Všetky tri slovenské zdravotné poisťovne evidujú medziročný nárast poistencov s obezitou i nákladov na jej liečbu, napriek tomu je veľmi ťažké určiť, koľko Slovákov toto ochorenie trápi. „Slovensko nevie, koľko má ľudí s obezitou. Dostupné štatistiky neuvádzajú spoľahlivé čísla, pretože lekári nie sú zvyknutí túto informáciu o svojich pacientoch evidovať,“ vysvetľuje pre Zdravotnícky denník Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera.
Jeho slová potvrdzuje aj Ivana Linetová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá pre Zdravotnícky denník hovorí: „Presný počet poistencov s nadváhou či obezitou neevidujeme, nie každý napríklad navštívi za týmto účelom lekára, prípadne mnohí sa liečia nie priamo na diagnózy súvisiace s obezitou a nadmernou výživou, ale skôr riešia následky nadváhy a obezity, ako je napríklad vysoký krvný tlak, diabetes mellitus druhého typu, hyperlipidémia či ateroskleróza.“ V podobnom duchu sa pre Zdravotnícky denník vyjadrila aj Kristína Baluchová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.
Nárast vďaka vstupu nových liekov?
VšZP vlani evidovala 26 989 poistencov, ktorým bola preplatená nejaká zdravotná starostlivosť na diagnózy súvisiace s obezitou a nadmernou výživou. Rok predtým ich bolo 16 947. Union v roku 2022 zaznamenal 3 491 poistencov s obezitou, vlani ich počet vzrástol na 4 679.
Poisťovňa Dôvera za rok 2022 evidovala 8 000 takýchto poistencov. V roku 2023 ich počet narástol na 11 870. „Stále to však nezodpovedá realite, keďže podľa Ľubomíry Fábryovej, prezidentky Slovenskej obezitologickej asociácie, takmer 60 percent dospelej slovenskej populácie trpí preobezitou a obezitou. Vysvetlením zvýšenia počtu vykázaných prípadov obezity môže byť vstup lieku na obezitu na slovenský trh, ako aj osveta a podpora zdravotnej poisťovne či odborných spoločností vykazovať túto diagnózu,“ konštatuje Roman Mužik, manažér odboru stratégie a inovácií v zdravotníctve zo zdravotnej poisťovne Dôvera.
Union síce vlani na liečbu obezity minul 412-tisíc eur, ale hovorkyňa poisťovne priznáva, že náklady na liečbu obezity je náročné komplexne vyčísliť, keďže poistenci s obezitou môžu byť liečení aj na iné diagnózy. V roku 2022 na liečbu obezity VšZP vynaložila 1,26 milióna eur, v roku 2023 to bolo už 1,75 milióna eur.
Nákladnejšia zdravotná starostlivosť
PR špecialista Dôvery približuje, že obezita môže byť rozbuškou rozvoja až 236 iných ochorení. Preto sú pridružené ochorenia, teda komorbidity u pacientov s obezitou veľmi časté. „Zvýšené hodnoty BMI sú spojené so zhoršením kognitívnych funkcií a obezita patrí medzi najvýznamnejšie faktory rozvoja demencie u normálnej populácie,“ konštatuje Monika Rusnáková, terapeutka špecializujúca sa na prevenciu a riešenie duševných ťažkostí pri chronických ochoreniach v poisťovni Dôvera. Pri vyčíslení nákladov na obezitu ich treba podľa Štepianskeho rozrátavať v dvoch kategóriách – priame a nepriame náklady.
Medzi priame náklady sa dajú započítať častejšie návštevy lekára a nákladnejšia zdravotná starostlivosť. „U pacienta s BMI nad 40 kg/m2 sú dvakát vyššie v porovnaní so zdravým dospelým,“ prízvukuje Štepiansky. Obéznemu pacientovi sú 2,4-krát častejšie predpisované lieky v porovnaní s pacientom s normálnou hmotnosťou. „Teda priamy zdravotnícky náklad na pacientov s obezitou je viac ako šesťkrát vyšší v porovnaní s tými, ktorí majú preobezitu,“ dodáva Štepiansky. Nepriame náklady súvisia s prácou a dosahom na sociálny systém a trh práce ako napríklad absentizmus, keď človek kvôli svojej chorobe často nechodí do práce, či prezentizmus – keď kvôli chorobe nemá rovnaký výkon, ako keby bol zdravý.
