Medziročný nárast financií v rozpočte pre zdravotníctvo na rok 2025 bude podľa všetkého len na prežitie. Ak sa však podarí odhaliť a odstrániť neefektivity, môže nás čakať prelomový rok. V ankete, v rámci ktorej odborníci, zdravotný sektor a politici pre Zdravotnícky denník hodnotia uplynulý rok a výzvy v tom budúcom, to povedala bývalá štátna tajomníčka z ministerstva zdravotníctva a zdravotnícka analytička Jana Ježíková.
Čo najlepšie a najhoršie sa podľa vás stalo v zdravotníctve tento rok?
Mám veľkú radosť z toho, že sa podarilo zachrániť a rozbehnúť výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Martine, ktorá sa nachádzala v patovej situácii. Práve tam sa vzdelávajú budúci lekári, a moderné priestory sú pre nich zásadným faktorom, ktorý môže ovplyvniť ich rozhodnutie zostať na Slovensku. Rovnako ma teší pokrok vo výstavbe novej nemocnice v Banskej Bystrici – ide o kroky, ktoré posúvajú naše zdravotníctvo dopredu. Na druhej strane, najväčším negatívom bola bezpochyby kríza spôsobená nespokojnosťou nemocničných lekárov so súčasným systémom. I keď to niekto zľahčuje na akciu niekoľko tisícok nemocničných lekárov, má to obrovský dopad na spoločnosť, na dôveru lekárov, sestier, alebo bežných ľudí v štát. Lekári ukázali obrovskú jednotu a začali aktívne komunikovať nielen svoje pracovné podmienky, ale aj spôsob, akým sa financujú nemocnice, v ktorých pracujú, ako funguje ich vzdelávanie.
Čo očakávate od budúceho roka v rámci zdravotníctva?
Do nového roka nevstupujeme s optimizmom. Bez ohľadu na výsledok sporu medzi lekármi a ministrom zostane hlboko narušená dôvera lekárov a verejnosti v štát, čo nepochybne ovplyvní aj mladú generáciu. Táto situácia rozhodne neprispieva k lepšej perspektíve. Zdravotníctvo si v uplynulých rokoch zvyklo na výrazné navyšovanie financií, no rok 2025 bude zrejme iba o prežití. Rezort zatiaľ nevykazuje schopnosť hľadať úspory vo vlastnej neefektivite, no možno ho nový rok práve k tomu, hoci aj nepriamo, prinúti. Chcem tomu veriť.
Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť budúci rok, by prospeli slovenskému zdravotníctvu?
Medziročný nárast financií pre zdravotníctvo bude podľa všetkého len na prežitie. Ak sa však podarí odhaliť a odstrániť neefektivity, môže nás čakať prelomový rok. Pán minister sľuboval, že bude dôsledne sledovať tok financií v systéme, zacieli na úniky a zameria sa na kontrolu zdravotných poisťovní – na to, ako spravujú majetok a peniaze poistencov. Súčasne zdôraznil, že zdravotníctvo má byť službou pre ľudí, nie výsadou pre vyvolených. Ak sa tieto priority pretavia do reálnych krokov, nepotrebujeme nič viac. Plne sa s tým stotožňujem.
Považujete schválený rozpočet pre zdravotníctvo za dostatočný a čo by ste zmenili?
V zdravotníctve máme schopnosť minúť akúkoľvek sumu, no budúci rok je nárast rozpočtu skôr symbolický, keďže sme boli zvyknutí na vyššie čísla. Aj keď v zdravotníctve častejšie žiadame než hľadáme vlastnú neefektivitu, možno nastal čas, aby sa rezort začal zaoberať aj touto oblasťou. Aj ja by som bola za vyšší nárast zdrojov, no ak vláda rozhodla inak, budem do konca januára čakať na prerozdeľovaciu vyhlášku, ktorá podrobne určí, koľko prostriedkov pôjde z každej zdravotnej poisťovne na konkrétne typy zdravotnej starostlivosti, a následne to zhodnotím. V každom prípade vidím veľké rezervy v zanedbávaní dlhodobej a následnej zdravotnej starostlivosti.
Aké sú vaše profesijné plány v novom roku?
Mojím cieľom je aj naďalej pomáhať, zdieľať svoje skúsenosti a pokračovať v profesionálnom raste. Chcem sa viac sústrediť na to, aby moja práca mala spoločenský prínos a bola prospešná. Zdravotníctvo nie je len mojou prácou, ale aj mojou vášňou a hobby. Chcem sa mu venovať slobodne, s radosťou a odhodlaním, aby som mohla prispieť k jeho neustálemu zlepšovaniu.
(mhl)