Hoci nemecká spolková vláda Olafa Scholza plánuje nemocničnú reformu presadiť s účinnosťou od roku 2025, jej faktické dopady nemeckej nemocnice pocítia až o dva roky neskôr. Až v roku 2027 totiž majú začať platiť špecifické kritériá kvality pre jednotlivé zdravotnícke služby, ktoré budú nemocnice poskytovať. A podľa nich sa daná klinika zaradí v rámci novo definovanej nemocničnej siete do príslušného poschodia. O faktickom oneskorení nemocničnej reformy informoval odborný denník Deutsches Ärzteblatt.

Nemocničná reforma, ktorá má v Nemecku začať platiť od roku 2025, počíta so zavedením 65 skupín zdravotníckych služieb, podľa ktorých sa jednotlivé nemocnice budú radiť do rôznych úrovní zdravotnej starostlivosti.

Tieto skupiny počítajú okrem iného s personálnymi a technickými požiadavkami. Pre nemocnice budú skupiny záväzné a budú ich musieť dodržiavať, pokiaľ chcú poskytovať – a hlavne zdravotným poisťovniam účtovať – príslušné služby. Cieľom nemocničnej reformy je zvýšiť kvalitu starostlivosti o pacientov a tiež celý systém zefektívniť.

Dva roky podľa provizórnych pravidiel

Lenže teraz sa ukazuje, že skutočné dopady nemocničnej reformy na sebe nemecké kliniky pocítia až od roku 2027, pretože, ako sa zdá, Spolkové ministerstvo zdravotníctva nebude schopné v dostatočnom časovom predstihu definovať kritériá, podľa ktorých sa jednotlivé skupiny služieb (a teda aj nemocnice) roztriedi.

Právny predpis s presnými kvalitatívnymi kritériami pre plánovaných 65 výkonnostných skupín by mal byť podľa vyjadrenia Spolkového ministerstva zdravotníctva, na ktoré sa odkazuje odborný denník Deutsches Ärzteblatt, vydaný do 31. marca 2025. Legislatívna norma by potom mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2027.

Dovtedy budú platiť prechodné ustanovenia uvedené v zákone o zlepšení nemocničnej starostlivosti, ktorý je jedným zo zákonov, pomocou ktorého bude nemocničná reforma vykonaná. Tieto prechodné ustanovenia majú do značnej miery vychádzať z kritérií výkonnostných skupín, ktoré definovala spolková krajina Severné Porýnie-Vestfálsko.

Mohlo by vás zaujímať

Oneskorenie kritizuje opozícia

Oneskorenie ale nejde na vrub iba Spolkovému ministerstvu zdravotníctva. Jednotlivé spolkové krajiny totiž budú musieť vypracovať nové plány nemocníc a priradiť ich k spomínaným 65 skupinám služieb. To má podľa Deutsches Ärzteblatt trvať nasledujúce dva roky.

Takýto vývoj kritizuje napríklad opozičný poslanec Spolkového snemu Stephan Pilsinger (CSU). „Je mi záhadou, prečo by právna úprava výkonnostných skupín a ich kvalitatívnych kritérií, ktorá má byť vydaná do 31. marca 2025, mala nadobudnúť účinnosť až 1. januára 2027,“ povedal pre Deutsches Ärzteblatt.

Podľa neho už všetko mohlo byť pripravené a vypracované vopred na základe odporúčania Spolkového spoločného výboru. „Karl Lauterbach (spolkový minister zdravotníctva za SPD – pozn. red.) vedel, že reforma bude veľká a komplexná,“ dodal Pilsinger s tým, že aktuálny stav je podľa neho „úplne zúfalý“.

Všetkými očakávaná reforma

Nemocničná reforma v Nemecku je však požadovaná prakticky všetkými zainteresovanými skupinami. Každý si od nej sľubuje zefektívnenie nemocničnej starostlivosti, a to nielen zo zdravotníckeho, ale aj z ekonomického hľadiska.

Zostáva však ešte nájsť definitívnu zhodu na tom, ako sa spolkový rozpočet, rozpočty jednotlivých spolkových krajín a fondy zákonného zdravotného poistenia budú podieľať napríklad na nutných investíciách, ktoré budú musieť nemocnice v blízkej budúcnosti vykonávať. Zdá sa ale, že formálnemu schváleniu reformy v oboch komorách nemeckého parlamentu by nemalo nič brániť.

Zdeňka Musilová