Slovensko už na konci septembra čakajú predčasné parlamentné voľby. Zdravotnícky denník sa preto pozrel na programy jednotlivých politických strán a zameral sa na body, ktoré sa venujú zdravotníctvu. Zhrnutie programov publikujeme zostupne podľa predvolebných preferencií.
Podľa aktuálnych prieskumov by sa do parlamentu tesne dostala aj Slovenská národná strana (SNS), ktorá bola posledné tri roky mimo neho. Celý program strany je stručný. Obsahuje 15 bodov zo všetkých oblastí verejného života, ktoré sú zhrnuté na troch stranách veľkosti A4.
Zdravotníckej oblasti sa venuje jeden z týchto bodov, ktorý má titul Dostupná zdravotná starostlivosť. SNS deklaruje, že jej prioritou je zabezpečenie včasnej a dostupnej zdravotnej starostlivosti vo všetkých regiónoch Slovenska. „Podporíme zrealizovateľné projekty výstavby a rekonštrukcie nemocníc a polikliník. Zlepšíme zamestnanecké prostredie v štátnych zdravotníckych zariadeniach,“ sľubujú národniari.
Strana ďalej tvrdí, že zvýši počet študentov lekárskych fakúlt a inovatívnej výučby. O podobných snahách povedal dekan lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Juraj Payer tento rok v rozhovore pre Zdravotnícky denník, že slovenské lekárske fakulty každý rok ukončí dosť študentov na to, aby bol v krajine dostatok lekárov. Ale treba sa postarať o to, aby po štúdiu neodišli. To je podľa neho možné len skvalitnením pracovného prostredia. Za problém označil aj podmienky výučby v nemocniciach. Teda keď sa stále redukujú počty lôžok, nie je možné prijímať viac študentov. Národniari v programe okrem obnovy nemocníc a polikliník tiež sľubujú, že zjednodušia podmienky atestácie lekárov a zabezpečia im moderné vybavenie.
„Podporíme dialóg novej vlády pri reforme zdravotníctva s hlavnými odborníkmi a stavovskými organizáciami. Zavedieme pravidelné prehodnocovanie liekového zoznamu, dostupnosti liekov a výšky doplatkov za lieky,“ tvrdí ďalej SNS. Strana chce tiež navrhnúť, aby o predpise liečby a liekov rozhodovali výlučne lekári, nie zdravotná poisťovňa. Žiadne z navrhovaných opatrení nie je v programe konkretizované, strana neuvádza z čoho vychádza, aký presne stav chce dosiahnuť a akými krokmi.
Lucia Hakszer