Mohlo by vás zaujímať
Hovorkyňa VšZP dodáva, že v rámci medzinárodnej klasifikácie chorôb sú ochorenia súvisiace s obezitou označované diagnózami E65 – E68. Ide napríklad o diagnózy ako obezita zapríčinená nadmerným energetickým príjmom, obezita zapríčinená liekmi, lokalizovaná obezita, syndróm nadbytku vitamínu B6, hypervitaminóza A, abnormálne priberanie a podobne.
V roku 2023 malo z 26 989 obéznych poistencov VšZP 6 193 pacientov cukrovku, čo je 23 percent. „Na vysoký krvný tlak na ich zase liečilo 17 998, čo je takmer 67 percent. Teda dve tretiny obéznych poistencov malo aj hypertenziu,“ vypočítava Linetová.
Široká prevencia a sledovanie pacientov
Slovenská obezitologická asociácia (SOA) iniciovala a zorganizovala Certifikované vzdelávanie „Praktické základy manažmentu pacientov s obezitou“ pre lekárov, farmaceutov a zdravotné sestry. „Rozhodli sme sa podporiť lekárov vo vzdelávaní a motivovať ich k zvyšovaniu kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti pacientom s (pre)obezitou. Všeobecných lekárov pre dospelých a diabetológov z nášho programu, ktorí získajú certifikát o úspešnom absolvovaní online vzdelávania a poskytnutú pacientovi s obezitou edukáciu, finančne zvýhodníme,“ zdôrazňuje Štepiansky.
Pacienti s obezitou a nadváhou môžu v Dôvere využiť bezplatné poradenstvo cez telefón na Linke pre zdravie. „Poskytujeme aj bezplatné poradenstvo cez telefón o nadváhe a obezite. V spolupráci s Biomedicínskym ústavom Slovenskej akadémie vied sa môžu naši poistenci po splnení kritérií zapojiť do programu komplexnej zmeny životného štýlu so zľavou 50 percent a v spolupráci s Domom srdca v Martine ponúkame našim poistencom s BMI vyšším ako 30 možnosť absolvovať individuálne konzultácie v oblasti stravovania a zúčastniť sa pohybového programu,“ dodáva PR špecialista Dôvery.
VšZP má u lekárov primárneho kontaktu zazmluvnenú širokú prevenciu aj pre pacientov trpiacich nadváhou a obezitou. „U detských lekárov VšZP podporuje prevenciu obezity u detí a manažovanie zdravotnej starostlivosti detí s obezitou. Cieľom podpory prevencie je včasné zachytenie rizikových faktorov rôznych ochorení, ktoré sa bežne nehradí z verejného zdravotného poistenia. Ak má dieťa problém s obezitou, všeobecný lekár ho bude pravidelne sledovať vo svojej ambulancii,“ vysvetľuje Linetová.
U všeobecných lekárov pre dospelých podľa nej VšZP nad rámec zákona prepláca diagnostiku a liečbu poruchy metabolizmu tukov priamo v ambulancii lekára bez potreby objednania sa u špecialistu. VšZP tiež všeobecným lekárom prepláca vyšetrenie artériového systému dolných a horných končatín. Štátna poisťovňa zároveň prispieva dospelým aj deťom na preventívne športové prehliadky vykonané akreditovaným pracoviskom až do výšky 50 eur.
„V Unione sa snažíme našich poistencov dlhodobo motivovať k preventívnemu prístupu k vlastnému zdraviu a udržiavaniu zdravého životného štýlu. Pripravujeme pre nich množstvo vzdelávacích materiálov aj o zdravom stravovaní a dôležitosti pohybu,“ uzatvára Baluchová.
Jozef Brezovský