Slabú vzájomnú komunikáciu vo vláde a v koalícii ilustrujú už aj vyjadrenia o transformácii štátnych nemocníc na akciové spoločnosti. Aj občan, ktorého to zaujíma, ledva stíha sledovať, aký je momentálny postoj vládnych politikov. A ten, kto to sleduje len letmo, sa v tom už stratil.
Premiér Robert Fico (Smer-SSD) transformáciu tento rok pripustil a vzápätí ju odmietol. Tento postoj deklaruje naďalej. Transformáciu vylúčil aj minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD). Potom ju pripustil štátny tajomník ministerstva financií Radovan Majerský, na čo ju minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SSD) odmietol. Ale poďme pekne po poriadku.
Fico už raz v minulosti zastavil zmenu štátnych nemocníc na „akciovky“. Tá pôvodne mala byť ukončená pred takmer dvadsiatimi rokmi za ministra Rudolfa Zajaca (SDKÚ). Ten spoločne so svojim tímom pripravil proces zmeny právnej formy všetkých štátnych nemocníc. Napokon sa však na akciové spoločnosti transformovali len tri slovenské kardioústavy a nemocnica v Poprade. Už od roku 2006 sú akciovkami v stopercentnom vlastníctve štátu, prežili to a starajú sa o svojich pacientov. Po nástupe prvej Ficovej vlády v roku 2006 myšlienka šla do stratena a oživil ju v roku 2011 vtedajší minister zdravotníctva Ivan Uhliarik (KDH). Robert Fico už v roku 2006, keď bol lídrom opozície, brojil proti transformácii nemocníc a opakovane ju označoval za prípravu na privatizáciu. Počas sporu s Uhliarikom v roku 2011 vyhlásil, že zdravotníctvo vníma ako verejnú službu a odmieta zaraďovanie čistých trhových pravidiel do tohto prostredia.
V októbri tohto roku Fico spravil otočku a pri predstavení konsolidačných opatrení spolu s ďalšími ministrami, no bez vtedajšej ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD), povedal, že vláda bude meniť právnu formu štátnych nemocníc, ale bude zo zákona vylúčená ich privatizácia. Ešte v júni Dolinková o transformácii hovorila, že je v hre, ale určite nie v nejakom blízkom časovom horizonte kvôli nefunkčnosti systému DRG… vlastne, to stále platí a transformácia sa pravdepodobne tak skoro neudeje. V situácii, keď majú nemocnice dlh takmer miliardu a pol, to ani nie je možné. Onedlho Dolinková podala demisiu a novým ministrom zdravotníctva sa stal Kamil Šaško.
Ozaj, v roku 2011 vynaložili nemocnice len na audity v rámci prípravy na transformáciu takmer dva milióny eur. Zdravotnícky analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) Martin Vlachynský v októbri v rozhovore pre Zdravotnícky denník povedal, že veľmi pochybuje o tom, či transformácia vôbec zbehne. Je podľa neho otázne, či sa na trhu nachádzajú potenciálni investori do slovenských nemocníc. Zrejme by to pre nich nebolo finančne zaujímavé a investovať do nemocnice a potom ju nechať manažovať štátom by zasa nebolo rozumné. Pri aktuálnej zadlženosti by sa nemocnice transformovali rovno do konkurzu.
Hospodárske výsledky nemocnice v Poprade, ktorá funguje ako akciová spoločnosť, pritom ukazujú, že nemocnica v tejto právnej forme môže hospodáriť celkom slušne. V súčasnosti nemá žiadne pohľadávky voči štátu, nedoplatky či dlhy. Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) ju v hodnotení slovenských nemocníc v kategórii malé až stredne veľké tento rok zaradil na tretie miesto. Hodnotí sa na základe ukazovateľov ako kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, skúsenosť, náročnosti diagnóz, spokojnosť pacientov, hospodárenie a transparentnosť. Nemocnica Poprad sa každoročne umiestňuje v prvej trojke.
Predseda parlamentného zdravotníckeho výboru Vladimír Baláž (Smer-SSD) povedal, že či sa zmení alebo nezmení právna forma nemocníc, podstatné je, aby poisťovne platili nemocniciam oprávnené ekonomické náklady. Cestou k efektívnemu hospodáreniu je podľa neho plná implementácia DRG ako platobného mechanizmu. Riaditeľ Národného ústavu srdcovo-cievnych chorôb, ktorý je akciovou spoločnosťou, Mongi Msolly, distribúciu zdrojov v zdravotníctve tiež kritizuje.
V novembri premiér spravil ďalšiu otočku a vyhlásil, že transformácia nemocníc na akciovky nie je téma. Pripomenul, že on aj ministri financií a zdravotníctva opakovane vyhlásili, že otázka transformácia nemocníc pre vládu nie je na stole. Lekárom odkázal, nech si nevymýšľajú a že vláda sa nebude vyjadrovať k niečomu, „čo nepovedala, čo nerieši, o čom nerozmýšľa, o čom neuvažuje.“ Vraj nechce zvyšovať nervozitu a transformácia bola len úvaha, lebo akciové spoločnosti musia dodržiavať náročnejšie ekonomické pravidlá.
Štátny tajomník ministerstva financií Radovan Majerský sa približne v tom čase na schôdzi zdravotníckeho výboru vyjadril, že proces započatia transformácie bol výsledkom dohody koalície pri rozpočte a ak sa tieto závery nezmenia, stále platia. Presnejšie: „Transformácia príspevkových organizácii štátu na štátne akciové spoločnosti by bola riešením, ako zaviesť viac manažérsky prístup do riadení nemocníc, takže naďalej na tom trváme.“
Štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Štofko zase objasnil, že vláda na svojom zasadnutí transformáciu štátnych nemocníc odmietla. Na konferencii Jesenná ITAPA 2024 povedal, že by išlo o dlhý a finančne náročný proces, zložitý napríklad aj z pohľadu majetkových auditov. „Štátny tajomník Majerský iba povedal, že sa o tom máme baviť,“ tvrdí Štofko. Vraj ale rozumie, že informácie o prípadnej transformácii mohli byť zmätočné. No prečo asi?
Vládni predstavitelia by sa najprv by sa mohli dohodnúť medzi sebou. Ale možno vlastne ani netreba. „Hierarchia v rámci vlády je jasná, premiér sa vyjadril, že nie,“ uzavrel Michal Štofko. Tak už vieme.
Lucia Hakszer