V pitnej vode sa nachádza šesť liečiv, odhalil skríning. Koncentrácia však nie je riziková

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) zabezpečil analýzu vzoriek pitnej vody na prítomnosť liečiv. Zistených bolo šesť látok, ale ich koncentrácia nepredstavuje pre jej spotrebiteľa žiadne zdravotné riziko. Skríning vody urobili hygienici preto, lebo liečivá patria medzi látky, ktorých prítomnosť v pitnej vode už pri nízkych koncentráciách v nanogramoch na liter vzbudzuje obavy nielen u vedcov a odborníkov, ale i u laickej verejnosti.

Ako vysvetľuje ÚVZ, bolo navrhnutých 17 odberných miest, z ktorých boli následne odobraté vzorky pitnej vody. V každej zo 17 vzoriek pitnej vody bolo analyzovaných spolu 104 liečiv, z toho 38 antibiotík. „Je potrebné zdôrazniť, že odberné miesta boli navrhnuté tak, aby sa nachádzali v blízkosti potenciálnych zdrojov zvyškov liečiv a tak bolo možné ich prítomnosť v odobratých vzorkách pitnej vody predpokladať,“ pripomína úrad. Išlo teda o miesta, kde sa v blízkosti zdrojov pitnej vody nachádza čistiareň odpadových vôd, farma alebo chov dobytka, továreň na výrobu liekov a podobne.

Najväčším zdrojom sú domácnosti

Zo 104 analyzovaných liečiv bolo v odobratých vzorkách pitnej vody zistených šesť látok – 2-hydroxy karbamazepín, kofeín, karbamazepín, hydrochlorotiazid, iopamidol a metformín, pričom nebola detegovaná ani jedna látka zo skupiny antibiotík.

Karbamazepín je antikonvulzívum, ktoré sa používa predovšetkým na liečbu epilepsie a neuropatickej bolesti. 2-hydroxy karbamazepín je metabolit karbamazepínu. Metformín je liek na liečbu diabetu 2. typu, najmä u ľudí s nadváhou. Hydrochlorotiazid je zase diuretikum používané na liečbu hypertenzie a opuchov v dôsledku hromadenia tekutín. Kofeín je stimulant centrálnej nervovej sústavy a iopamidol je jódovaná kontrastná látka, ktorá sa používa na diagnostiku alebo zistenie problémov v mozgu, srdci, hlave, krvných cievach a iných častiach tela.

Na základe údajov Národného centra zdravotníckych informácií o spotrebe humánnych liekov v SR z roku 2022 vyplýva, že priemerný obyvateľ Slovenska skonzumuje približne 30 balení rôznych liekov za jeden rok. Najväčším zdrojom liečiv sú teda domácnosti, domovy dôchodcov, zdravotnícke zariadenia, ale aj veterinárne prípravky používané v poľnohospodárstve. Odtiaľ sa liečivá dostávajú, napríklad vylučovaním z organizmu, vyhadzovaním liekov po záruke do odpadu alebo spláchnutím do toalety do odpadových vôd, ktoré sú zväčša čistené v čistiarňach odpadových vôd, ktoré v súčasnosti nie sú schopné tieto látky účinne odstraňovať. „Zvyšky liečiv sa následne môžu dostávať aj do povrchových alebo podzemných vôd a kontaminovať tak zdroje pitnej vody,“ zdôrazňuje ÚVZ.

Ako sa dostávajú liečivá do pitnej vody. Zdroj: ÚVZ

Pravidelná kontrola nie je potrebná

Hygienici konštatujú, že prítomnosť liečiv vo vode bola zistená už v prvom desaťročí 21. storočia. Odvtedy boli stopy po liečivách stanovené nielen v povrchovej, podzemnej, či odpadovej vode, ale dokonca aj vo vode pitnej. Dôvodom pozitívnych nálezov sú predovšetkým pokročilé analytické metódy a technológie, ktorých citlivosť a presnosť merania sa neustále zlepšujú.

ÚVZ navyše zdôrazňuje fakt, že povinnosť sledovania liečiv v pitných vodách nevyplýva zo žiadnej platnej legislatívy, a to ani európskej a ani národnej, dokonca ich štandardné sledovanie zatiaľ neodporúča ani Svetová zdravotnícka organizácia. „Nakoľko však pretrvávajú obavy verejnosti, že prítomnosť zvyškov liečiv v pitnej vode môže ovplyvniť jej kvalitu, prípadne že môže predstavovať riziko pre ľudské zdravie pri dlhodobej konzumácii pitnej vody, ktorá obsahuje liečivá, nutné je sa otázkou prítomnosti liečiv v pitných vodách zaoberať,“ zdôvodňuje úrad.

Vzhľadom na výsledky analýz pitnej vody a odporúčania WHO možno podľa ÚVZ skonštatovať, že pravidelné sledovanie liečiv v pitnej vode nie je na Slovensku v súčasnosti potrebné a odôvodnené. „Netreba však zabúdať na princíp predbežnej opatrnosti a preto je dôležité zaoberať sa otázkou prítomnosti liečiv v pitných vodách, resp. jej zdrojoch aj naďalej. Myslíme si, že aktivity zamerané na túto tému vybudujú dôveru verejnosti v zdravotnú bezpečnosť pitnej vody z verejného vodovodu, preto sa tejto problematike plánujeme venovať aj do budúcna,“ uzatvárajú hygienici.

(bre)