S požiadavkami lekárov nadpriemerne nesúhlasia ľudia nad 65 rokov, kde s nimi nesúhlasí až 63 percent opýtaných. Naopak, nadpriemerný súhlas s ich požiadavkami vyjadrujú najmladšie vekové kategórie, u respondentov vo veku 18 -24 rokov je to 69 percent, v kategórii 25-34 rokov je to presná polovica (50 percent). Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research, ktorá pre reláciu Na telo televízie Markíza zisťovala, čo si o celej situácii myslia voliči. Takmer polovica opýtaných s požiadavkami lekárov nesúhlasí.
Posledné týždne sú hlavnou témou ministerstva zdravotníctva výpovede nemocničných lekárov, ktoré uplynú už koncom decembra. Ak sa s vládou nedohodnú, okresné úrady vyhlásia mimoriadnu situáciu a lekári budú musieť do nemocnice nastúpiť. Lekári tvrdia, že ide o nútené práce, štát zas hovorí, že lekárski odborári vydierajú vládu a pacienti sú ich rukojemníci.
Až 68 percent voličov hnutia Slovensko súhlasí s požiadavkami lekárov, nadpriemerný súhlas s ich požiadavkami je ešte medzi voličmi PS (57 percent), Demokratov (56 percent), SaS (53 percent), Sme rodina (50 percent) a tesne aj Hlas-SD (40 percent). V najväčšej miere nepodporujú požiadavky lekárov voliči SNS (69 percent ), Smer-SD (68 percent ) a KDH (61 percent ).
Agentúra sa tiež pýtala, či sa zmenil prístup lekárov potom, čo v roku 2022 prijali memorandum o zlepšení slovenského zdravotníctva. Pre takmer polovicu respondentov sa nič nezmenilo a prístup lekárov ostal rovnaký. Podľa 22 percent sa prístup lekárov zhoršil a iba šesť percent respondentov si myslí, že prístup zdravotníkov sa zlepšil.
Diskusiu vyvoláva aj to, ako lekárski odborári rokujú s ministrom zdravotníctva a či majú primeraný vplyv na smerovanie zdravotníctva. S vplyvom odborárov na zmeny v slovenskom zdravotníctve súhlasí 44 percent opýtaných.
(bre)