Obce a mestá nesúhlasia s povinnými defibrilátormi, združenie pripravuje zmenu zákona

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) nesúhlasí so zákonnou povinnosťou pre obce a mestá mať defibrilátory na určitý počet obyvateľov. „Tento zákon bol prijatý bez komunikácie so ZMOS, znamená novú povinnosť pre samosprávy bez finančného krytia, najmä menšie obce s tým majú problém,“ hovorí pre Zdravotnícky denník predseda ZMOS a primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Dodáva, že myšlienka je úžasná, keďže defibrilátory dokážu zachrániť život, ale zákon bol prvoplánový. Mnohé samosprávy si AED (automatizovaný externý defibrilátor) podľa neho zaobstarali preto, lebo ich chceli mať, a nepotrebovali k tomu zákon. „Máme stanoviská od obcí, ktoré to podporujú, ale aj stanoviská od obcí, ktoré to nepodporujú,“ dodáva predseda ZMOS.

Presné určenie zodpovednosti

Povinnosť umiestniť a zabezpečiť funkčnosť verejne prístupného AED defibrilátora obciam nad 500 obyvateľov vlani schválil parlament. Nestačí však mať iba jeden defibrilátor pre obec nad 500 obyvateľov, ale potrebné sú podľa zákona aj ďalšie – jeden na každých 5 000 obyvateľov.

Božik si myslí, že je chybou mať defibrilátor, ktorý bude voľne umiestnený, ale nikto ho nikdy nepoužije, lebo sa ho bude báť použiť. „Koľkí občania v ním dokážu manipulovať?“ pýta sa. Podľa jeho informácií sa ho nevyškolený človek bojí použiť. Aj preto sa v ZMOS snažia právnu normu zlepšiť. „Nebránime sa defibrilátorom, ale musí byť presne stanovené, kto bude mať zodpovednosť. Bavíme sa o tom, že by to mohli byť dobrovoľní hasiči, dobrovoľné spolky Červeného kríža, obecná či mestská polícia. Tak je to aj u nás v Partizánskom, kde má defibrilátor na starosti mestská polícia, ktorej príslušníci sú vyškolení a sú k dispozícii 24 hodín sedem dní v týždni,“ vysvetľuje predseda ZMOS.

Zástupcovia ZMOS sa stretli s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou, venovali sa aj téme povinných defibrilátorov. „Dohodli sme sa, že pripravíme nové znenie zákona, aby sa redefinovala povinnosť mať defibrilátory na každých 5 000 obyvateľov. Zároveň treba pripraviť vykonávaciu vyhlášku, ktorou bude niekto poverený starať sa o zariadenie,“ poznamenal Božik. „Uvedomujeme si, že je dôležité nielen umiestnenie defibrilátorov na strategických miestach, ale zároveň je nevyhnutné, aby občania vedeli, ako tieto zariadenia v prípade núdze správne použiť,“ uviedla Dolinková po stretnutí.

AED dokáže použiť aj laik, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo zdravotníctva pre Zdravotnícky denník pripomenulo, že zavedenie povinnosti mať defibrilátory nebol návrh zákona z dielne rezortu, ale výsledok poslaneckej iniciatívy. „Takže náš rezort nemôže zasahovať do obstarávacieho procesu samospráv pri nákupe týchto prístrojov, ani nedisponuje finančnými prostriedkami na ich nákup. Finančné prostriedky si môžu mestá a obce zabezpečiť napríklad formou sponzorstva,“ konštatuje komunikačný odbor ministerstva zdravotníctva.

Dodáva, že tento krok vítajú, pretože mimonemocničné náhle zastavenie obehu sa v Európe prihodí každé dve minúty. Približne 23 percent náhlych zastavení obehu (NZO) má defibrilovateľný rytmus. Defibrilácia do 3-5 minút od kolapsu môže zvýšiť prežívanie na 50-70 percent. „Včasnú defibriláciu nie je možné zabezpečiť formou posádok záchrannej zdravotnej služby, pretože priemerný dojazdový čas rýchlej lekárskej pomoci je 11 minút, rýchlej zdravotníckej pomoci 12,38 minúty. Jediný spôsob včasnej defibrilácie je použitie verejne dostupných alebo na mieste sa nachádzajúcich AED,“ pripomína ministerstvo zdravotníctva.

Konštatuje, že existujú rôzne modely certifikovaných defibrilátorov, ktoré poskytujú rôzne úrovne jednoduchosti a intuitívnosti ovládania tak, aby ich dokázala používať aj laická verejnosť práve v prípade, kedy si to vzniknutá situácia vyžaduje.

Ako uvádza webová stránka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, AED je prenosný prístroj určený pre laické, ale aj odborné poskytovanie prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu spojeného so zástavou dýchania. AED určený pre laickú verejnosť je zväčša plnoautomatický. „Znamená to, že sám dokáže posúdiť srdcovú činnosť a adekvátne na ňu v spolupráci s obsluhou zareagovať udelením vhodného výboja. Má hlasovú navigáciu a zapína sa automaticky po jeho otvorení,“ konštatuje operačné stredisko.

Jozef Brezovský