Duševné zdravie detí sa v ostatných rokoch zhoršilo v dôsledku pandémie, vypuknutia vojny a ďalších negatívnych vplyvov súčasnosti. Aj preto sa kontrolóri Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR rozhodli budúci rok skontrolovať funkčnosť a nastavenie systému podpory a prevencie duševného zdravia žiakov v postcovidovom období cez realizované programy a aktivity na základných školách.
Národná kontrolná autorita bude preverovať aj zabezpečenie práva na vzdelanie ukrajinských detí v školách na Slovensku s ambíciou navrhnúť odporúčania na zlepšenie systému začleňovania a vzdelávania detí migrujúcich z iných krajín.
NKÚ bude aj v nasledujúcom roku pokračovať v nastavenej stratégii rozvoja na roky 2023 – 2025 a tak kontrolné akcie už nie sú prioritne orientované len na dodržiavanie rozpočtových pravidiel a zákonnosť pri nakladaní s verejným majetkom. Audítori sa zameriavajú na preverovanie dlhodobej finančnej udržateľnosti strategických projektov a plnenie kľúčových cieľov verejných politík. Okrem iného ide o riziká v oblasti verejného zdravia, vzdelávania, rozvoja infraštruktúry, demografie, životného prostredia a sociálnej chudoby, ktorá ohrozuje nielen jednotlivcov, ale aj širšie regióny.
Okrem duševného zdravia detí na školách sa slovenskí kontrolóri budú venovať aj ďalším oblastiam. Na rok 2025 pripravujú kontrolné akcie týkajúce sa hospodárenia Slovenskej pošty a spoločnosti MH Teplárenský holding, opravy a údržba ciest v správe samosprávnych krajov a iným. „Ak sa v komunikácii verejnej a štátnej správy, v komunikácii s médiami a občanmi vyskytne významný aktuálny problém, snažíme sa čo najskôr reagovať zaradením do plánu výkonu kontrol, aby sme dokázali priniesť verejnosti objektívny pohľad na základe faktov,“ vysvetlil podpredseda NKÚ Jaroslav Ivančo. Dodal, že vždy je potrebné vyčleniť primeraný priestor aj na prípravu kontrolórov pre zmysluplný a včasný výkon kontroly na základe dôslednej prípravy a poznania problému.
(luh)