Schôdza SANT. Foto: Európsky parlament

Zdravie bude riešiť samostatný výbor. Europoslanci odhlasovali povýšenie SANT

Po mesiacoch intenzívnych rokovaní a debát europoslanci oficiálne schválili dlho očakávané osamostatnenie terajšieho podvýboru pre verejné zdravie (SANT). Ten sa doteraz nachádzal pod hlavičkou Výboru pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI). Nový výbor bude teraz fungovať úplne samostatne s výhradným zameraním na oblasť zdravotnej politiky. Personálne sa má rozrásť o 13 nových členov. Kto konkrétne vo výbore zasadne, bude predmetom januárového pléna, informoval Zdravotnícky denník tím predsedu SANT Adama Jarubasa.

K rozhodnutiu došlo v rámci včerajšieho plenárneho zasadnutia, kde sa zo 649 prihlásených europoslancov vyslovilo 448 za zmenu, 161 bolo proti a 40 sa zdržalo hlasovania. Tento krok prichádza v období, keď je zdravotná problematika viac než kedykoľvek predtým významnou súčasťou európskej agendy. Pandémia covid-19 a následné výzvy v oblasti zdravotnej starostlivosti ukázali, že Európska únia potrebuje efektívnejšie mechanizmy na riešenie kríz a zlepšenie prístupu k zdravotnej starostlivosti.

Podvýbor SANT vznikol až vo februári minulého roka a bol časťou výboru ENVI, ktorého agenda zahŕňa široké spektrum tém od životného prostredia po bezpečnosť potravín. SANT sa zameriaval predovšetkým na verejné zdravie, avšak jeho slabý mandát a zdieľané kompetencie s ENVI často obmedzovali jeho efektivitu. To sa má teraz zmeniť.

Zmena príde v januári

„Cielený mandát výboru SANT mu umožní agilne a efektívne riešiť najnaliehavejšie zdravotné problémy. Otvorená spolupráca s ostatnými príslušnými výbormi Parlamentu a komisári mu zároveň umožní zachovať prístup ,Jedno zdravie‘,“ uviedol v oficiálnom vyhlásení po hlasovaní poľský europoslanec Adam Jarubas (EPP), ktorý je predsedom podvýboru pre verejné zdravie.

Hlavnou úlohou pre europoslancov bude teraz zabezpečiť hladký prechod z ENVI do novej štruktúry. Presun členov, legislatívnych aktov a agendy si vyžiada spoluprácu naprieč politickými frakciami. „Chceme to urobiť formou džentlmenskej dohody, aby sme minimalizovali potrebu rozsiahlych zmien,“ uviedol začiatkom decembra pre spravodajský web Euractiv zdroj z Európskeho parlamentu. Kľúčové bude tiež zabezpečiť, aby europoslanci nemuseli voliť medzi členstvom v jednotlivých výboroch alebo medzi úlohami spravodajcov.

Samotné zloženie výboru (ktoré by malo teoreticky odrážať zloženie Európskeho parlamentu) určí každá politická skupina a nezaradení europoslanci. „O presných menách poslancov SANT sa bude hlasovať na januárovom plenárnom zasadnutí,“ povedal Zdravotníckemu denníku asistent predsedu podvýboru Borys Maria Brzezinski. Terajší podvýbor pre verejné zdravie technicky vzaté prestane existovať prvý deň januárového plenárneho zasadnutia a ako výbor bude formálne zriadený v ten istý deň. Predseda a podpredsedovia výboru budú zvolení na príslušných ustanovujúcich zasadnutiach.

Je otázkou, či vedenie zostane bez zmeny. Teraz je jeho predsedom Adam Jarubas (EPP) a podpredsedami Tilly Metz (Zelenie), Stine Boss (Renew Europe), Roman Jerković (S&D) a Emmanouil Fragkos (ECR). Súčasný 30-členný podvýbor sa má navyše rozrásť o 13 členov, teda na 43.

Pestrá agenda

Osamostatnenie výboru SANT by mal predstavovať dôležitý krok k väčšej akcieschopnosti v oblasti zdravotnej politiky. Zatiaľ čo problematika bezpečnosti potravín zostane naďalej pod kompetenciou ENVI, nový výbor sa bude môcť plne sústrediť na kľúčové témy, ako sú lieky a zdravotnícke pomôcky, programy a špecifické akcie v oblasti verejného zdravia, pripravenosť na zdravotné krízy a reakcie na ne, duševné zdravie a práva pacientov, zdravotné aspekty bioterorizmu a témy týkajúce sa Európska agentúra pre lieky (EMA) a Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC). Výbor SANT má tiež rozvíjať vzťahy so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). „Výbor bude mať širší sekretariát a viac prostriedkov na štúdie, misie a ďalšie aktivity,“ doplnil ďalej pre Zdravotnícky denník Brzezinski.

„V čoraz nestabilnejšom svete musíme zabezpečiť väčšiu autonómiu v oblasti liečiv a ďalších zdravotníckych zdrojov, rýchlejšiu detekciu a pripravenosť na budúce zdravotné krízy, zabezpečiť vedúce postavenie v oblasti inovácií v zdravotníctve v prospech pacientov, ale aj konkurencieschopnosti EÚ. Musíme znížiť nerovnosti v oblasti zdravia, a to tak medzi jednotlivými krajinami EÚ, ako aj v rámci nich,“ vytýčil dlhodobé ciele Jarubas.

Už od vzniku podvýboru SANT v roku 2023 sa špekulovalo o jeho osamostatnení. Hoci jeho zakladajúci mandát bol obmedzený, rýchlo sa ukázalo, že zdravotná agenda je príliš zásadná na to, aby zostala podriadená všeobecnejšiemu výboru. Včerajšie hlasovanie tak môže byť považované za historický krok smerom k posilneniu európskej zdravotnej politiky a zároveň ako odpoveď na volanie po väčšej efektivite a zodpovednosti v tejto oblasti.

Filip Krumphanzl