Na zdravotníctvo je dôležité nazerať ako na investíciu a nie výdavok. Želal by som si, aby zainteresovaní našli odvahu pristúpiť k zmenám v oblasti financovania zdravotníctva v kontexte jeho dlhodobej udržateľnosti. V ankete, v rámci ktorej odborníci, zdravotný sektor a politici pre Zdravotnícky denník hodnotia uplynulý rok a výzvy v tom budúcom, to povedal generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Matúš Jurových.
Čo najlepšie a najhoršie sa podľa vás stalo v zdravotníctve tento rok?
Z pohľadu najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku, ktorá sa stará o takmer tri milióny poistencov, bol rok 2024 mimoriadne dynamický. Napriek mnohým scenárom, ktoré na začiatku neboli príliš optimistické, a vonkajším faktorom, ktoré nevieme ovplyvniť, no ony zásadne ovplyvňujú nás, ho uzatvárame so cťou. Podarilo sa nám stabilizovať poistný kmeň, výrazne znížiť predikovanú stratu, zabezpečiť zmluvy s poskytovateľmi tak, aby mali pacienti v každom regióne dostupnú zdravotnú starostlivosť. Napriek ťažkej štartovacej čiare sme dokázali zamerať našu pozornosť na to najdôležitejšie – samotného poistenca. Ako najväčšie pozitíva roka vnímam naše projekty na podporu prevencie, vďaka ktorým sme zvýšili povedomie o dôležitosti skorého odhalenia ochorení a zlepšili prístup k preventívnym prehliadkam, ďalej benefity na mieru pre poistencov, kde naša ponuka reflektovala ich meniace sa potreby, ale tiež ničím nenahraditeľný osobný kontakt v podobe podujatí zameraných na zdravý životný štýl, ktoré nám priniesli cennú spätnú väzbu a motivovali poistencov starať sa o zdravie viac.
Pre VšZP bol rok 2024 náročný v tom, že na rozdiel od predchádzajúcich rokov neprišlo k dofinancovaniu sektora, čo vyžadovalo oveľa väčšiu disciplínu pri hospodárení a zodpovedné rozhodovanie doslova o každom eure. Vnímali sme to ako výzvu aj preto, že náš poistný kmeň je náročnejší – staráme sa aj o tie najťažšie diagnózy. Som rád, že sa nám túto misiu podarilo splniť a naši poistenci chýbajúce zdroje v sektore nepocítili. Zdravotníctvo si vyžaduje citlivý prístup a schopnosť rozumieť nadväznosti jednotlivých článkov systému. Je dôležité vnímať všetky súvislosti a pozerať sa na tému tohto sektora vždy predovšetkým optikou pacienta a jeho potrieb.
Čo očakávate od budúceho roka v rámci zdravotníctva?
Keďže sa zadefinoval legislatívny rámec pre telemedicínu v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku, bude zaujímavé sledovať, ako sa aj Slovensko posunie smerom k 4P medicíne založenej na prediktívnosti, prevencii, personalizácii a participácii. Moderné digitálne technológie môžu významne pozitívnym spôsobom ovplyvniť cestu pacienta od diagnostiky až po liečbu. Misia Zdravia a jej alokované zdroje môžu byť predzvesťou toho, že zdravotníctvo na Slovensku sa začne meniť smerom k digitalizácii, informatizácii a novým riešeniam, z ktorých bude mať úžitok primárne pacient. Ide o výnimočnú príležitosť ktorú ponúka Plán obnovy a odolnosti pre slovenské zdravotníctvo a budúci rok by z pohľadu čerpania týchto zdrojov mal byť prelomový.
Aké zmeny, ktoré sa dajú uskutočniť budúci rok, by prospeli slovenskému zdravotníctvu?
Dôležité je nazerať na zdravotníctvo ako na investíciu a nie výdavok. Želal by som si, aby zainteresovaní našli odvahu pristúpiť k zmenám v oblasti financovania zdravotníctva v kontexte jeho dlhodobej udržateľnosti. Z pohľadu efektivity sektora považujem za dôležitú optimalizáciu siete nemocníc a zadefinovanie rámca pre takzvané výnimkové lieky. Taktiež bude nevyhnutné uskutočniť kroky k personálnej stabilizácii sektora.
Považujete schválený rozpočet pre zdravotníctvo za dostatočný a čo by ste zmenili?
Zdrojov nebude nikdy dosť a o zdravotníctve to platí dvojnásobne. Najmä ak zoberieme do úvahy, že jeho súčasťou sú moderné inovatívne lieky, špičkové diagnostické prístroje a inteligentné riešenia v diagnostike. Hoci rast výdavkov predbieha rast HDP, počet odvrátiteľných úmrtí klesá len veľmi pomaly. To znamená, že rast alokovaných zdrojov automaticky nemusí znamenať zlepšenie systému. Preto je dôležité hovoriť nielen o rozpočte, ale aj o efektivite v zdravotníctve. Taktiež sa musíme vážne zaoberať zmenou demografie a vplyvom starnutia populácie, či vedeckým pokrokom, ktorý prináša inovatívnu liečbu a lieky, čo si vyžaduje vyššie náklady.
Aké sú vaše profesijné plány v novom roku?
Z pohľadu najväčšej zdravotnej poisťovne na Slovensku musím povedať, že napriek neľahkým podmienkam sa nám podarilo zazmluvniť širokú sieť poskytovateľov zdravotnej starostlivosti tak, aby mal pacient v každom regióne Slovenska dostupnú zdravotnú starostlivosť. Stabilizovali sme poistný kmeň a rozbehli projekty na podporu prevencie, pohybu a duševného zdravia, ktoré motivujú poistencov k väčšej starostlivosti o vlastné zdravie. Som presvedčený, že zodpovednosť za vlastné zdravie a prevencia idú ruka v ruka s efektivitou vynakladania zdrojov v zdravotníctve. A toto budú aj moje osobné profesijné výzvy aj do budúceho roka.
(mhl)