Zľava najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie, víťaz nemeckej a belgickej futbalovej ligy futbalista Jan Koller, minister zdravotníctva Vlastimil Válek a štátny tajomník slovenského Ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník. Foto: Radek Čepelák

Buďme zdravší a produktívnejší. Pozrite si tridsať zásadných odporúčaní

Udržať kvalitné a dostupné zdravotníctvo bude v nadchádzajúcich rokoch vzhľadom na starnutie populácie čoraz väčšou výzvou. Ak chceme uspieť, musí sa prevencia zdravotných rizík stať prioritou verejných politík, vďaka ktorej zostanú ľudia dlhšie zdraví a ekonomicky aktívni. Zdravá populácia je podmienkou konkurencieschopnej ekonomiky aj dlhodobej finančnej udržateľnosti zdravotníctva. O tom, ako to čo najlepšie dosiahnuť, debatovali špičkoví lekári, politici, manažéri, ekonómovia, novinári i športovci na štvrtom ročníku medzinárodnej konferencie Ekonomika prevence. Na konferencii zazneli tri desiatky odporúčaní zo siedmich oblastí, ktoré vám teraz prinášame.

Skríningy:

  • Je potrebné ďalej podporovať a posilňovať bonifikáciu poistencov za starostlivosť o vlastné zdravie v podobe návštev skríningových programov a preventívnych prehliadok.
  • Špeciálna pozornosť v rámci účasti na skríningových vyšetreniach by sa mala venovať pacientom, ktorí si už v minulosti diagnózu onkologického ochorenia vypočuli. Druhý nádor totiž u nich býva zachytený neskôr ako u všeobecnej populácie. Podobná je situácia u pacientov, ktorí sa liečia s chronickým ochorením.
  • Pri nastavovaní skríningových programov je potrebné brať do úvahy dostatok vyšetrovacích kapacít aj odborníkov, ku ktorým majú byť zachytení pacienti odosielaní.
  • Kvalita skríningových programov by mala byť kontinuálne monitorovaná a vyhodnocovaná.
  • Preventívne prehliadky u praktikov by mali byť individualizovanejšie, návrh zmeny už pripravilo Združenie praktických lekárov.

Očkovanie

  • Vybrané očkovania, napríklad proti chrípke, by mali mať plnú úhradu, prinajmenšom u rizikových skupín.
  • Je nutné zvýšiť informovanosť a podporu očkovania tehotných, ktoré sa u nás napriek odporúčaniam prakticky nerealizuje.
  • Pozornosť je potrebné zamerať na vakcináciu dospelých, pretože zaočkovanosť je u nich stále nízka, a to aj u rizikových skupín a starších ľudí, čo negatívne dopadá na verejné i individuálne zdravie a ekonomiku krajiny.
  • Povedomie o očkovaní by malo byť zvyšované kontinuálnou, štátom garantovanou kampaňou.
  • Nesmieme rezignovať na boj s dezinformáciami a poskytovať verejnosti relevantné, overené dáta.
  • Benchmarking v podobe zdieľania dát praktických lekárov o zaočkovanosti pacientov podporuje vyššiu zaočkovanosť.

Duševné zdravie

  • Potrebujeme vytvárať evidencie-based preventívne programy, ktoré môžu z pätiny až tretiny znížiť alebo oddialiť príznaky duševných ťažkostí.
  • Peer pracovníci, teda ľudia s vlastnou skúsenosťou duševného ochorenia, zvyšujú povedomie o problematike a napomáhajú tomu, aby ľudia s problémami včas vyhľadali pomoc.
  • Zvýšiť dostupnosť starostlivosti pri miernejších ťažkostiach pomáhajú dištančné programy, napríklad v podobe aplikácií.
  • Potrebujeme nastaviť sieť nízko prahovej pomoci. Tieto zariadenia by mali spĺňať komunitný a multidisciplinárny princíp a mali by vedieť pracovať s anonymnou konzultáciou.
  • Je potrebné zachovať nadrezortného koordinátora v podobe Národnej rady pre duševné zdravie.

