Ilustračné foto: Freepik

Predčasne narodeným deťom pomáha kofeín. V prvých minútach života ho dostávajú na podporu dýchania

Na novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti predčasne narodeným deťom podávajú kofeín na podporu srdcovej činnosti, lepšie okysličovanie organizmu a bábätkám tiež pomáha samostatne dýchať. Dospelí kofeín často prijímajú ako hlavnú zložku kávy a práve kaviarne aj tento rok v rámci kampane darovali svoju tržbu na nákup dýchacích prístrojov pre predčasniatka v nemocniciach.

Kofeín je pre človeka významným stimulantom, ktorý zlepšuje funkčné účinky dôležitých orgánov a povzbudzuje činnosť organizmu vrátane centrálnej nervovej sústavy. Vďaka kofeínu sa zlepšuje vitalita srdca, mozgu a pľúc. Chráni bunky pred rozkladom, čím pôsobí preventívne pred vznikom neurotických, srdcových a pohybových problémov a rovnako urýchľuje metabolizmus. Nie všetci však vedia, že najväčšími „fanúšikmi“ kofeínu sú predčasne narodené deti, ktoré po narodení dostanú dávku kofeínu predstavujúcu pre dospelého človeka vypitie 25 káv.

Aby neprestali dýchať

„Predčasne narodené deti prichádzajú na svet nezrelé a ich schopnosti samostatne zvládať všetky funkcie organizmu sú veľmi obmedzené. Väčšina z nich potrebuje určitú podporu dýchania pomocou prístrojov a liekov,“ povedala primárka Oddelenia neonatologickej intenzívnej medicíny v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach Vanda Chovanová. Dodala, že už v prvých minútach života lekári deťom podávajú kofeín na podporu schopnosti samostatne dýchať. „Kofeín navyše podporuje srdcovú činnosť, pomáha zvyšovať krvný tlak, zlepšuje okysličovanie organizmu, urýchľuje odpájanie od dýchacích prístrojov a pôsobí protizápalovo,“ zdôrazňuje účinky kofeínu u týchto bábätiek.

Zlepšuje ich dlhodobú prognózu a podporuje priaznivý neurologický vývoj, preto je podľa primárky Chovanovej jedným z najčastejšie používaných liekov na novorodeneckých jednotkách intenzívnej starostlivosti na celom svete. U predčasniatok sa osvedčil najmä pri liečbe apnoe, teda klinicky závažného intervalu nedýchania. Pozitívny efekt kofeínu v liečbe apnoe, prípadne prevencii ďalších komplikácií u nedonosených detí, potvrzdzujú viaceré odborné štúdie (napríklad tu, tu a tu).

Predčasne narodené deti majú nepravidelné takzvané periodické dýchanie a za apnoe je považovaný stav nedýchania, ktorý trvá 15 až 20 alebo viac sekúnd a frekvencia srdca sa zníži pod 80 úderov za minútu. Objavuje sa porucha prekrvenia, teda dieťa zošedne alebo zbledne. Ako opakované apnoické pauzy sa označuje to, keď je ich viac ako dve za šesť hodín. Vyskytujú sa u 25-50 percent detí narodených  pred 35. týždňom tehotenstva. Môžu trvať do druhého až tretieho mesiaca života. Práve preto sa u bábätiek po prepustení z nemocnice využívajú tzv. monitory dychu.

Apnoe môže byť primárne alebo sekundárne, pričom u predčasne narodených detí je najčastejšie primárne, spôsobené nezrelosťou mozgu, respektíve dýchacieho centra v mozgu a v predĺženej mieche. Dozrievaním týchto štruktúr apnoe ustupuje. Sekundárne alebo pridružené apnoe je často prvým príznakom ochorení ako zápal pľúc, syndróm dychovej tiesne, krvácanie do mozgu, chudokrvnosť, sepsa, rozvrat vnútorného prostredia, podchladenie alebo hypoglykémia, teda znížená hodnota cukru v krvi.

Foto: OZ malíček

Každé desiate dieťa

„Predčasne narodené dieťa nie je len malý novorodenec. Predčasný pôrod so sebou nesie viacero problémov, s ktorými si musia tieto deti pasovať a mnohé z nich si do svojich životov nesú malé či závažné následky skorého príchodu na tento svet. Aj vďaka kofeínu im však moderná medicína pomáha, aby sa základné životné funkcie naštartovali a maximalizovali ich šance na plnohodnotný život,“ hovorí Ľubica Kaiserová, zdravotná sestra a predsedníčka občianskeho združenia malíček, ktorá je taktiež mamou predčasne narodeného syna. Združenie poskytuje podporu rodinám predčasne narodených detí na Slovensku a robí aktivity na zvýšenie osvety o problematike predčasne narodených detí.

Tretí ročník kampane #KávičkaNaMalíčka sa konal dva týždne na prelome septembra a októbra pri príležitosti Medzinárodného dňa kávy, ktorý je 1.októbra. Myšlienku podporilo 54 partnerských prevádzok, interne sa zapojili dve firmy a stovky podporovateľov a priateľov rodín predčasne narodených detí. OZ Malíček poďakovalo za výťažok takmer 11 300 eur, ktorý je súčasťou verejnej zbierky na nákup dýchacích prístrojov do nemocníc.

Na celom svete sa podľa Svetovej zdravotníckej organizácie narodí každé desiate dieťa predčasne. Za posledných 30 rokov počet predčasných pôrodov narástol o 30 percent. Na Slovensku sa každý rok narodí 5000 predčasniatok. Za hranicu životaschopnosti dieťaťa sa považuje narodenie v 24. týždni tehotenstva.

Denne sa celosvetovo vypije až 2,25 miliárd šálok kávy, čo z nej robí po vode druhý najviac konzumovaný nápoj.

(luh)