Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas pandémie covidu. Podľa portálu teraz.sk to uviedol predseda NKÚ Ľubomír Andrassy po rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala správou NKÚ o financovaní MOM.
V súvislosti s už zverejnenou správou NKÚ, ktorá odhalila nedostatky pri financovaní a fungovaní MOM v období rokov 2020 až 2023, Andrassy podľa portálu teraz.sk uviedol, že kontrolóri museli v tomto prípade pracovať s analytickými komentármi. „Tie sa robia vtedy, ak nemáme istotu zadováženia dôkazov a dát počas kontroly,“ vysvetlil.
Zistenia boli odovzdané polícii
„V tomto prípade sme sa nedopátrali ku kľúčovým informáciám o tom, kto koľko MOM prevádzkoval, koľko bolo testovaných, koľko zo štátnych prostriedkov smerovalo na podporu a prevádzku MOM,“ doplnil. Bráni to podľa jeho slov zúčtovaniu vynaložených prostriedkov zo štátneho rozpočtu, ktorých objem sa odhaduje na úrovni 320 miliónov eur.
Svoje zistenia odovzdali kontrolóri polícii, komunikujú však i s finančnou správou (FS). „Mnoho firiem, ktoré prevádzkovali MOM, predtým v zdravotníctve nepôsobili. Kým predtým boli ich tržby na úrovni desiatok či stoviek tisíc eur, v čase najväčšej pozitivity a aktivity MOM mohli tieto firmy vygenerovať tržby aj niekoľko miliónov. Či si tieto firmy splnili daňové povinnosti, je na FS,“ dodal podľa portálu Andrassy.
Komunikácia o výmaze medzi ÚVZ a Národným centrom zdravotníckych informácií (NCZI) mala podľa neho prebiehať v závere roka 2023. „Sú čiastočné informácie, že sa tak malo diať na základe odporúčaní z úrovne Európskej únie, resp. z dôvodu GDPR. Neexistujú však konkrétne rozhodnutia a vysvetlenia, to nám nikto neposkytol,“ povedal šéf NKÚ a dodal, že napriek tomu, že NCZI ponúkalo možnosť ÚVZ anonymizovať údaje, úrad trval na výmaze informácií.
ÚVZ tvrdí, že s kontrolórmi spolupracoval
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) nedal vymazať dáta týkajúce sa mobilných odberových miest (MOM). Práve naopak, úrad v súvislosti s registrom MOM ponechal dáta o odberných miestach v databáze Moje eZdravie a nedošlo teda k ich výmazu. ÚVZ tak reagoval na slová predsedu NKÚ Ľubomíra Andrassyho.
ÚVZ podľa svojho vyjadrenia nezbieral údaje relevantné pre problematiku financovania mobilných odberových miest. Úrad navyše disponuje čestným vyhlásením Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) zo dňa 22. novembra 2023, v ktorom sú jasne vyšpecifikované, ktoré údaje boli v databáze Moje eZdravie ponechané, a ktoré údaje boli vymazané.
„Platnosť zmluvy medzi ÚVZ a NCZI z roku 2020, na základe ktorej sa spracúvali osobné údaje, skončila 3 mesiace po zrušení mimoriadnej situácie, teda 15. decembra 2023. Zmluvu nebolo možné ďalej predĺžiť, inak by to bolo protizákonné,“ konštatuje ÚVZ. Pri údajoch, ktoré nie sú osobnými údajmi podľa nariadenia GDPR (napr. štatistické údaje, údaje o odberných miestach), úrad uviedol, že je možné ich v záujme zachovania kontinuity poskytovaných služieb zo strany NCZI zachovať.
„ÚVZ v plnej miere spolupracoval s ministerstvom zdravotníctva SR a Najvyšším kontrolným úradom a doložil všetky relevantné informácie, o ktoré požiadalo ministerstvo a NKÚ, a ktoré k uvedenej problematike mal k dispozícii,“ dodáva ÚVZ.
(bre)