Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) sa síce pohybuje v predvolebných prieskumoch na hranici zvoliteľnosti do parlamentu, ale jeho šance získať potrebných päť percent sú stále pomerne vysoké. KDH v zdravotníctve presadzuje predovšetkým jeho dostupnosť a vo svojom programe sľubuje, že pre všetkých občanov Slovenska zabezpečí včas prístup k nevyhnutnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň chce do desiatich rokov znížiť počet odvrátiteľných úmrtí aspoň o 25 percent a zvýšiť očakávanú dĺžku rokov zdravého života v priemere o päť rokov.
Kvalitné, dostupné a spravodlivé zdravotníctvo je podľa hnutia nevyhnutným predpokladom pre zabezpečenie rovnakých príležitostí pre všetkých občanov Slovenska. „Pacient musí mať dostatočný časový, ale aj geografický prístup k zdravotnej starostlivosti, zdravotná starostlivosť musí byť odborne riadená tak, aby pacient vedel, kedy je potrebné neodkladné vyšetrenie, aby sa predišlo zhoršeniu jeho zdravotného stavu alebo komplikáciám a kedy si môže dovoliť čakať,“ konštatuje KDH.
Dobehnutie investičného dlhu
Regulované čakacie doby pri niektorých klinických stavoch, ktorých terapia je hradená z verejného zdravotného poistenia, sú podľa hnutia prípustné, musia byť však transparentné a nesmie dochádzať k predbiehaniu na základe finančného alebo sociálneho statusu. KDH tvrdí, že neregulované, často skryté poplatky za zdravotnú starostlivosť, ktorá je hradená z verejného zdravotného poistenia, nie sú prípustné. „Poplatky rovnako ako doplatky za služby, spojené s poskytovaním zdravotnej starostlivosti alebo za zdravotnú starostlivosť, musia byť regulované, transparentné a nesmú viesť k preferovaniu poskytovania služieb nehradených z verejného zdravotného poistenia,“ uvádzajú kresťanskí demokrati.
Podľa KDH je potrebné postupne dobehnúť investičný deficit v nemocniciach, ale aj ambulantnej, následnej a dlhodobej starostlivosti. „Zdravotná starostlivosť nemôže byť len dostupná, ale musí spĺňať aj atribút kvality,“ myslí si hnutie. Preto chce zabezpečiť čo najlepšiu dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých a zároveň budovať udržateľné zdravotníctvo, založené na solidarite a spoločnej zodpovednosti za poskytovanú zdravotnú starostlivosť prostredníctvom všetkých zdravotníckych sektorov. „Chceme väčšie prepojenie ambulantnej, ústavnej, následnej, dlhodobej a paliatívnej starostlivosti a odborné riadenie cesty pacienta v celom systéme. Chceme, aby sa pacient v systéme nestratil,“ pripomína hnutie vo volebnom programe. Cieľom je preto funkčný manažment pacienta, väčšie vzájomné prepojenie jednotlivých sektorov, väčšia spoločná zodpovednosť, vyvážená dostupnosť a kvalita.
Poskytovanie zdravotnej starostlivosti z povinného zdravotného poistenia vníma KDH predovšetkým ako službu občanom zachovať alebo prinavrátiť im zdravie, či najlepšiu možnú kvalitu života. Finančné prostriedky v zdravotníctve preto musia byť prioritne vynakladané na zabezpečenie tejto služby, pričom primeraný finančný zisk je podmienený poskytnutím správnej, kvalitnej a časovo dostupnej služby. „Financovanie zdravotnej starostlivosti musí byť nastavené tak, aby správne a efektívne poskytovaná starostlivosť neviedla k ekonomickej strate. Chceme, aby poskytovaná zdravotná starostlivosť slúžila pre dobro pacienta a spoločnosti a aby ekonomické záujmy nešli na úkor pacienta. Chceme, aby zdravotníctvo ostalo poslaním,“ konštatujú kresťanskí demokrati. Cieľom podľa nich je zredukovanie negatívnych ekonomických nastavení.
