Z návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok vyplýva, že celkové výdavky na zdravotníctvo sú v roku 2025 rozpočtované na úrovni 9,6 miliardy eur. Výdavky na zdravotníctvo tak medziročne vzrastú o 691 miliónov eur, čiže o 7,76 percenta oproti schválenému rozpočtu na tento rok. Rozpočtový cieľ je pre výdavky na zdravotnú starostlivosť určený na 8,2 miliardy eur, no rezort zdravotníctva bude musieť nájsť úsporné opatrenia v hodnote 152 miliónov eur. Riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar pre Zdravotnícky denník hovorí, že sa opätovne spoliehame na imaginárnu nádej, že zdravotníctvo má bez reforiem vygenerovať za rok vyše vnútorné úspory, ktoré v rozpočte nie sú vôbec nijak špecifikované.
Ako vo všeobecnosti hodnotíte návrh rozpočtu pre zdravotníctvo na rok 2025?
Budúcoročný nárast rozpočtovaných zdrojov vo verejnom zdravotnom poistení oproti očakávanej skutočnosti tohto roka stúpne o menej percent, ako narastie inflácia, preto predpokladám veľa nespokojnosti vo vnútri sektora. Je už teraz jasné, že skutočný objem výdavkov za celý budúci rok bude znovu výrazne vyšší ako rozpočtovaná výška, dlhy narastú, poplatky pacientov tiež, alebo sa nejakým zázračným spôsobom, tak ako sa našlo „nových“ sto miliónov eur na platy zdravotníkov v nemocniciach, podarí aj v rámci prísnych výdavkových limitov aspoň čiastočne doliať v priebehu roka ďalšie financie do rezortu.
Čo sú silné a slabé stránky rozpočtu pre zdravotníctvo?
Opätovne sa spoliehame na imaginárnu nádej, ktorá sa však doteraz nikdy nenaplnila, že zdravotníctvo má bez reforiem vygenerovať za rok vyše 150 miliónov eur vnútorných úspor, ktoré v rozpočte nie sú vôbec nijak špecifikované. Naposledy sme mali ušetriť najviac na liekoch a dopadlo to presne naopak. Ministerstvo financií v rozpočte len sucho konštatuje, že výdavky na lieky prekračujú stanovený rozpočet opakovane z dôvodu nenaplnenia očakávaných úspor na generických a biosimiliárnych liečivách a taktiež absencie riadenia kategorizačného procesu. Cieľom bolo tiež obmedziť výdavky na výnimkové lieky, ale v realite sa práveže zvýšili.
Koľko peňazí navyše by ešte zdravotníctvo v budúcom roku potrebovalo?
Aby sme vedeli na to správne odpovedať, potrebovali by sme vedieť, čo nimi chceme dosiahnuť. Potrebujeme si stanoviť programy a ciele a na ne potom rozpočtovať. Nemocnice, spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky, lieky, zdravotníci, ambulancie sú tu len ako prostriedky na dosiahnutie spoločenských cieľov. Žiaľ, v našej verejnej debate sa pravidelne tieto prostriedky zamieňajú za ciele, pozrite sa napríklad na programovú vyhlášku, ktorá žiadnou programovou v skutočnosti nie je. A aj preto nevyužívame verejné zdroje dostatočne efektívne.
(mhl)