Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pristupuje k rozhodnutiu ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) s rešpektom, uviedla pre Zdravotnícky denník Zuzana Žiaková z oddelenia komunikácie VšZP. „Uvedomujeme si, že sektor zdravotníctva sa nachádza v náročnom období, ktoré si vyžaduje strategické rozhodnutia v záujme udržateľnosti zdravotného systému,“ poznamenala Žiaková.
Dolinková oznámila svoju demisiu na tlačovej konferencii minulý piatok. Podľa jej slov odchádza z vlastného presvedčenia. Dôvodom má byť najmä konsolidačný balíček, ktorý obsahuje aj škrty v zdravotníctve. Ide napríklad o spomalenie valorizácie platov zdravotníkov na tri percentá. Štátne nemocnice sa tiež majú zmeniť na akciové spoločnosti. Odstupujúca ministerka kritizovala aj splnomocnenca vlády pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie Petra Kotlára (SNS).
Poisťovne si želajú stabilitu
VšZP počas pôsobenia Zuzany Dolinkovej na čele rezortu úzko spolupracovala na mnohých dôležitých témach zameraných na zlepšenie dostupnosti a kvality zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. „Aj naďalej budeme pokračovať v napĺňaní svojich cieľov, a to bez ohľadu na zmeny vo vedení rezortu. Naša priorita zostáva nezmenená, tou je zabezpečenie kvalitnej, dostupnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti pre všetkých našich poistencov,“ potvrdila Žiaková. Podľa jej slov VšZP verí, že spolupráca s ministerstvom zdravotníctva a novým vedením bude pokračovať v rovnako konštruktívnom duchu.
Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera, sa pre Zdravotnícky denník vyjadril len stručne. „V zdravotníctve je potrebné riešiť veľké množstvo akútnych problémov. Veľmi by sme si priali stabilitu, aby mohli byť systematicky realizované opatrenie, ktoré zdravotníctvo nevyhnutne potrebuje,“ poznamenal Štepiansky.
Zdravotná poisťovňa Union ministerke Dolinkovej ďakuje za spoluprácu, ale hneď dodáva, že časté personálne zmeny na kľúčových pozíciách v rezorte majú negatívny dopad na dlhodobé plánovanie, implementáciu reforiem či celkovú víziu zdravotníctva. „Od budúceho ministra zdravotníctva očakávame v krátkodobom horizonte riešenie akútneho a kľúčového problému financovania,“ povedala pre Zdravotnícky denník Kristína Baluchová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union. Z dlhodobého hľadiska je to podľa nej reforma financovania, najmä z dôvodu neudržateľnosti súčasného systému, pokračovanie optimalizácie siete nemocníc a iných reforiem, prehodnotenie programového rozpočtovania či záujem o výzvy klesajúcej dostupnosti zdravotnej starostlivosti z dôvodu demografickej krízy.
Počiatočná snaha sa uprieť nedá
Rozhodnutie ministerky zdravotníctva Zuznany Dolinkovej o odstúpení z funkcie neprekvapilo ani poskytovateľov ambulantnej starostlivosti. Povedala to pre Zdravotnícky denník Naďa Trenčanská Bedušová, výkonná riaditeľka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP). Myslí si, že v súčasnej situácii, keď je zdravotníctvo na okraji záujmu vlády, to bolo len otázkou času. „Pozícia ministra zdravotníctva je jednou z najťažších, pričom je takmer nemožné dosiahnuť akýkoľvek posun bez výraznej politickej, ale aj finančnej podpory. Čo pani ministerke nemožno uprieť, je počiatočná snaha, ktorá však rýchlo vyprchala v kontexte okolností,“ zdôraznila výkonná riaditeľka ZAP.
Zväz ambulantných poskytovateľov oceňuje jej výber štátnych tajomníkov, i keď nie všetky personálne rozhodnutia boli podľa ZAP šťastné. „Mimoriadne nás mrzí odchod Mateja Mišíka (riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz ministerstva zdravotníctva – pozn. redakcie), preto dúfame, že tento rezort prevezme niekto, kto je v problematike zorientovaný a doslova len naskočí na rozbehnutý vlak,“ vysvetlila Trenčanská Bedušová. Zväz dúfa, že to bude tak, aby boli čo najskôr dokončené a realizované rozbehnuté projekty. V prvom rade to má byť implementácia nového katalógu výkonov s cenovou prílohou, ktorý bude reflektovať aktuálne ambulantné výkony, ale aj reforma siete špecializovanej ambulantnej starostlivosti a podobne. „Zároveň veríme, že sa opäť vráti dobrý zvyk širokej odbornej diskusie pri tak dôležitých témach ako je príprava rozpočtu, či financovanie zdravotníctva, aby sme v budúcnosti predišli situáciám, kedy je zbytočne ohrozený pacient a starostlivosť o neho,“ dodala výkonná riaditeľka ZAP.
Treba posliniť primárny kontakt
Predseda Združenia všeobecných lekárov pre dospelých Rastislav Zanovit zase pre Zdravotnícky denník povedal, že pracovná pozícia ministra zdravotníctva je ťažká. „Nejaké aktivity má pani ministerka za sebou, možno to boli jej krátkodobé ciele.“ Ťažko podľa neho povedať, čo očakávať od nového ministra. „Z našej strany ako organizácie zastupujúcej všeobecných lekárov pre dospelých, chceme apelovať na potrebu posilnenia primárneho kontaktu, čo sa inak ako financovaním garantovaným zákonom nedá dosiahnuť,“ myslí si Zanovit. Dodal, že podobne to je v prípade urgentnej zdravotnej starostlivosti, teda u záchraniek.
Poznamenal, že lekári starnú, takže počet tých aktívnych z roka na rok klesá. Vysvetlil, že v roku 2023 nemalo 300-tisíc poistencov svojho všeobecného lekára a ak sa nič neurobí, budú v roku 2035 bez svojho lekára dva milióny poistencov. „Ak by ma Hlas draftoval v druhom kole do vládneho kabinetu, toto by bola moja misia ako ministra a potom by som mohol pokojne odísť ako Zuzana Dolinková,“ povedal Zanovit s úsmevom.
Jozef Brezovský