Zlepšenie dostupnosti liekov
KDH je presvedčené o tom, že najlepšou možnosťou vedenia plnohodnotného života, aj v prípade klesajúcej sebestačnosti a nárastu chronických ochorení, je pre jednotlivca jeho prirodzené prostredie v rodine alebo komunite. Chce udržať čo najdlhšiu sebestačnosť osôb v ich prirodzenom prostredí, lebo domov je ľuďom bližší ako nemocnica. Preto by podľa hnutia malo byť cieľom zvýšenie počtu odkázaných osôb v domácej opatere a zníženie počtu odvrátiteľných hospitalizácií odkázaných osôb o 10 percent do roku 2027. V spolupráci s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, krajmi, mestami a obcami chce prehodnotiť vzájomné kompetencie, platobné mechanizmy a prepojenie zdravotnej a sociálnej starostlivosti, obzvlášť pre seniorov, dlhodobo chorých a ľudí so zdravotným postihnutím.
Kresťanskí demokrati tvrdia, že právo na zdravie, ktoré patrí k základným ľudským právam, zaväzuje štát, aby hľadal spôsoby ako zabezpečiť pre svojich občanov čo najvyššiu dosiahnuteľnú úroveň zdravia. „Úlohou štátu je zohľadniť okrem práva jednotlivca na najmodernejšiu liečbu aj finančný dopad takejto liečby jednotlivca na prístup k zdravotnej starostlivosti ostatných ľudí. Rozdiel medzi najvyšším dosiahnuteľným štandardom zdravotnej starostlivosti a štandardom, ktorý môže štát pre svoje ekonomické možnosti pre svojich občanov zabezpečiť, je zvlášť viditeľný v dostupnosti nových inovatívnych liekov,“ tvrdí hnutie.
Práve tu sa podľa neho naplno prejavuje nesúlad medzi ekonomickými možnosťami krajín a dostupnou liečbou. „Je povinnosťou štátu zabezpečiť kontrolu účinnosti nových liekov, ale aj ich nákladovú a spoločenskú efektivitu. Zdroje na účinné inovatívne lieky, ktorých dostupnosť nie je na Slovensku naďalej dobrá, treba hľadať aj v možnostiach zníženia výdavkov na etablované lieky,“ píše KDH v programe. Chce preto zabezpečiť spravodlivý systém, ktorý bude zohľadňovať ekonomické možnosti štátu, ale zároveň nebude upierať nárok pacientov na modernú liečbu s preukázateľným benefitom účinku. „Účinné lieky nesmú byť na výnimky,“ myslí si KDH. Jeho cieľom v tejto oblasti je zvýšiť dostupnosť liekov v lekárňach, minimalizovať počet liekov hradených na základe výnimiek, zvýšiť dostupnosť moderných liekov, zaviesť opakované recepty na dobu neurčitú, zvýšiť kompetencie lekárnikov a zlepšiť využitie lekární.
Zdravie nie je podľa hnutia len absencia choroby alebo telesných chýb, ale stav úplnej fyzickej, psychickej a sociálnej pohody. Na zdravie vplýva mnoho faktorov, ktoré jednotlivec môže alebo nemôže ovplyvniť. „Zdravie je teda naša spoločná zodpovednosť,“ konštatuje KDH.
Slovensko podľa neho vynakladá na prevenciu chorôb veľmi málo finančných prostriedkov. Tvrdí, že v roku 2020 to bolo len 0,07 percenta z hrubého domáceho produktu (HDP), čo ho radí na posledné miesto spomedzi krajín Európskej únie (EÚ). Pritom priemerné výdavky krajín EÚ v roku 2020 boli vo výške 0,37 percenta z HDP. Hnutie chce dosiahnuť čo najlepšie zdravie pre obyvateľov Slovenska, zvyšovať ich zdravotnú gramotnosť a motivovať k zodpovednému prístupu k svojmu zdraviu. Za hlavný cieľ v tejto oblasti si určilo do desiatich rokov zníženie počtu odvrátiteľných úmrtí aspoň o 25 percent a zároveň do desiatich rokov zvýšenie očakávanej dĺžky rokov zdravého života v populácii o päť rokov.
