Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pripustila možnosť, že od 1. novembra tohto roka nebude pokračovať v zmluvnom vzťahu s Psychiatrickou nemocnicou Philippa Pinela v Pezinku. Poisťovňa tvrdí, že Psychiatrická nemocnica P. Pinela má neprimerané finančné požiadavky, ktoré nezohľadňujú aktuálnu trhovú realitu. Nemocnica zase hovorí o neprimeraných snahách poisťovne šetriť na nesprávnom mieste. Štátna poisťovňa uvádza, že od apríla vyvíja maximálne úsilie o kontinuálne pokračovanie zmluvy. Predstavitelia Pinelovej nemocnice naopak hovoria, že VšZP s nimi nekomunikuje.
„VšZP nedokázala týždeň zareagovať na našu pozvánku na rokovanie, aby po našej následnej urgencii rokovanie odmietla. Naša opätovná výzva na predloženie protinávrhu alebo potvrdenie toho, že VšZP chce byť v bezzmluvnom vzťahu, zostala do dnešného dňa bez odpovede,“ zareagovala Pinelova nemocnica. Ukončenie zmluvy s VšZP by znamenalo prepustenie viac ako 150 pacientov uprostred liečby. Nemocnica preto apeluje na poisťovňu, aby s ňou ďalej rokovala.
Všeobecná zdravotná poisťovňa pre Zdravotnícky denník potvrdila, že je možné, že od 1. novembra nedôjde ku kontinuálnemu pokračovaniu v zmluvnom vzťahu, a zopakovala svoje dôvody – neprimerané finančné požiadavky Pinelovej nemocnice, ktoré nezohľadňujú trhovú realitu. Trvá na tom, že s nemocnicou vedú rokovania od apríla tohto roku.
„Snahou poisťovne je od začiatku dosiahnuť dohodu a zabezpečiť poistencom kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Na rozdiel od iných poskytovateľov zdravotnej starostlivosti však Pinelova nemocnica naďalej trvá na neprimeraných podmienkach. Odmietame, aby sa rukojemníkmi stávali pacienti. Očakávame, že poskytovateľ prehodnotí svoje požiadavky a bude spolupracovať na dosiahnutí prijateľnej dohody,“ konštatovala štátna poisťovňa. „My máme zabezpečovať zdravotnú starostlivosť v rámci celého Slovenska. Nie je akceptovateľné, aby si niektorý z poskytovateľov zdravotnej starostlivosti uplatňoval iné podmienky, ako majú ostatní – najmä ak sú jeho nároky neprimerane vyššie,“ deklarovala VšZP pre Zdravotnícky denník.
VšZP reaguje na pokles trhového podielu
Predstavitelia nemocnice naopak uviedli, že cenu za lôžkodeň majú s VšŽP dohodnutú presne v tej výške, v akej im ju poisťovňa v apríli navrhla, a je len mierne vyššia ako cena hradená minulý rok. Doplnili, že súkromné zdravotné poisťovne im platia cenu vyššiu aj o 8 percent. Rovnako deklarujú, že im ide o zachovanie poskytovania zdravotnej starostlivosti poistencom najväčšej zdravotnej poisťovne.
„Našou jedinou požiadavkou na VšZP je vrátenie zazmluvneného počtu lôžok na pôvodnú úroveň, aby sme nemuseli natrvalo zatvoriť niektorú z našich kliník. V čase, keď nám rastie incidencia duševných ochorení v populácii a my čelíme bezprecedentnému tlaku na lôžka, považujem odzmluvňovanie psychiatrických pracovísk za mimoriadne nebezpečný hazard,“ povedal riaditeľ nemocnice Martin Hromádka. Vyjadrenia poisťovne o trhovej realite sú podľa psychiatrickej nemocnice znepokojujúce. „Starostlivosť o duševné zdravie v žiadnom prípade nepovažujeme za trhovú komoditu,“ tvrdí medicínsky námestník nemocnice Milan Marinčák.
V reakcii na to, že súkromné poisťovne platia vyššiu sumu, Všeobecná zdravotná poisťovňa pre Zdravotnícky denník skonštatovala, že súkromné poisťovne majú oveľa menej lôžok a VšZP primerane reaguje na pokles trhového podielu a aktualizáciu miery poistenosti. Zopakovala, že s Pinelovou nemocnicou od apríla rokuje o možnostiach pokračovania zmluvného vzťahu.
Príliš málo zazmluvnených lôžok
Podľa nemocnice bolo rokovanie len jedno a VšZP na ňom mala deklarovať potrebu šetrenia. Pinelova nemocnica je členom Asociácie nemocníc Slovenska, s ktorou pritom poisťovňa uzatvorila dohodu o navýšení úhrad na rok 2024. „Nechceli sme ani o cent viac, ako boli závery tejto dohody, ale v prípade našej nemocnice ju VšZP bezprecedentne porušila,“ konštatuje Pinelova nemocnica. Dodala, že od augusta do októbra štátna poisťovňa odzmluvnila nemocnici 50 lôžok a trvá na tomto zníženom zmluvnom objeme, čo je pre zástupcov nemocnice neprijateľné. Argumentujú tým, že by to znamenalo ročný výpadok výnosov takmer dva milióny eur. „To je pre našu vzorovo hospodáriacu štátnu nemocnicu totálne likvidačné. Znamenalo by to platobnú neschopnosť a zadlžovanie. Týchto 50 lôžok by sme navyše museli trvalo zatvoriť,“ vysvetľujú.
Približne 50 lôžok má v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela napríklad neuropsychiatrická klinika, ktorá je jediným lôžkovým pracoviskom svojho druhu na Slovensku, psychosomatická klinika, ktorá má tiež celoslovenský spád, či klinika drogových závislostí. Zatvorenie jednej z kliník by znamenalo aj hromadné prepúšťanie odborníkov v starostlivosti o duševné zdravie.
VšZP deklarovala, že je otvorená rokovaniam. „K dohode však môže dôjsť iba vzájomným konsenzom oboch zmluvných strán. Psychiatrická nemocnica P. Pinela dostane oficiálny návrh na pokračovanie zmluvy za aktuálne dohodnutých súčasných podmienok,“ uviedla poisťovňa pre Zdravotnícky denník. V pondelok informovala, že návrhy dodatkov pre jednotlivých členov ANS bude expedovať po pondelkovom plánovanom rokovaní.
Prejdú pacienti inam?
Poisťovňa tvrdí, že ak by došlo k nepokračovaniu v zmluvnom vzťahu, je pripravená zabezpečiť prevoz liečených pacientov do iných zariadení, s ktorými aktívne komunikuje. Zároveň bude do zariadení s voľnou kapacitou umiestňovať aj nových pacientov. „V najvyššom záujme pacientov VšZP apeluje, aby bola psychiatrická nemocnica maximálne súčinná pri poskytnutí zoznamu našich poistencov a pri manažovaní ich prevozu. Jej kapacity sme pripravení uvoľniť tak, aby bol prechod pacientov plynulý a ich zdravotný stav nebol ohrozený,“ vyzvala VšZP.
Psychiatrická nemocnica v Pezinku považuje tieto tvrdenia o preklade pacientov na iné pracoviská za „rozprávky, ktoré žiaľ nie je možné realizovať a už vôbec nie s okamžitou účinnosťou“. Šetrenie odmieta s tým, že na viacerých svojich klinikách poskytuje takú zdravotnú starostlivosť, ktorá sa inde na Slovensku neposkytuje. So 424 lôžkami ide o najväčšiu psychiatrickú nemocnicu v krajine.
Lucia Hakszer