Ministerstvo práce pod vedením Erika Tomáša (Hlas-SD) chystá nové digitálne služby v sociálnom poistení. Cieľom je úplné zavedenie digitálnych riešení pre rôzne životné situácie. Pôjde najmä o zjednodušenie žiadostí o dávky. Novinka odbremení aj lekárov, ktorí v súčasnosti neraz musia potvrdzovať ten istý údaj na viacero papierových žiadostí o dávky. Do zavedenia nových služieb by sa malo zapojiť aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).
Rezort práce pripravuje novelu zákona o sociálnom poistení. Vyplýva to z predbežnej informácie o príprave právneho predpisu. Ide o dokument, ktorým sa informuje o tom, že rezort pracuje na novej legislatíve. Návrh novely by sa mal do pripomienkového konania dostať vo februári tohto roka. Základný cieľ pripravovaného návrhu zákona vychádza z plánu obnovy.
Cieľom je úplné zavedenie digitálnych riešení pre niekoľko životných situácií. Tie by mali zabezpečiť jednotný prístup k vyhľadávaniu služieb, jednotné miesto pre ich realizáciu, plynulé prechody cez životnú situáciu, prehľad o stave spracovania podania, notifikácie či online platby. V rámci sociálneho poistenia by tak mali vzniknúť nové digitálne verejné služby.
Dokopy by malo ísť o 16 životných situácií, no zákon o sociálnom poistení rieši len štyri z nich. Ide napríklad čerpanie tehotenských či materských dávok, ošetrovného, úrazovej renty či rôznych dôchodkových dávok. Rezort práce uvádza, že by sa mali žiadosti a riešenie životných situácií v čo najväčšej možnej miere realizovať elektronicky. To v praxi znamená, že poistenec bude môcť požiadať o dávky elektronickou formou.
Niektoré dávky sa budú vyplácať automaticky bez toho, aby poistenec musel urobiť nejaký úkon v rámci podania žiadosti o priznanie dávky. Novela zákona by tiež mala zabezpečiť výmenu údajov medzi lekárom, zamestnávateľom či Sociálnou poisťovňou, aby údaje, ktoré poisťovňa už má, opakovane nevyžadovala od poistenca.
Mohlo by vás zaujímať
Rezort zabudol na NCZI
Aj keď ešte nebol predložený návrh novely, je možné pripomienkovať aj predbežnú informáciu. Túto možnosť využil aj NCZI, podľa ktorého rezort v rámci spolupráce zabudol uviesť dôležité prepojenia. „V rámci textu predbežnej správy nie je nikde spomenutá priama integrácia medzi NCZI a Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), ktorá je podstatná pri životných situáciách, akými je narodenie dieťaťa a choroby poistenca či rodinného príslušníka. Z uvedenej textácie to pôsobí tak, že sa buduje integrácia medzi Sociálnou poisťovňou a ÚPSVaR,“ uvádza v pripomienke NCZI.
Centrum zdravotníckych informácií tiež tvrdí, že v rámci navrhovaného riešenia v predmetných projektoch sa udeľuje kompetencia NCZI získavať dáta od lekárov a poskytovať ich iným orgánom verejnej moci. „Účelom je prepojiť jednotlivé orgány verejnej moci prostredníctvom priamych integrácii s NCZI, nie so Sociálnou poisťovňou, a tým zabezpečiť efektívnu výmenu údajov medzi jednotlivými dotknutými subjektmi,“ uvádza NCZI.
Centrum dodáva, že v prípade životnej situácie narodenia dieťaťa sa integrácia NCZI a ÚPSVaR týka poskytovania údajov pre posúdenie výplaty ochranného príspevku v hmotnej núdzi. Pri chorobe poistenca alebo člena rodiny sa zase jedná o nemocenské dávky a dávku ošetrovného.
Dokument pripomienkovala aj samotná Sociálna poisťovňa. Tá navrhuje, aby pripravovaný návrh zákona riešil aj administratívny chod podniku, predmetom ktorého je elektronické oznamovanie skutočností potrebných na účely dávky garančného poistenia.
Lekári potvrdzujú údaje opakovane
Už od júna 2022 je plne elektronizovaný proces potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti od jej vzniku až po jej ukončenie. „Tento proces plne nahradil papierové žiadosti o nemocenské a úrazový príplatok. Ostatné žiadosti o dávky sociálneho poistenia nie sú plne elektronizované. Poistenec v súčasnosti má možnosť požiadať iba o dávku tehotenské okrem papierovej formy tlačiva aj elektronicky vyplnením elektronického formulára cez portál slovensko.sk. Pri ostatných dávkach musí zaslať naskenovanú lekárom potvrdenú žiadosť cez všeobecný formulár,“ pripomína rezort práce.
V týchto prípadoch však nejde o elektronické podanie. Keďže v procese nemocenských dávok je vo väčšine žiadostí rozhodujúci vstup lekára, v súčasnosti podľa ministerstva elektronizácia v pravom slova zmysle nie je možná. Ide napríklad o predpokladaný termín pôrodu, ktorý lekár uvádza pri žiadostiach o dávku tehotenské, materské, či vyrovnávaciu dávku, alebo o lekárom potvrdenú potrebu osobného a celodenného ošetrovania.
„Aktuálne tiež nastáva situácia, že v uvedených prípadoch potvrdzuje lekár ten istý údaj opakovane pre rôzne papierové žiadosti. Dôvodom je aj skutočnosť, že na žiadostiach je potrebné uviesť údaje, ktoré musí vyplniť a potvrdiť aj zamestnávateľ. Zamestnanec musí papierovú žiadosť o nemocenskú dávku najskôr osobne doručiť zamestnávateľovi na potvrdenie. Pri potvrdzovaní údajov zamestnávateľom sa tiež často stáva, že zamestnávateľ za zamestnanca zasiela poštou žiadosť do Sociálnej poisťovne, alebo žiadosť doručuje osobne, čo má za následok zvýšené administratívne výdavky a zaťaženosť zamestnávateľa,“ tvrdí rezort práce.
Tieto problémy sú spôsobené tým, že Sociálna poisťovňa v súčasnosti nemá zabezpečené všetky potrebné toky údajov s príslušnými spolupracujúcimi subjektmi, orgánmi a inštitúciami.