Na rozdiel od vírusu SARS-CoV-2, ľudský metapneumovírus nie je nový ľudský vírus. Identifikovaný bol v roku 2001, pričom v ľudskej populácii koloval oveľa skôr,“ tvrdia virológovia SAV. Prakticky celá populácia sa podľa nich s týmto vírusom stretla v ranom detstve, pričom dochádza k tvorbe protilátok voči nemu. Aj keď neskôr prichádza k reinfekciám, priebeh ochorenia je u väčšiny populácie veľmi mierny.

Odborníci zo SAV pripomínajú, že HMPV patrí medzi RNA vírusy, ktoré časom mutujú, čo vedie k vzniku nových kmeňov. „Na rozdiel od vírusu chrípky však nie je považovaný za vírus s pandemickým potenciálom, pretože zmeny v jeho genóme sú postupné a vychádzajú z predtým cirkulujúcich kmeňov,“ upozorňujú virológovia.

HMPV patrí do skupiny pneumovírusov, spôsobujúcich vírusové infekčné ochorenie horných dýchacích ciest, bežne označované ako „nádcha“ alebo nachladnutie, s miernymi príznakmi. Ku komplikáciám môže dôjsť najmä u malých detí alebo starších osôb s oslabenou imunitou. „K výskytu ochorení dochádza vo zvýšenej miere v chladných jesenných a zimných mesiacoch, čoho sme svedkami aj v súčasnosti,“ uzatvárajú virológovia.