Stabilizácia zdravotníkov i elektronizácia v sektore
Slovensko, podobne ako ostatné krajiny Európskej únie, trápi nedostatok zdravotníckeho personálu a jeho postupné starnutie. Najproblematickejšia situácia na Slovensku je v oblasti zdravotných sestier a všeobecných ambulantných lekárov pre dospelých, detí a dorast. „Na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti musíme tento problém bezpodmienečne riešiť. Pre stabilizáciu personálu je najdôležitejšie zlepšiť pracovné prostredie a upraviť vzdelávanie spoločne s kompetenciami. O pacienta sa musí starať odborne spôsobilý personál,“ píše KDH.
Mladí zdravotníci po ukončení štúdia majú podľa neho právo na kvalitné odborné vzdelávanie a profesionálny mentoring. Vedúci personál oddelení má mať zodpovednosť za odbornú spôsobilosť pracoviska a interpersonálne vzťahy, čo sú hlavné atribúty kvalitného pracovného prostredia.
„Byrokratická záťaž a nedostatočná elektronizácia procesov zaťažuje personál, znižuje čas strávený pri pacientovi a limituje efektivitu práce. Spokojný personál a spokojný pacient sú dve strany tej istej mince. Pracovníkom v zdravotníctve musíme ponúknuť také pracovné prostredie, aby v ňom chceli pracovať, aby sa v ňom cítili dobre, aby si vedeli napĺňať svoje odborné a profesijné ambície a vedeli sa profesionálne starať o pacienta,“ tvrdia kresťanskí demokrati. Preto chcú, aby mali zdravotníci na Slovensku vytvorené také pracovné podmienky, ktoré ich budú motivovať a uspokojovať, a zároveň chcú, aby zdravotníci pristupovali k pacientom s rešpektom, boli vnímaví k ich potrebám a vedeli správne komunikovať. KDH bude presadzovať reformu ďalšieho vzdelávania, zlepšenie pracovného prostredia a stabilizáciu chýbajúceho personálu. Cieľom je i do štyroch rokov zvýšiť počet mladých začínajúcich sestier o 10 percent oproti súčasnému stavu.
Podľa KDH je štát okrem regulácie a kontroly v oblasti zdravotníctva zodpovedný za nastavovanie strategických cieľov, plánovanie a zabezpečenie čo najspravodlivejšieho a udržateľného finančného krytia. Preto chceme, aby štát prebral na seba úlohu zodpovedného regulátora a garanta spravodlivých podmienok v zdravotníctve a zároveň, aby sa štátne inštitúcie riadili profesionálne. Preto by napríklad mala byť väčšia participácia regiónov na zdravotnej politike.
Nad dodržiavaním kvality a kontrolou poskytovaných služieb majú podľa hnutia bdieť poisťovne a Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Poisťovne majú kontrolovať predovšetkým operatívnu kvalitu, či pacient dostal skutočne zdravotnú starostlivosť, ktorú potreboval, či boli dodržané všetky dohodnuté pravidlá a či je požadovaná platba adekvátna. ÚDZS by mal definovať širšie kvalitatívne rámce a zabezpečovať systémovú kontrolu poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Cieľom hnutia je reforma ÚDZS, zavedenie systému kontroly kvality minimálne u najčastejších a najdôležitejších diagnóz a transparentne zverejňované ukazovatele kvality jednotlivých poskytovateľov.
KDH nezabudlo ani na elektronizáciu a moderné technológie v zdravotníctve. Tie sú podľa neho prísľubom pre lepšie a rýchlejšie rozhodovanie, odbúravanie byrokratickej záťaže, skorší záchyt ochorení i lepší manažment prevencie, diagnostiky a liečby. „V tejto oblasti potrebujeme zachytiť moderný trend, lepšie využiť nové technológie na viac personalizovanú medicínu, bezpečnosť pacienta a jeho manažment. Chceme zabezpečiť moderné zdravotníctvo aj na Slovensku, podporu inovácií, vedy a digitalizácie celého systému, lebo aj zdravotníctvo potrebuje kráčať s dobou,“ myslí si KDH. Cieľom by preto mala byť digitalizácia procesov naprieč sektorom – zavedený eLab, eObjednávanie, funkčný národný portál zdravia a prepojenie inštitúcií a systémov.
-bre-