Tento rok je potrebné konečne definovať nový katalóg zdravotných výkonov a zabezpečiť, aby na každú diagnózu bola aspoň jedna terapia a diagnostika hradená z verejného zdravotného poistenia. V ankete Zdravotníckeho denníka to povedal lekár a poslanec parlamentného zdravotníckeho výboru Peter Stachura (KDH). Ako veľké problémy označil to, že v roku 2024 sa nepodarilo ani len naštartovať zásadnejšie zmeny v ďalšom vzdelávaní, riešení rastúceho dlhu štátnych nemocníc či zlepšovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tá sa naopak kvôli rastúcim poplatkom v sektore aj naďalej zhoršovala. Okolo národnej univerzitnej nemocnice pokračuje sága s doteraz nejasným záverom. Stachura naopak ocenil štart výstavby nemocníc v Martine, Banskej Bystrici a Prešove.
Čo najlepšie a najhoršie sa podľa vás stalo v zdravotníctve minulý rok?
Za najlepšie rozhodnutia považujem začatie výstavby nemocníc v Martine, Banskej Bystrici a Prešove. Dlhodobo považujem výstavbu koncových nemocníc za kľúčovú, aby sme mohli zlepšiť pracovné prostredie v štátnych nemocniciach s obrovským investičným dlhom. Rovnako pozitívne hodnotím časti v schválenom zákone 578, ktorý zlepšuje usporiadanie siete špecializovaných ambulancií, napríklad zadefinovaním verejne dostupných ambulancií a tých, ktoré sú pri ústavných zariadeniach. Rovnako zadefinovanie administratívneho pracovníka či telemedicíny.
K tým najhorším radím, že ministerstvo zdravotníctva neprišlo so systémovým riešením pre bezbrehé vyberanie poplatkov v zdravotníctve, že doteraz pokračuje sága o lokalizáciu Národnej univerzitnej nemocnice v Bratislave, že ministerke Dolinkovej sa nepodarilo ani naštartovať zásadnejšie zmeny v ďalšom vzdelávaní, v zlepšovaní dostupnosti zdravotnej starostlivosti, či v riešení rastúceho dlhu štátnych nemocníc. Veľmi zlým riešením bol aj pokus konsolidovať verejné financie na úkor zdravotníctva, bez predchádzajúcej komunikácie so sektorom.
Čo očakávate od nasledujúceho roka?
Mohlo by vás zaujímať
V prvom rade musí odznieť kríza, ktorú spôsobila vláda Roberta Fica a ktorá viedla k výpovediam lekárov. Obávam sa, že budúci rok bude značne naštrbená dôvera zdravotníkov v terajší vládny establišment, že dokážu so zhoršujúcou sa situáciou v sektore niečo urobiť. Obávam sa, že zdravotníctvo nebude ani v ďalšom roku priorita vlády, že Robert Fico a strana Smer bude chcieť preniesť celú zodpovednosť za rezort v rozklade na plecia strany Hlas. Pri oslabenej politickej podpore premiéra a ministra financií nevidím veľkú šancu na úspech, na zásadnejšie zmeny. Rovnako situáciu komplikuje neskúsenosť ministra Šaška, ktorý nemá dostatočný rešpekt naprieč sektorom.
Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť tento rok, by podľa vás prospeli slovenskému zdravotníctvu a pacientom?
Za najvypuklejšie problémy v zdravotníctve z pohľadu pacienta považujem zhoršujúcu sa a nerovnomernú dostupnosť zdravotnej starostlivosti, nezriadené poplatky a rastúcu nerovnosť medzi poskytovanými službami v závislosti od finančného a sociálneho statusu. Na tieto oblasti by sa malo ministerstvo zdravotníctva v prvom rade zamerať. Ak chceme tieto problémy riešiť, musíme nastaviť nanovo pravidlá, ktoré sa obchádzajú a začať ich vyžadovať. Ako kľúčové vnímam zákaz poplatkov za manažment pacienta, za objednanie sa na termín, za výber operatéra, ktoré spôsobujú významné nerovnosti v systéme. Rovnako je potrebné zadefinovať katalóg výkonov, zabezpečiť, aby na každú diagnózu bola aspoň jedna terapia a diagnostika hradená z verejného zdravotného poistenia a jasne pomenovať alternatívy, na ktoré nie sú zdroje z verejného zdravotného poistenia. Na zlepšenie dostupnosti potrebujeme zredukovať zbytočné vyšetrenia, optimalizovať procesy cesty pacienta systémom a zredukovať zbytočnú byrokratickú záťaž. Rovnako musia poisťovne, ministerstvo, vyššie územné celky a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou začať viac kontrolovať poskytovanú zdravotnú starostlivosť, jej obsah a kvalitu.
Považujete schválený rozpočet pre zdravotníctvo za dostatočný? Čo by ste zmenili?
Rozpočet nie je dostatočný. Bez toho, aby došlo k systémovým zmenám, bude na konci roka 2025 chýbať približne 300 miliónov eur na pokrytie nákladov. Samotné ministerstvo zdravotníctva nemá jasnú predstavu, kde chce tieto zdroje ušetriť. Rovnako treba zdôrazniť, že ministerstvo zdravotníctva nemá v rukách opraty od výdavkov a požiadaviek sektora. Potrebujeme jasnú rozpočtovú zodpovednosť, tlmiť ekonomicky neprimerané požiadavky a racionalizovať aktuálne výdaje, ktoré neprinášajú benefit pre pacienta. Zároveň musíme lepšie distribuovať zdroje v sektore podľa kvality a prínosu pre pacienta.
Aké sú Vaše profesijné plány v novom roku?
Chcem pokračovať v práci opozičného poslanca, prinášať konštruktívne opozičné návrhy a rovnako pripravovať alternatívnu víziu moderného zdravotníctva. Aby sme ako strana KDH vedeli byť jasnou alternatívou súčasnému manažmentu.