Ilustračné foto: Pxfuel

Elektronické zdravotné záznamy sú chránené. NCZI tvrdí, že sa nedajú zneužiť

Elektronická zdravotná knižka (EZK) je zdravotná dokumentácia pacienta v elektronickej podobe. Zdravotné záznamy v EZK predstavujú podľa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nevyhnutnú výbavu pre ošetrujúcich zdravotníckych pracovníkov na stanovenie úspešnej diagnózy a následnej terapie. Keďže EZK obsahuje množstvo citlivých súkromných údajov, je nevyhnutná jej kvalitná ochrana.

„Vysoká úroveň bezpečnosti a ochrany zdravotných záznamov je kľúčovou požiadavkou v budovaní elektronického zdravotníctva,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Alena Krčová, hovorkyňa NCZI. Najdôležitejším opatrením je oddelenie klinických a identifikačných údajov pacienta a ochrana prepojenia medzi nimi individuálnou šifrovou ochranou.

Oddelenie klinických a identifikačných údajov

To podľa hovorkyne znamená, že klinické údaje bez identifikácie osoby nie sú osobnými údajmi, teda sa nedá určiť, komu patria, a preto ak by sa aj k nim aj niekto dostal, nevie ich zneužiť voči konkrétnej osobe. Samotné identifikačné osobné údaje nepredstavujú zvýšené bezpečnostné riziko pre občana, nakoľko sú dostupné aj z iných zdrojov. „Striktné oddelenie klinických a identifikačných údajov nastáva už v čase ich zápisu do Národného zdravotníckeho informačného systému (NZIS), následne oddelené údaje sú uložené do separátnych databáz pre klinické a identifikačné údaje,“ približuje Krčová.

Pacient má vďaka EZK informácie o svojom zdravotnom stave online a kedykoľvek k dispozícii. Zdravotnícky pracovník nájde v EZK všetky potrebné informácie pre anamnézu, diagnostiku a terapiu. Do EZK pristupuje zo svojho informačného systému. Ak však pacient nemá aktivovaný elektronický prístup, aj tak sa môže k svojim záznamom dostať. „K elektronickým nie, vie si ich však vypýtať od lekára, ktorý mu ich vytlačí. Prístup ku svojím elektronickým záznamom má pacient výhradne cez svoj elektronický občiansky preukaz, prípadne môže použiť aplikáciu Slovensko v mobile,“ konštatuje hovorkyňa NCZI.

Pacient si môže pridávať vlastné záznamy

Rozsah záznamov v EZK je definovaný zákonom o NZIS, ktorý zároveň definuje, kto a za akých podmienok môže k údajom pristupovať. Všeobecný lekár má prístup ku kompletnej zdravotnej dokumentácii s výnimkou niektorých záznamov. Sú to napríklad elektronické zdravotné záznamy vytvorené ošetrujúcim lekárom so špecializáciou v odbore psychiatria, detská psychiatria, sexuológia či klinická psychológia.

EZK obsahuje záznamy vytvorené zdravotníckymi pracovníkmi, pričom každý záznam zároveň obsahuje identifikačné údaje zdravotníckeho pracovníka, ktorý ho vytvoril a jeho elektronický podpis. „Pacient si do EZK môže pridávať vlastné záznamy, napríklad o nákupe a užívaní voľnopredajných liekov. Každý prístup, pokus o prístup či poskytnutie údajov sú v EZK zaznamenané, pacient presne vie, kto a kedy k jeho zdravotným záznamom pristupoval,“ informuje Krčová.

Ako dodáva, EZK obsahuje len tie záznamy, ktoré lekári zapísali do systému ezdravie, teda záznamy z vyšetrení, predpísané lieky a podobne „Ak sa teda údaj o vyšetrení v EZK nenachádza, lekár neurobil elektronický záznam,“ pripomína hovorkyňa NCZI.

Keď však lekár do EZK nevloží žiadne záznamy, nehrozia mu žiadne sankcie. „NCZI nemá v kompetencii udeľovať zdravotníckym pracovníkom sankcie. Je potrebné však zdôrazniť, že viesť zdravotnú dokumentáciu v elektronickej podobe a zapisovať do EZK je zákonná povinnosť. Zápis chráni lekára v prípade akýchkoľvek podozrení. Zápismi vyšetrení sa zbierajú údaje aj pre pacientsky sumár, ktorý slúži ako súhrnný a rýchly prehľad základných údajov o pacientovi pre lekára,“ prízvukuje hovorkyňa NCZI.

Spolupráca so všetkými zdravotnými poisťovňami

Prístup na zápis a čítanie majú lekári definovaní v legislatíve. Na čítanie majú všeobecní lekári prístup pre pacientov, s ktorými majú spísanú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Lekári špecialisti majú prístup buď na základe prevzatia elektronického výmenného lístku alebo súhlasu pacienta udeleného vsunutím eID do čítačky lekára v ambulancii. Možnosťou je aj súhlas pacienta, udelený cez národný portál zdravia, kde pacient môže udeliť prístup pre ľubovoľného lekára v rozsahu a na takú dobu, ako uzná za vhodné.

Lekár sa do systému ezdravie prihlási prostredníctvom ePZP (elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka je zdravotníkova elektronická pečiatka) a normálne pracuje vo svojom informačnom systéme. NZIS, teda systém ezdravie, kooperuje so všetkými zdravotnými poisťovňami.

„Aktuálne pracujeme na digitalizácii žiadanky elektronického laboratória. Vďaka tomuto rozšíreniu sa bude môcť lekár oboznámiť s výsledkami laboratórnych vyšetrení. Pre toto rozšírenie pripravujeme pilotnú prevádzku,“ uzatvára hovorkyňa NCZI.

Jozef Brezovský