Minister zdravotníctva Kamil Šaško. Foto: Kamil Šaško/Facebook

Kamil Šaško rokoval so zástupcami Trnavského kraja. Kľúčovou témou bolo vzdelávanie a dostupnosť lekárov

Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) stretnutím v Trnavskom samosprávnom kraji odštartoval sériu rokovaní so všetkými zainteresovanými stranami v zdravotníctve, vrátane žúp. Takéto diskusie považuje za kľúčové a podľa vlastných slov v priebehu troch týždňov navštívi všetky kraje. „Často sú problémy v regiónoch iné ako na centrálnej úrovni,“ poznamenal Šaško.

Na prijatie systémových zmien je podľa ministra potrebná komunikácia so všetkými zástupcami zdravotníckeho sektora, ale aj nad jeho rámec, teda primárne so samosprávnymi krajmi. „Ultimátnym cieľom musí byť slovenský pacient a to v každom regióne. Na to, aby sme boli schopní predstaviť plán konkrétnych riešení, je nevyhnutné, aby do diskusie boli zahrnutí aj zástupcovia regiónov. Častokrát, a potvrdila to aj diskusia v Trnavskom kraji, témy, ktoré v regiónoch rezonujú, tak nadväzujú na témy diskusií, ktoré vediem v Bratislave so zástupcami komôr, odborných združení či ďalšími predstaviteľmi sektora,“ uviedol Šaško.

Konštatoval, že platí, že v regiónoch sú bližšie k pacientovi a pri diskusii rezonovala predovšetkým personálna situácia v regiónoch, najmä pokiaľ ide vek zdravotníkov. „Ide o systémový a veľmi vážny problém. Ide o tému, ktorú riešim a budem ju riešiť aj s odborármi. Dostupnosť lekárov v ambulantnom sektore je jednou z najzásadnejších výziev, ktorým musia ľudia v regiónoch čeliť,“ potvrdil minister zdravotníctva.

Stretnutie sa venovalo aj otázkam vzdelávania, nielen na stredných školách a univerzitách, ale aj celoživotnému a atestačnému vzdelávaniu. „Riešili sme aj rezidentné programy, pretože ambulancie sa o to zaujímajú. Je pre mňa dôležité počúvať aj problémy ambulantného sektora,“ zdôraznil Šaško.

Ďalšie rokovania budú prebiehať so zástupcami komôr, asociácií a združení a témy regiónov bude Šaško nastoľovať aj na týchto stretnutiach. „Nesmú sa prijímať len centralizované rozhodnutia, ale musia prichádzať aj od ľudí na celom Slovensku,“ potvrdil minister zdravotníctva.

Spomenul aj nadchádzajúce rokovanie s Lekárskym odborovým združením a pripomenul, že mnohé témy z memoranda považuje za legitímne a je potrebné diskutovať aj o tom, kde zaostáva štát pri ich plnení. Diskusia o memorande je podľa neho relevantná, ale chce ísť ešte ďalej a predstavil šesť oblastí, o ktorých chce diskutovať s odborármi – štandardizácia platieb za zdravotnícke výkony, optimalizácia nákladov poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, štandardizovanie podmienok poskytovania zdravotnej starostlivosti, financovanie systému, zníženie administratívnej záťaže a digitalizácia a poslednou oblasťou je riadenie ľudských zdrojov naprieč zdravotníctvom.

(bre)