Pre osoby so zdravotným postihnutím by mali platiť spoločné pravidlá a podmienky v rámci celej Európskej únie (EÚ). Slúžiť na to bude európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím a európsky parkovací preukaz pre tieto osoby. Počíta s tým návrh eurosmernice, ku ktorému predkladá stanovisko aj Slovenská republika a ktorá súhlasí s tým, že EÚ v tejto oblasti potrebuje jednotné pravidlá.
Slovenskí občania so zdravotným postihnutím budú mať vo všetkých krajinách EÚ prístup k rovnakým nárokom ako doma. Vyplýva to z návrhu eurosmernice, ktorou sa ustanovuje európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím a európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím. Keďže sa ešte predtým, než začne platiť, musia vyjadriť aj všetky členské štáty, stanovisko za Slovensko predložilo ministerstvo práce.
Neuznávanie statusu v zahraničí
Postavenie zdravotne postihnutých osôb spravidla posudzujú a uznávajú príslušné orgány každého členského štátu podľa vlastných pravidiel. Priznávajú sa im osobitné podmienky alebo preferenčné zaobchádzanie napríklad pri prístupe k rôznym službám, aktivitám a zariadeniam. V. krajine môžu mať rôzne zľavy napríklad na dopravu alebo majú niektoré služby zadarmo. To platí bez ohľadu na to, či ich poskytuje štát alebo súkromní prevádzkovatelia.
Problém nastáva vtedy, keď niekto so zdravotným postihnutím cestuje za hranice štátu v rámci EÚ. Spravidla sa stáva, že ich status zdravotne postihnutého sa v zahraničí neuznáva. Prípadne nemajú rovnaké podmienky ako doma. „Rozdielny prístup členských štátov a právna neistota v tomto smere odrádzajú osoby so zdravotným postihnutím od cezhraničnej mobility a limitujú ich právo na voľný pohyb napríklad aj v dôsledku zvýšených cestovných nákladov z dôvodu svojho zdravotného stavu,“ vysvetľuje rezort práce.
Preto sa v návrhu smernice zavádzajú rámce, pravidlá a spoločné podmienky. Vydávaný má byť spoločný európsky preukaz osoby so zdravotným postihnutím, ktorý je dokladom o jej uznanom postavení. Okrem toho bude platiť spoločný európsky parkovací preukaz pre osoby so zdravotným postihnutím, ktorý je dokladom o ich uznanom práve na zvýhodnené parkovacie podmienky a vybavenie vyhradené pre osoby so zdravotným postihnutím.
Slovensko chce jednotné pravidlá
Podľa stanoviska ministerstva práce Slovensko túto eurosmernicu podporuje. „Slovenská republika podporuje a víta cieľ návrhu smernice a súhlasí s tým, že sú potrebné jasné a jednotné pravidlá na úrovni EÚ. Právo občanov EÚ voľne sa pohybovať a zdržiavať v rámci EÚ je jedným z najväčších úspechov EÚ a dôležitou hnacou silou jej hospodárstva,“ uvádza v stanovisku rezort práce.
Postoj Slovenska však musí prejsť pripomienkovým konaním, ktoré sa začalo 2. novembra tohto roka. Vyjadrovať sa k nemu bude možné len šesť dní. Zatiaľ sa ku stanovisku nikto nevyjadril. Po skončení medzirezortného pripomienkového konania a zapracovaní vznesených pripomienok, bude predbežné stanovisko zaslané parlamentu a bude slúžiť ako základná pozícia Slovenska na rokovaniach o danom právnom akte na všetkých pracovných úrovniach Rady EÚ.
Predkladaný materiál počíta s negatívnym vplyvom na rozpočet verejnej správy. Ten je ale podľa rezortu práce rozpočtovo zabezpečený. Smernica tiež bude mať marginálne vplyvy na podnikateľské prostredie a pozitívne sociálne vplyvy.
Miroslav Homola