Zľava predseda LOZ Peter Visolajský a minister zdravotníctva Kamil Šaško pri podpise zmluvy (Foto: FB ministerstva zdravotníctva)

Lekárski odborári a vláda sa dohodli. Analytik si myslí, že zmluva je lepšia, ako memorandum v roku 2022

Vláda na svojom piatkovom zasadnutí schválila zmluvu s Lekárskym odborovým združením (LOZ) o nastolení sociálneho zmieru v zdravotníctve. V nej sa zaväzuje k plneniu viacerých požiadaviek lekárskych odborárov a k tomu, že o sporných bodoch budú obe strany ďalej rokovať.

Zmluvné strany uvádzajú, že sa ju rozhodli uzatvoriť pre účel plnenia uzatvorených memoránd a usporiadanie vzájomných vzťahov. LOZ má po podpise zmluvy zabezpečiť, aby lekári stiahli svoje výpovede. Spory zmluvných strán týkajúce sa obsahu memoranda alebo súvisiace s memorandom budú riešiť zmluvné strany vzájomným rokovaním. Na dohľad nad vykonávaním krokov z memoranda bola zriadená komisia s zástupcami LOZ i vlády.

V piatok doobeda lekárski odborári rokovali s ministrom zdravotníctva Kamilom Šaškom (Hlas-SD) o finálnej dohode, ktorú predložil na rokovanie vlády.Prvým bodom zmluvy je zmena systému financovania zdravotníckych zariadení tak, aby platby zdravotných poisťovní odzrkadľovali reálne náklady na zdravotnú starostlivosť vrátane zohľadnenia ceny práce zdravotníckych pracovníkov. Vláda sa zaviazala v roku 2025 vykonať personálny audit pre potreby naplnenia efektívneho dopytu po zdravotníckych pracovníkoch vo všetkých ústavných zariadeniach. Preverí sa ním okrem iného dodržiavanie dohodnutého pracovného času či obstarávanie liekov a zdravotníckeho materiálu. Vláda a LOZ sa dohodli, že na základe auditu sa rozhodne  o ďalšom navýšení zdrojov alebo o efektívnejšom prerozdelení finančných zdrojov pre nemocnice. Má sa pracovať aj na ďalšom rozširovaní úhrad podľa DRG mechanizmu.

Pôvodne dohodnuté mzdy

Vláda sa zaviazala v skrátenom legislatívnom konaní predložiť do parlamentu návrh zákona, ktorý má určovať minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie ústavných zariadení. Má sa navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek a zákon bude garantovať ich počet na pacienta. V skrátenom konaní má predložiť aj návrh novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorým zabezpečí, že základné zložky mzdy zdravotníkov v nemocniciach sa vrátia na pôvodnú zákonom určenú výšku násobkov priemernej mzdy pred konsolidáciou verejných financií.

Vláda však trvá na tom, že lekári, ktorí pracujú na viac úväzkov, nepotrebujú zákonom garantovanú ochranu ich miezd. „Osobitné výhody odmeňovania sa preto nebudú vzťahovať na lekára, ktorý pracuje na kratší pracovný čas menší ako polovica plného úväzku lekára a zároveň vykonáva zdravotnícke povolanie u iného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti okrem poskytovateľa ústavnej zdravotnej starostlivosti a poskytovateľa, ktorý prevádzkuje ambulanciu záchrannej zdravotnej služby,“ uvádza zmluva. Vláda má ďalej zvyšovať počet slovenských študentov na lekárskych fakultách a tiež opätovne prehodnotiť, prípadne skrátiť dĺžku špecializačného štúdia lekárov aspoň na úroveň Českej republiky, a to do polroka od podpísania dohody.

Za splnený bod memoranda zmluvné strany považujú zrušenie zdaňovania nepeňažného plnenia pri vzdelávaní zdravotníkov. Odborári ocenili, že vláda svojim uznesením zabezpečila, že nemocnice zriadené alebo ovládané štátom sa nebudú transformovať na obchodné spoločnosti. Všetci lekári, ktorí podali výpoveď, majú byť prijatí naspäť do nemocníc. Vláda má tiež v skrátenom konaní predložiť návrh zákona, ktorým zabezpečí zrušenie možnosti vyhlásiť pri nedostatku lekárov mimoriadnu situáciu a potrestať ich za to, že odmietnu nastúpiť do praxe. Vláda deklaruje, že si neželá vznik mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu, avšak musí zabezpečiť ochranu ústavných práv občanov na dostupnú zdravotnú starostlivosť. „Zmluvné strany sa budú snažiť zabezpečiť ochranu ústavných práv občanov na dostupnú zdravotnú starostlivosť sociálnym dialógom,“ uzavrela vláda.

Dôležité sú jasné míľniky

Zdravotnícky analytik Martin Smatana konštatoval, že zmluvu o „sociálnom zmieri“ vníma ako dobrý kompromis medzi vládou a lekárskymi odborármi. Z obsahového a pragmatického hľadiska je to podľa neho výrazne lepší dokument, ako bolo pôvodné memorandum podpísané v roku 2022. „Dokument sa totiž viac podobá na dohodu dvoch partnerov a nie na nátlakovú akciu jednej strany,“ zhodnotil.  Tiež je oveľa konkrétnejší, obsahuje jasnejšie a dosiahnuteľnejšie kroky, úlohy či míľniky. Pôvodné memorandum bolo podľa analytika často nejasné, vágne a jeho plnenie sa nedalo objektívne odpočtovať. Súčasná zmluva obsahuje napríklad jasné míľniky v zavádzaní platobného mechanizmu DRG.

Smatana ocenil aj dohodu spraviť personálny, prevádzkový a produkčný audit, vrátane prepočtu efektivity úväzkov. „Nakoľko som taký audit v roku 2016 pomáhal robiť tak viem potvrdiť, že sú viaceré pracoviská kde je, napriek celkovému nedostatku personálu, prezamestnanosť a vysoká neefektivita,“ povedal.

(luh)