Znižovanie rizík fajčenia

  • Stratégia znižovania rizík fajčenia (harm reduction) je v praxi výrazne efektívnejšia ako zákazy a rôzne formy obmedzenia. Podporou prechodu fajčiarov k menej škodlivým alternatívam môžeme znížiť prevalenciu fajčenia cigariet a výrazne obmedziť zdravotné riziká s ním súvisiace.
  • Možno teda konštatovať, že závislostná politika ČR je z tohto pohľadu vhodne nastavená.
  • Pre oblasť znižovania rizík máme taktiež kvalitne spracovanú stratégiu a akčný plán. Teraz je potrebné jej princípy zakotviť v legislatíve a začať s realizáciou stratégie v praxi. Len tak bude možné naplno využiť jej potenciál.
  • Realizácia stratégie by mala mať svojho gestora, ktorý za ňu bude zodpovedný a bude rešpektovať nadrezortnú povahu problematiky.
  • Treba tiež stanoviť jasné ciele a nástroje merania tak, aby sme boli schopní vyhodnotiť, či intervencie fungujú alebo nie, prípadne na základe dát robiť ďalšie kroky.
  • Príklady dobrej praxe zo štátov ako Veľká Británia alebo Švédsko môžu byť podkladom pre efektívne intervencie aj v Českej republike.
  • EÚ by mala k stratégii znižovania rizík fajčenia zaujať otvorený prístup a umožniť členským krajinám s vysokou prevalenciou fajčenia v populácii túto stratégiu implementovať.

Obezita

  • Spektrum možností, vďaka ktorým je možné bojovať s obezitou, sa rozrástlo o farmakoterapiu. Je potrebné viesť odbornú diskusiu o tom, ktorým pacientom a za akých podmienok ju hradiť z verejného zdravotného poistenia.
  • Súčasťou obezitologického programu by mali byť indikátory hodnotiace úspešnosť liečby, ktorých meranie overí, či skutočne dochádza k znižovaniu množstva zdravotných komplikácií.
  • Farmakoterapia by mala ísť ruka v ruke s prácou nutričného terapeuta, ktorá pomôže so zmenou pacientovho životného štýlu.

Šport

  • Výchova na pohyb by mala byť na školách samozrejmosťou, prístup do telocvične či na ihrisko by mal byť umožnený po celý deň.
  • Športové súťaže a aktivity by sa nemali sústrediť len na tie najlepšie, ale na všetky deti.
  • Štát by mal podporovať rodiny, ktoré sa s deťmi hýbu, napríklad zvýhodneným vstupným na pohybové aktivity.

Edukácia

  • Výchova k zdravému životnému štýlu by mala byť súčasťou školských osnov.
  • Širokú verejnosť je potrebné edukovať rôznymi kanálmi, od influencerov a známych osobností po zahrnutie tematiky do televíznej produkcie vrátane seriálov.
  • Do podpory prevencie a edukácie by mali byť viac zapojení zamestnávatelia, napríklad ekonomickými stimulmi.
  • Na edukáciu by mali mať vyhradený priestor aj zdravotníci. Okrem lekárov to môžu byť napríklad aj zdravotné sestry či nutriční terapeuti.

O skríningu sme písali podrobnejšie tu.

O očkovaní sme písali podrobnejšie tu.

O duševnom zdraví sme písali podrobnejšie tu.

O znižovaní rizík pri fajčení sme písali podrobnejšie tu.

O obezite sme písali podrobnejšie tu.

O športe sme písali podrobnejšie tu.

O edukácii sme písali podrobnejšie tu.

Foto: Radek Čepelák

Poďakovanie za podporu konferencie patrí Všeobecné zdravotní pojišťovně, Zdravotní pojišťovně Ministerstva vnitra ČR, Všeobecné zdravotné poisťovně a spoločnostiam Tiscali Media, ALK, Ewing, EUC, AKESO, Sprinx, Národní sportovní agentuře a sportovnímu klubu Dukla.

