Foto: Union, Dôvera, VšZP (Facebook)

Zdravotnú poisťovňu zmení 114-tisíc poistencov. Opäť „fičia“ aj podvody pri prepoisťovaní

Zdravotnú poisťovňu od budúceho roka zmení viac ako 114-tisíc poistencov. Po vyhodnotení doručených a akceptovaných prihlášok Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) skonštatoval, že najväčší záujem prejavili poistenci o prepoistenie do poisťovne Dôvera, ktorá bude mať čistý nárast takmer 37-tisíc poistencov. Naopak, najviac poistencov stratila Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) – vyše 32-tisíc. Poisťovňa Union vykázala čistý úbytok takmer 5-tisíc poistencov.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou situáciou zverejnil presné čísla poistencov a grafy týkajúce sa prepoistenia. Očividný je trend presunu poistencov zo štátnej poisťovne do súkromných
zdravotných poisťovní, predovšetkým do poisťovne Dôvera. „Tento trend je dlhodobý a prejavuje sa vo
všetkých rokoch okrem roku 2021,“ uviedol ÚDZS.

Úrad tento rok evidoval viac ako 136-tisíc prihlášok na zmenu zdravotnej poisťovne, čo je o vyše 37-tisíc menej ako v roku 2023 o 37 187 prihlášok. Neakceptovaných prihlášok bolo takmer 22-tisíc. Hlavným dôvodom neakceptácie prihlášky bolo, že poistenci ju vzali späť, čo mohli urobiť až do konca októbra. Viac ako 9 percent predstavovali prihlášky podané duplicitne do viacerých zdravotných poisťovní. Podobne ako v minulosti, aj v tomto roku sú obce s najväčším pomerom prepoistení na počet obyvateľov v najchudobnejších regiónoch Slovenska a často ide o obce s vysokým percentom rómskej populácie. V obci Hanková v okrese Rožňava sa tento rok prepoistilo vyše 37 percent obyvateľov, v obci Sása v okrese Revúca vyše 33 percent a v obci Lipovec v okrese Rimavská Sobota je takmer 30 percent prepoistených.

V marginalizovaných komunitách, teda medzi tými najzraniteľnejšími, často úradujú rôzni „prepoisťovací agenti“. Motiváciou agentov je predovšetkým odmena od zdravotnej poisťovne, ktorá podľa ÚDZS dosahovala v roku 2023 priemernú výšku 45 eur za prihlášku. Motiváciou zdravotných poisťovní môže byť to, že ľudia z marginalizovaných skupín čerpajú v priemere menej zdravotnej starostlivosti, ako je zdravotnej poisťovni pridelených zdrojov na jej pokrytie. Sú teda pre poisťovňu ziskoví. Sprísnenie legislatívy upravujúcej proces podávania prihlášok v roku 2023 a očakávaná zmena zákona o zdravotnom poistení od januára 2025, ktorý zavedie novú skupinu nadmerného prepoistenia do prerozdeľovacieho procesu, viedli v tomto roku k miernemu poklesu takýchto praktík.

Z grafického znázornenia toho, ako sa vyvíjalo prepoisťovanie skupiny 26-tisíc takzvaných často
prepoisťovaných poistencov je zrejmé, že najväčšia aktivita pri nábore tzv. často prepoisťovaných poistencov bola v auguste a septembri, keď prepoisťovacia kampaň vrcholila. Práve v týchto mesiacoch sa
prepoistilo najviac týchto poistencov, a to hlavne do VšZP.

Graf: ÚDZS

Úrad pre dohľad v súvislosti s neoprávnenou zmenou zdravotnej poisťovne vykonáva dohľady a môže konštatovať porušenie zákona. Poistenci vo svojich podaniach týkajúcich sa zmeny zdravotnej poisťovne uvádzali najmä to, že k zmene malo dôjsť bez ich vedomia, že poisťovňa nemala akceptovať späťvzatie prihlášky na zmenu zdravotnej poisťovne a podobne. Počty podaní a dohľadov v súvislosti s neoprávnenou zmenou zdravotnej poisťovne podľa ÚDZS výrazne klesli po sprísnení legislatívy upravujúcej proces podávania prihlášok a zavedení možnosti späťvzatia prihlášky od roku 2023.

ÚDZS zaznamenal aj podnety zdravotných poisťovní na prepoisťovaciu kampaň, v ktorých sa poisťovne navzájom napádali a poukazovali na spôsob vedenia kampane, poskytovanie zavádzajúcich a nepravdivých informácií, poskytovanie benefitov a podone.

(luh)