Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ešte začiatkom augusta spustila kampaň, v rámci ktorej robí dobrovoľné preventívne prehliadky aj v teréne. Ľudia sa môžu vyšetreniu podrobiť v špeciálnom vozni na trase Bratislava – Košice v oboch smeroch vo vybrané dni. Odborníci sa pritom zhodujú, že podobné aktivity sú prínosné. Prevencia je totiž lacnejšia ako liečba a zároveň je to najefektívnejší spôsob na šetrenie verejných zdrojov.
Takmer 600-tisíc dospelých poistencov VšZP absolvovalo minulý rok preventívnu prehliadku v ambulancii všeobecného lekára. Aj napriek záujmu o tento typ prevencie je stále veľa pacientov, ktorí si čas na preventívnu prehliadku počas roka nenájdu. Štátna poisťovňa preto prišla s iniciatívou Vlak pre zdravie. Ide o špeciálny vozeň radený v expresoch na trase z Bratislavy do Košíc v oboch smeroch vo vybrané dni. Aktivita trvá od 9. augusta do 20. septembra tohto roka.
O iniciatíve viackrát na sociálnych sieťach informoval aj podpredseda predstavenstva VšZP Matej Fekete. „Dnes som bol spoločne s ostatnými členmi predstavenstva VšZP nazrieť do priestorov našej mobilnej ambulancie, ktorú od zajtra posielame na trať, podporiť našich kolegov, ktorí stoja za myšlienkou, a tiež realizáciou tohto projektu,“ napísal podpredseda ešte pred spustením iniciatívy.
Ako podotkol, vďaka projektom na podporu prevencie, ktoré štátna poisťovňa realizuje, sa podarilo zachytiť množstvo ľudí s potenciálnym vážnym zdravotným problémom, ktorých poisťovňa nasmerovala na ďalšiu zdravotnú starostlivosť. „Aj s vysokým krvným tlakom či s cukrovkou sa dá žiť kvalitný život, ak sú pacienti správne manažovaní a starajú sa o svoje zdravie. Prevencia je lacnejšia ako liečba a zároveň je to najefektívnejší recept na šetrenie verejných zdrojov,“ napísal na sociálnej sieti Fekete.
Každý príspevok k prevencii je dobrý
Vo vozni sa cestujúci môžu počas cesty podrobiť meraniu prístrojom, ktorý analyzuje parametre, ako pomer tukov a svalov v tele, meraniam krvného tlaku a podielu kyslíka v krvi, cholesterolu a kyseliny močovej, prípadne absolvovať očné vyšetrenie a vyšetrenie kožných znamienok či konzultáciu s fyzioterapeutom. Okrem meraní sa cestujúci dozvedia informácie o dentálnej hygiene, prevencii, zdravom životnom štýle či škodlivosti fajčenia.
Riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomír Okruhlica, ktorý sa okrem iného zameriava aj na závislosť na tabaku, pre Zdravotnícky denník povedal, každý príspevok k prevencii je dobrý. Samotný efekt tejto aktivity ale podľa neho bude závisieť od toho, aký odborníci budú interpretovať zistenia výsledkov.
S podobnou aktivitou oslovil zainteresované inštitúcie pred dvomi rokmi aj predseda Združenia všeobecných lekárov pre dospelých Slovenskej republiky Rastislav Zanovit. „Preto podporujem túto aktivitu VšZP a považujem ju za veľmi prínosnú,“ povedal pre Zdravotnícky denník s tým, že medzi časom aj on sám začal s realizáciou tejto aktivity a ohlasom verejnosti je spravidla pozitívny.
Prevencia je lacnejšia ako liečba
Z dát štátnej poisťovne vyplýva, že napríklad včasný záchyt pacienta s vysokým krvným tlakom a jeho správny manažment v ambulancii lekára stojí verejné zdravotníctvo oveľa menej ako liečba pacienta s komplikáciami, ktoré vyplývajú z neliečeného vysokého tlaku. Na podobné závery pravidelne upozorňujú aj odborníci.
Vo vlaku sa vyšetrujú aj kožné znamienka. Ročné náklady na liečbu zhubného melanómu kože pritom dosahujú viac ako 3 300 eur na jedného poistenca. Melanóm kože je však dobre liečiteľný práve pri jeho včasnom záchyte.
Aj analytička Jana Ježíková tvrdí, že podobné aktivity sú prínosné či už z pohľadu prevencie, alebo priblíženia možnosti vyšetrenia. Podľa jej slov by však mali trvať dlhodobo. „Konkurenciu zdravotných poisťovní by som však ja videla radšej v celoročných aktivitách reflektujúcich najmä pacientami vnímanou nedostupnosťou špecializovaných ambulantných vyšetrení spojených s neprimeraným čakaním,“ dodala.
(mhl)