Foto: nrsr.sk

Reformu posudkovej činnosti schválil slovenský parlament v zrýchlenom konaní

Slovenský parlament v zrýchlenom konaní schválil reformu posudkovej činnosti. Cieľom zákona o integrovanej posudkovej činnosti je odstrániť nejednotnosť v posudzovaní zdravotného postihnutia a dlhodobých potrieb starostlivosti, zaviesť lepšiu koordináciu procesov posudzovania, centralizovať proces či zrýchliť posudzovanie.

Ako napísal Zdravotnícky denník, Slovensko si tým plní aj úlohu vyplývajúcu z plánu obnovy, podľa ktorej musí byť dlhodobá sociálno-zdravotná starostlivosť dostupná a kvalitná. Výkon posudkovej činnosti tiež bude po novom centralizovaný na úrady práce. Tie budú zastrešovať peňažné príspevky na kompenzáciu, sociálne služby a sociálne podniky.

„Cieľom reformy je odstrániť nejednotnosť v posudzovaní zdravotného postihnutia a dlhodobých potrieb starostlivosti, zaviesť lepšiu koordináciu procesov posudzovania s cieľom zefektívniť posudzovanie klienta, centralizovať proces posudzovania, zrýchliť posudzovanie, pričom jeden posudok bude slúžiť na viaceré účely. V pripravovanej reforme sa okrem lekárskeho posúdenia kladie dôraz najmä na seba identifikáciu klienta za použitia 12 otázkového formuláru inšpirovaný metodikou Whodas a sociálnu posudkovú činnosť, pri ktorej sa využije 36 otázkový formulár taktiež inšpirovaný metodikou Whodas, ktorý má za úlohu precíznejšie posúdenie klienta, jeho potrieb a jeho sociálnej situácie,“ uvádza sa v návrhu zákona.

Výkon posudkovej činnosti bude centralizovaný na úrady práce. Budú zastrešovať peňažné príspevky na kompenzáciu, sociálne služby a sociálne podniky. Sociálna posudková činnosť bude vykonávaná v domácom prostredí klienta po podaní žiadosti z jeho strany. Až následne sa bude vyhotovovať lekársky posudok. Posudkový lekár bude disponovať pri vyhotovovaní lekárskeho posudku informáciami o klientových potrebách a sociálnej situácii. V reforme sa zavádza aj inštitút konzília, ktorého hlavným účelom bude odstrániť rozpory medzi sociálnym a lekárskym posudkom. Sociálny pracovník a posudkový lekár budú môcť už na prvom stupni odstrániť vzniknuté rozpory.

„Úrady práce budú vydávať jednotný integrovaný posudok pre sociálne služby, aj pre kompenzačné pomôcky. Bude pozostávať zo zdravotnej aj sociálnej časti. Posudkový lekár posúdi zdravotný stav a sociálny pracovník zase sociálny aspekt daného človeka. Výhodou spoločného posudku je, že sa klient dozvie, na aké kompenzačné príspevky a sociálne služby má nárok. Zdôrazním, že nový zákon zároveň ponecháva všetky doterajšie diagnózy, ktoré môžu viesť k ťažkému zdravotnému postihnutiu. Po novom však budeme posudzovať vplyv danej diagnózy na obmedzenie funkčnosti mentálnej či fyzickej. Navýšime tiež počet posudkových lekárov o sto a sociálnych pracovníkov o 140,“ uviedol minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

(bre)