Vydavateľ Zdravotníckeho denníka Ivo Hartmann zahajuje konferenciu Ekonomika prevencie. Za ním zľava najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie, víťaz nemeckej a belgickej futbalovej ligy Jan Koller, minister zdravotníctva Vlastimil Válek, štátny tajomník slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník a šéfredaktor Zdravotníckého denníka Tomáš Cikrt
Konferenciu sledovalo viacero médií. Rozhovory s rečníkmi na mieste robili aj štáby CNN Prima News a Českej televízie. Priamy prenos zaisťovali okrem Českej televízie aj Česká tisková kancelář a Tlačová agentúra Slovenskej republiky
Zľava: prezident Poľskej spoločnosti pre verejné zdravie Andrzej Marius Fal, vydaveteľ Zdravotníckeho denníka Ivo Hartmann a český minister zdravotníctva Vlastimil Válek počas kuloárnej diskusie
Neformálna diskusia v kuloároch, sprava riaditeľ českej VZP Zdeněk Kabátek, podpredseda predstavenstva slovenskej VšZP Matej Fekete, slovenský minister investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši a vydavateľ Zdravotníckého denníka Ivo Hartmann
Diskusný panel konferencie Ekonomika prevencie. Zľava: ekonóm Francesco Moscone z Brunel University v Londýne, podpredseda predstavenstva slovenskej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Matej Fekete, slovenský minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, moderátor diskusie a vydavateľ Zdravotníckeho denníka Ivo Hartmann a český tieňový premiér Karel Havlíček
Zľava najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie, víťaz nemeckej a belgickej futbalovej ligy futbalista Jan Koller, minister zdravotníctva Vlastimil Válek a štátny tajomník slovenského Ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník. Foto: Radek Čepelák
Diskusný panel konferencie Ekonomika prevencie. Zľava: slovenský minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši, moderátor diskusie a vydavateľ Zdravotníckeho denníka Ivo Hartmann, český tieňový premiér Karel Havlíček, redaktor The Financial Times Andrew Bounds a riaditeľ VZP Zdeněk Kabátek
Zľava: Najlepší strelec českej futbalovej reprezentácie, víťaz nemeckej a belgickej futbalovej ligy Jan Koller, minister zdravotníctva Vlastimil Válek, štátny tajomník slovenského ministerstva zdravotníctva Ladislav Slobodník a moderátor konferencie a šéfredaktor Zdravotníckeho denníka Tomáš Cikrt počúvajú online slovenskú ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú
Šéfredaktor Zdravotníckeho denníka Tomáš Cikrt sa pripravuje na diskusiu s poslancom zdravotníckeho výboru slovenskej Národnej rady Tomášom Szalayom a poslancom českej poslaneckej snemovne Kamalom Farhanom, ktorí sú zároveň obaja tieňovými ministrami zdravotníctva
Účastníci diskusie na summite Ekonomika prevencie (zľava) predseda Českej obezitologickej spoločnosti Martin Haluzík, riaditeľ Centra duševnej rehabilitácie Martin Hollý, prednosta kliniky tuberkulózy a respiračných ochorení Jiří Votruba, prezident Poľské spoločnosti pre verejné zdravie Andrzej Marius Fal, predseda Združenia praktických lekárov ČR Petr Šonka, primár kardiologického oddelenia Nemocnice Na Homolce Petr Neužil, odborník v oblasti závislostí a poradca predsedu vlády Jindřich Vobořil a moderátor konferencie a šéfredaktor Zdravotníckeho denníka Tomáš Cikrt
Predsedníčka zdravotníckého výboru v snemovni Zdenka Němečková Crkvenjaš (uprostred), hlavná hygienička Barbora Macková a tajomník zdravotníckeho výboru Martin Blažek pri neformálnej diskusii