Sestry z detskej nemocnice prichádzajú za pacientami domov

Už vyše roka chodia ošetrovatelia a ošetrovateľky z bratislavského Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) domov za deťmi s rakovinou. Prvá agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) pre detských onkologických pacientov NÚDCH, ktorá svoju činnosť zahájila v júli 2022, má za sebou už viac ako 150 návštev detí v rodinnom prostredí. Liečba sa tak ešte viac priblížila k deťom a ich rodinám. Najskôr to boli návštevy pacientov v aktívnej liečbe z Bratislavy, neskôr Bratislavského kraja. V súčasnosti navštevujú aj pacientov z Nitry, Levíc a iných miest s dojazdom do dvoch hodín.

,,Tento úspech je založený na synergickej spolupráci našej nemocnice  s neziskovou organizáciou Deťom s rakovinou, ktorá zabezpečila prístrojové vybavenie, auto a pomohla s rekonštrukciou priestorov, čím výrazne prispela k vytvoreniu ADOS. Nemocnica poskytuje zdravotnícke a personálne zázemie,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň. Poďakoval výjazdovým sestrám za náročnú prácu priamo v rodinách pacientov aj všetkým sponzorom a podporovateľom za pomoc.

Prednostka Kliniky detskej hematológie a onkológie v NÚDCH Alexandra Kolenová označuje ADOS za jednu z možností poskytovania zdravotnej starostlivosti pacientom kliniky. „Keď príde nový pacient, počas hospitalizácie začneme liečbu a spolu s rodinou vytvoríme plán, pretože liečba onkologických ochorení je beh na dlhé trate. Pre rodiny pacientov s rizikovou onkologickou diagnózou, mimoriadne dlhou a náročnou liečbou, imobilných, s oslabenou imunitou a iných, je veľmi náročné chodiť s deťmi do nemocnice. Dnes ich už vieme za presne stanovených podmienok ošetriť v domácom prostredí,“ hovorí profesorka Kolenová.

Výjazdové sestry nosia so sebou dokopy asi 30-kilogramové vybavenie, ktoré zahŕňa prenosné analyzátory a brašnu so zdravotníckym materiálom, ktorý potrebujú k výjazdu. V domácom prostredí deťom odoberú krv, analyzátormi vyšetria krvný obraz a biochemické parametre. Výsledok poznajú do 10 minút. „V závažnejších stavoch s potrebou vysokej presnosti odoberú pacientom krv, v skúmavke ju prinesú do nemocnice, kde sa laboratórne vyšetrí. Tieto deti tiež často potrebujú transfúzie, tie musia absolvovať v nemocnici, ale tým, že sestra urobí odbery a personál všetko pripraví vopred, dokážu výrazne skrátiť čas v nemocnici počas transfúzie,“ dodali zástupcovia NÚDCH.

Podľa výjazdovej sestry Veroniky Mičietovej rodičia pacientov túto službu vítajú, keďže im veľmi uľahčí neľahkú situáciu. „Nemusia prísť do nemocnice, čakať na vyšetrenia. Rodiny s chorými deťmi sa môžu venovať svojmu zaužívanému režimu. Rodičia si veľmi pochvaľujú, že deti sú v menšom strese a napätí a aj náročnejšie a bolestivé výkony v domácom prostredí zvládajú lepšie v porovnaní s návštevou nemocnice,“ vysvetľuje sestra.

,,Za týmito rodinami sa skrýva veľa príbehov, často je v rodine viac detí, o ktoré sa treba postarať a zabezpečiť pre ne dozor počas návštevy nemocnice. Mnohí nemajú autá a musia zorganizovať cestu sanitkou. Na dennej klinike im odoberieme materiál, čakajú na výsledky a následne sa navrhuje ďalší postup liečby, čo trvá aj celé dopoludnie. Tým, že prídeme za nimi a vyšetríme v domácom prostredí, majú o starosť menej a ľahšie sa im organizuje celý režim rodiny,“ dodala Lucia Kostická, vedúca sestra kliniky detskej hematológie a onkológie. V budúcnosti by chceli túto službu rozšíriť, aby súčasťou výjazdov bola napríklad aj sociálna sestra, či fyzioterapeut.

(luh)