Ministerstvo zdravotníctva rozhodlo o rozšírení vekovej kategórie detí na bezplatné očkovanie proti rakovine, ktorú spôsobuje ľudský papilomavírus (HPV). Ak rozhodnutie nadobudne právoplatnosť, malo by byť vykonateľné od decembra tohto roka. Slovenská legislatíva v súčasnosti však počíta s tým, že vakcína je plne hradená zo zdravotného poistenia len pre deti vo veku 13 rokov.
Kategorizačná komisia pre lieky odporučila na svojom septembrovom zasadnutí zmeniť takzvané indikačné obmedzenie vakcín proti HPV a rozšíriť plnú úhradu vakcín deti aj v 14. a 15. roku života. Ministerstvo zdravotníctva preto v polovici septembra tohto roka zverejnilo rozhodnutie, podľa ktorého sa veková kategória rozšíri. Nové pravidlá majú začať platiť od 1. decembra tohto roka.
Už začiatkom roka ministerstvo avizovalo odštartovanie odbornej diskusie týkajúcej sa rozšírenia vekovej kategórie detí, pri ktorej by sa uplatnilo plne hradené očkovanie zdravotnými poisťovňami. „Týmto krokom doháňame svet, v ktorom očkovanie proti HPV vírusu spôsobujúcom hneď niekoľko typov rakovín je výrazne vyššie,“ cituje ministerstvo svojho šéfa Michala Palkoviča.
Rezort zároveň vyzýva rodičov, aby dali zaočkovať svoje deti a tvrdí, že podporuje očkovacie aktivity v regiónoch a krajoch, ktoré organizujú takzvané očkovacie dni.
HPV spôsobuje rakovinu
HPV je veľmi bežný vírus, ktorý sa prenáša kožou alebo pohlavným kontaktom. Počas svojho života sa s ním opakovane stretne až 80 percent populácie. Týka sa to rovnako žien, ako aj mužov. V skutočnosti bolo identifikovaných viac ako 150 typov tohto vírusu, ale len niektoré z nich môžu spôsobovať zdravotné problémy. Ak ide o takzvané onkogénne typy HPV vírusu, pri asi 20 percentách infikovaných môže nákaza prepuknúť do zdravie ohrozujúceho alebo smrteľného ochorenia. Ide napríklad o rakovinu krčka maternice, ale v súvislosti s HPV stúpa aj počet prípadov vzniku rakoviny v oblasti hlavy a krku.
Podľa rezortu je rakovina krčka maternice spôsobená vírusom HPV druhým najčastejším typom rakoviny na Slovensku, ktorá postihuje ženy v reprodukčnom veku. Na Slovensku sa od vlaňajšieho mája zaviedlo bezplatné očkovanie nanovalentnou vakcínou Gardasil 9 proti vírusu HPV pre chlapcov a dievčatá v 13. roku života.
„Očkovanie proti HPV do 15. roku života umožňuje dosiahnuť najvyššiu imunitnú odpoveď, pričom sa očkuje iba dvoma dávkami vakcíny. Bezplatné očkovanie prinieslo v roku 2022 výrazné zvýšenie zaočkovanosti voči infekcii vírusom HPV oproti roku 2021. Údaje sú od Všeobecnej zdravotnej poisťovne,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva.
Vakcína nie je lacná
Program očkovania proti HPV je súčasťou širšieho súboru opatrení ministerstva zameraných na elimináciu rakoviny krčka maternice, spolu so zvyšovaním povedomia o HPV, zvyšovaní miery skríningu a realizáciou koordinovanej stratégie prevencie a liečby. Vďaka očkovaniu chlapcov a dievčat v krajinách ako napríklad Austrália, Británia či Švédsko klesol výskyt rakoviny krčka maternice o 87 percent až 97 percent.
Podľa ministerstva je z dlhodobého hľadiska zavedenie očkovania proti HPV aj úsporným opatrením, ktoré prinesie budúce úspory z výdavkov z verejného zdravotného poistenia predchádzaním onkologických ochorení, ktoré vírus HPV spôsobuje.
Poisťovne na Slovensku v súčasnosti musia vakcínu zo zákona plne hradiť pri očkovaní detí v trinástom roku života, ale môžu sa rozhodnúť hradiť toto očkovanie aj nad rámec zákona. Ide totiž o pomerne drahú vakcínu. Podľa Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) jedna dávka vakcíny stojí vyše 123 eur, pričom hradená je dvojdávková očkovacia schéma. Samoplatcovia teda musia platiť za dve dávky zhruba 246 eur. Zdravotné poisťovne ale spravidla ponúkajú čiastočnú zľavu z ceny pre deti do 18 rokov veku.
Miroslav Homola