Ilustračné foto: Pixabay

Príspevok na druhý vozík a načúvací aparát sa poskytuje len vtedy, ak je prvý pokazený

Mechanický invalidný vozík, elektrický vozík, ale aj načúvací aparát sú zdravotnícke pomôcky, ktoré sa osobám poskytujú na základe verejného zdravotného poistenia. Aby sa však znížilo riziko sociálneho vylúčenia osoby so zdravotným postihnutím v prípadoch, keď si pomôcka vyžaduje opravu, bolo v zákone ustanovené, že Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) môže osobe poskytnúť príspevok na kúpu druhého mechanického vozíka, druhého elektrického vozíka a druhého načúvacieho aparátu ako náhradných pomôcok.

V systéme peňažných príspevkov na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia ide o výnimku vo veci duplicitného riešenia pri vybraných druhoch pomôcok – práve invalidných vozíkom a načúvacích aparátov. Totiž, keď je takáto pomôcka pokazená, človek bez nej nemôže vykonávať sociálne aktivity, prípadne svoje zamestnanie.

Pre Zdravotnícky denník to uviedlo ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v reakcii na vyjadrenia Vladimíra Heribana z ministerstva zdravotníctva. Ten pri predstavení publikácie Férové poplatky a spoluúčasť v slovenskom zdravotníctve konštatoval, že určité zdravotnícke pomôcky a dietetické potraviny sú na Slovensku financované simultánne zo zdravotníctva aj zo sociálneho sektora. Verejné zdroje sú tak podľa neho vynakladané neefektívne. „Na mechanický a elektrický vozík alebo načúvací prístroj je možné zo sociálneho poistenia prispieť aj na druhý kus v prípade, že danú pomôcku uhradila zdravotná poisťovňa,“ píše sa v publikácií o poplatkoch a spoluúčasti.

Ministerstvo práce konštatuje, že podmienkou takéhoto príspevku z ÚPSVaR je práve to, že prvá pomôcka už bola poskytnutá alebo zapožičaná na základe verejného zdravotného poistenia. Osoba so zdravotným znevýhodnením musí tento fakt správnemu orgánu preukázať.

Heriban z rezortu zdravotníctva tiež poukázal, že človek nemusí vedieť správne posúdiť, či je vozík, ktorý si vybral, vhodný pri jeho type hendikepu a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny nezisťuje ani nemá kapacity posúdiť, či je vhodne zvolený, certifikovaný, má požadované bezpečnostné a rehabilitačné parametre.

„Generálny riaditeľ jednej zo sekcií úradu práce mi povedal, že pravidelne mávajú žiadosti o výnimočné poskytnutie druhého príspevku na vozík, lebo lekár po niekoľkých mesiacoch zistil, že človeku sa zhoršil zdravotný stav kvôli nesprávne vybranému vozíku. Vozík sa odloží do pivnice a peniaze naň sú zbytočne vyhodené,“ popísal Heriban.

Ministerstvo práce zareagovalo, že konkrétny výber vozíka alebo inej zdravotníckej pomôcky u oprávneného predajcu je na vlastnom rozhodnutí zdravotnej znevýhodnenej osoby. „Domnievame sa, že je v samotnom záujme osoby s ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP) vybrať si takú pomôcku, ktorá vyhovuje jej individuálnym potrebám. Výber vhodnej pomôcky predpokladáme aj z dôvodu, že sa na kúpe takejto pomôcky musí aj sama finančne podieľať,“ uviedol rezort práce. Príspevok sa totiž neposkytuje v celkovej výške ceny pomôcky, ale jeho výška sa určuje percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny pomôcky a príjmu osoby s postihnutím, ako je uvedené v prílohách zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

Ministerstvo odmieta tvrdenia, že nevhodne zvolený vozík sa odloží do pivnice a peniaze naň sú zbytočne vyhodené. „Pokiaľ si osoba s ŤZP zakúpi pomôcku, ktorá neplní svoj účel, teda vhodne nekompenzuje sociálne dôsledky jej ŤZP, je povinná – okrem ustanovených výnimiek – vrátiť funkčnú pomôcku alebo peňažný príspevok na kúpu takejto pomôcky alebo jeho pomernú časť,“ tvrdí.

Rezort doplnil, že v prípade poskytnutia ďalšieho príspevku na kúpu pomôcky rovnakého druhu musí byť táto pomôcka človeku opätovne poskytnutá alebo zapožičaná najprv na základe verejného zdravotného poistenia.

Z ministerstva nekomentovali otázku príspevkov na dietetické potraviny, o ktorých Vladimír Heriban povedal, že v zozname kategorizovaných dietetických potravín sú definované určité množstvové limity, v ktorých sú potraviny hradené zo zdravotnej poisťovne. Zo sociálnej sféry ale môže človek dostávať príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov spojených so stravovaním a tak vzniká duplicitný nárok na podporu z dvoch sektorov.

Lucia Hakszer