Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), ktorá združuje 82 neštátnych nemocníc v krajine, na rozdiel od Asociácie štátnych nemocníc (AŠN) presadzuje svoje záujmy asertívnejšie a tvrdšie. Je to logické, lebo vo vedení veľkých štátnych fakultných a univerzitných nemocníc, ako aj štátnych kardioústavov, onkoústavov a detských nemocníc sú neraz politickí nominanti, ktorí sú „poslušní“ aktuálnej vládnej moci. Tvrdí to analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.
Podľa neho má táto moc navyše často tendenciu uprednostňovať „svoje“ štátne nemocnice, takže tie sa na rozdiel od zariadení združených v ANS nemusia tak hlasno ozývať. Zachar a ďalší aktéri slovenského zdravotníctva pre Zdravotnícky denník zhodnotili pozíciu ANS v zdravotníckom systéme aj prácu jej prezidenta Mariána Petka.
V prvej časti hodnotení expertov hovorili analytici, lekári aj poslanec o problémoch s Optimalizáciou siete nemocníc (OSN) či boji o financovanie medzi štátnymi a neštátnymi nemocnicami, ale aj ambulanciami. Tiež poukázali na to, že štátne nemocnice sú v nesporne výhodnejšej pozícii. Je však pravda, že ošetrujú medicínsky náročnejšie a finančne nákladnejšie pacientske prípady.
Najväčšou témou sú peniaze
Nemocnice ANS poskytujú približne polovicu ústavnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Ide o stredne veľké a menšie všeobecné nemocnice, zriaďované napríklad vyššími územnými celkami, mestami, neziskovými organizáciami a súkromníkmi. Asociácia zdravotných poisťovní pre Zdravotnícky denník konštatovala, že ANS sa ako inštitúcia za posledných 10 rokov nielen postupne rozrastala o ďalších členov, ale aj sa výrazne profesionalizovala. „Naše vzájomné rokovania sa postupne od výmeny názorov a postojov posunuli k diskusii o relevantných dátach a ku konštruktívnej spolupráci pred našimi zdravotníckymi autoritami. Kľúčová bola a je naša spolupráca pri implementácii a rozvoji DRG či OSN,“ povedala za asociáciu jej riaditeľka Dajana Petríková.
Veľkou a trvalou spoločnou témou je podľa poisťovní financovanie zdravotníctva, zvlášť ústavnej zdravotnej starostlivosti. Dá sa povedať, že polovica zdrojov, ktorými disponujú zdravotné poisťovne, ide na ústavnú zdravotnú starostlivosť. „I keď schválený štátny rozpočet tento rok nasmeroval do zdravotníctva takmer 8 miliárd eur, už dnes sa s ANS zhodujeme v názore, že sektor bude opätovne treba dofinancovať približne 300 miliónmi. Zároveň prostredníctvom novovznikajúcej Rady pre rozpočet, ktorej sme spolu členmi, diskutujeme o tom ako korektne nastaviť financovanie zdravotníctva pre rok 2025,“ dodala Petríková.
Zdravotné poisťovne pogratulovali Mariánovi Petkovi k znovuzvoleniu do funkcie prezidenta ANS. „Kontinuita chýba vo viacerých štátnych inštitúciách a o to dôležitejšia je pre nás stabilita našich partnerov medzi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti,“ ocenili.
Mohlo by vás zaujímať
Skúsený manažér a úspešný lobista
Dušan Zachar tvrdí, že „z informácie o jednohlasnom znovuzvolení súčasného vedenia ANS možno usudzovať, že členovia asociácie sú s ich zastupovaním veľmi spokojní.“ Petka, ktorý je riaditeľom Nemocnice s poliklinikou svätého Lukáša v Bardejove, analytik INEKO označil za dlhoročného skúseného manažéra v nemocničnom sektore a úspešného lobistu. „Lobuje však najmä za záujmy nemocníc, za viac peňazí smerujúcich do nich. Druhú stránku mince – teda hodnotu za tieto peniaze, už musia presadzovať skôr iné záujmové zoskupenia a regulačné, kontrolné a dohľadové orgány štátu,“ myslí si Zachar. Pridáva sa aj k tvrdeniam, že hospodárenie nemocníc ANS je lepšie ako u štátnych nemocníc, respektíve majú oveľa menší problém s insolventnosťou ako veľké štátne nemocnice, ktoré majú vysoké straty a dlhy po dátume splatnosti.
V predchádzajúcom článku sme priniesli aj pohľad analytičky Jany Ježíkovej. Tá zároveň pripomína, že Marián Petko v roku 2022 čelil trestnému stíhaniu za zločin spojený s eurofondami. V rokoch 2005 až 2008 mal údajne spoločne s ďalšími členmi vedenia bardejovskej nemocnice za úplatky dohadzovať stavebným firmám zákazky na obnovu nemocnice a ďalšie obvinenia sa týkali podvodov na jeho súkromných nehnuteľnostiach. Bol neprávoplatne odsúdený a proti rozsudku sa odvolal.
„Platí prezumpcia neviny. V súčasnosti mám čistý register trestov. V troch skutkoch, z ktorých som bol obžalovaný, ma súd oslobodil. V ďalších dvoch skutkoch som podal odvolanie, lebo sa v nich cítim nevinný,“ povedal Petko pre Zdravotnícky denník. „Pán, ktorý mi mal vraj dať úplatok, tvrdí, že mi nikdy nič nedal a ja tvrdím, že som od neho žiaden úplatok nezobral. Nikdy neboli predložené dôkazy – fotografické, peniaze, obálky, že sa skutok stal,“ uzavrel prezident ANS.
Lucia Hakszer