Ilustračné foto: Freepik

Ministerstvo ide meniť požiadavky na personálne zabezpečenie a vybavenie. Súčasné znenie už nezodpovedá realite

Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) ide meniť minimálne požiadavky na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie jednotlivých druhov zdravotníckych zariadení. Rezort argumentuje tým, že súčasné nastavenie nebolo dlhodobo aktualizované. Tým došlo k tomu, že už nezodpovedá súčasným požiadavkám a realite.

Vyhláška ministerstva zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na personálne zabezpečenie a materiálno-technické vybavenie sa bude meniť. Vyplýva to z predbežnej informácie o príprave právneho predpisu. Ide o dokument, ktorým sa informuje o tom, že rezort pracuje na novej legislatíve. Kompletná novela vyhlášky by sa mala do pripomienkového konania dostať ešte v novembri tohto roka.

Požiadavky nezodpovedajú realite

Podľa ministerstva sa musí vyhláška upraviť, pretože už nezodpovedá realite. Zároveň chce dosiahnuť, aby sa týkala všetkých zdravotníckych zariadení či už ústavnej alebo ambulantnej starostlivosti. „Z hľadiska flexibilnosti návrh vyhlášky reflektuje na analýzy a podnety z praxe s cieľom zvýšiť efektívnosť a transparentnosť legislatívneho procesu a teda v navrhovanom znení je oddelená ambulantná zdravotná starostlivosť od ústavnej zdravotnej starostlivosti,“ uvádza rezort v predbežnej informácii.

Od úprav si ministerstvo sľubuje zjednodušenie a sprehľadnenie vyhlášky, v ktorej chce vychádzať hlavne z praxe. „Tieto úpravy nám umožnia lepšie reflektovať aktuálne aj budúce potreby a výzvy, s ktorými sa stretávame,“ tvrdí ministerstvo.

Kvôli prehľadnosti bude vyhláška rozdelená na niekoľko častí, ktoré budú upravovať minimálne personálne zabezpečenie a vybavenie pre všeobecné a špecializované ambulancie, zariadenia jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stacionáre, spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, mobilné hospice a tkanivové zariadenia.

„Na základe aktívneho dialógu so zástupcami z praxe sme zapracovali cenné podnety, ktoré zohľadňujú reálne situácie a problémy, s ktorými sa denne stretávali. Týmto chceme zabezpečiť, aby vyhláška nie len reflektovala súčasné požiadavky praxe a legislatívu, ale bola aj praktickým pomocníkom pre všetkých jej užívateľov,“ dodáva rezort.

Určia sa minimálne požiadavky

Vyhláška bude riešiť viacero minimálnych požiadaviek na vybavenie a personálne obsadenie všeobecných a špecializovaných ambulancii. Týka sa to aj špecializovaných pracovísk pre diagnostiku a liečbu porúch spánku a bdenia, zariadení jednodňovej zdravotnej starostlivosti, stacionárov, zariadení spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti, mobilného hospicu a tkanivových zariadení.

Určí sa napríklad minimálna plocha miestnosti na vykonávanie liečebných výkonov na jedno stacionárne miesto podľa zamerania stacionára a rozsahu realizovaných výkonov. Bude tiež definovať minimálne vybavenie, ktoré musí mať so sebou návštevná služba v domácom prostredí pre všeobecného lekára pre dospelých, sestru a pôrodnú asistentku.

Ďalej sa bude definovať minimálne vybavenie mobilnej resuscitačnej súpravy, ktorú musí mať vo svojom vybavení každá ambulancia. Resuscitačná súprava musí byť vybavená liekmi, infúznymi roztokmi, zdravotníckymi pomôckami a prístrojmi. Vyhláška má riešiť aj požiadavky na priestorové riešenie a vybavenie izolačnej miestnosti pri novo vznikajúcich všeobecných ambulanciách pre dospelých či pre deti a dorast.

Okrem iného sa bude definovať aj minimálne vecné a prístrojové vybavenie operačnej sály a miestnosti na pozákrokové sledovanie pacientov a jednotlivých funkčných priestorov.

(mhl)