Keď Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) pre niekoľkými mesiacmi spustil projekt pomoci ťažko zdravotne postihnutým občanom či osamelým seniorom pod názvom IDA – Inteligentná Domáca Asistentka, ani nečakal, že bude o tieto služby taký veľký záujem. Dnes už je totiž IDA aktívna v 602 domácnostiach. Ide o bezplatný systém, ktorý 24 hodín denne zaznamenáva údaje o pohybe používateľa v domácnosti aj mimo nej.

Projekt s názvom „Podpora AAL (aktívneho asistovaného života) v podmienkach TSK“ bol financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Celkové oprávnené výdavky projektu boli v sume viac než 3,3 milióna eur, z toho spolufinancovanie župy predstavovalo 5 percent v sume 165-tisíc eur. „Kraj tiež financoval z vlastných zdrojov aj nákup hardvérových komponentov v hodnote 240-tisíc eur. V dobe päťročnej udržateľnosti projektu, teda 2024 – 2028 kraj financuje celkovú prevádzku a servis z vlastných zdrojov,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník hovorkyňa TSK Lenka Kukučková.

V Handlovej na systém dohliada mestská polícia

Elektronický systém IDA pozostáva zo senzorov pohybu, riadiacej jednotky, SOS tlačidla a trackera, pomocou ktorých IDA spoznáva dennú rutinu. V prípade vzniku rizikovej situácie, ako napríklad náhle zhoršenie zdravia, cudzia osoba v domácnosti či pád, systém IDA sám upozorní blízku osobu, ktorú si určil používateľ systému, na možný problém. Táto dohliadajúca osoba preverí situáciu spätným zavolaním a v prípade potreby privolá pomoc.

Dohliadajúcou osobou pritom môže byť blízka osoba ako napríklad rodinný príslušník, sused, rodinný známy a podobne. „Máme prípady, kedy je dohliadajúcou osobou aj starosta obce. V Handlovej je dohliadajúcou osobou mestská polícia, v tomto prípade ide o využitie systému IDA prostredníctvom stálej služby. V prípade, že je dohliadajúca osoba mimo územia Slovenska, napríklad na dovolenke, upozornenia jej stále prichádzajú, služba je poskytovaná všade, kde je dostupný internet,“ približuje Kukučková.

Okrem zvolenej dohliadajúcej osoby má k informáciám prístup len pracovník poskytovateľa sociálnej služby a spoločnosť, ktorá systém IDA prevádzkuje. Oba subjekty nakladajú s týmito údajmi výlučne v rozsahu nevyhnutnom na zabezpečenie sociálnej služby v zmysle zákona o ochrane osobných údajov. IDA nevytvára žiaden obrazový ani zvukový záznam.

V rámci Trenčianskeho kraja je služba monitorovanie a signalizácia potreby pomoci prostredníctvom systému IDA poskytovaná v každom okrese. Najvyšší počet prijímateľov sociálnej služby je práve v meste Trenčín. Samozrejme, v prípade úmrtia alebo zhoršenia zdravotného stavu klientov a potreby riešenia ich sociálnej situácie inou sociálnou službou je služba IDA ukončená. Zatiaľ sa tak stalo v 124 domácnostiach.

Mohlo by vás zaujímať

Aby IDA v domácnosti klienta fungovala, je potrebné mať zavedený internet. „Ak dôjde k výpadku elektrickej energie alebo internetu, dohliadajúca osoba je prostredníctvom systému IDA upozornená. Je vygenerovaný alarm o nedostupnosti riadiacej jednotky,“ konštatuje hovorkyňa TSK.

Ešte stále sú voľné systémové sady

Počet občanov, ktorí môžu využívať zavedenie nového elektronického systému IDA do prevádzky, bol stanovený na 800 prijímateľov sociálnej služby. „K dispozícii sú ešte voľné sady, záujem zo strany občanov stále pretrváva,“ hovorí pre Zdravotnícky denník Kukučková. Systém IDA môže využívať každý občan s trvalým pobytom v Trenčianskom kraji, služba teda môže byť poskytovaná bez limitu počtu obyvateľov konkrétnej obce. „Dôležité je, aby bolo v lokalite pokrytie signálom internetu,“ dodáva hovorkyňa TSK.

Ako ďalej vysvetľuje, zaznamenali už viacero prípadov, kedy systém IDA pomohol prijímateľom tejto sociálnej služby. „Najznámejší je prípad seniora z Nového Mesta nad Váhom, keď po jeho páde v neskorých nočných hodinách prišlo synovi upozornenie, ten následne otca navštívil a poskytol mu pomoc. Ďalšou osobou bola seniorka z Partizánskeho, ktorej IDA zabezpečila pomoc pri páde v záhrade,“ informuje Kukučková. IDA ale ukazuje aj také situácie, ktoré vznikajú u prijímateľov sociálnej služby v domácnostiach a s jej pomocou sa dokážu eliminovať, ako sú napríklad otvorené vchodové dvere.

Systém IDA môžu využívať nielen osamotení seniori, ale i osoby s vážnejšími zdravotnými ťažkosťami alebo pacienti zotavujúci sa doma po operačných zákrokoch. Podľa informácií TSK prevažuje vysoký krvný tlak, evidujú takmer 300 klientov, ktorí sú ohrození náhlou slabosťou, nevoľnosťou či kolapsom. Vyše 70 klientov má ochorenie diabetes mellitus. IDA pomáha aj 60-tim osobám s ischemickou chorobou srdca či osobám, ktoré v dôsledku Alzheimerovej choroby trápi dezorientácia a stavy zvýšenej alebo zníženej aktivity počas dňa a noci.

Jozef Brezovský