Zdravotnícki odborníci z rôznych oblastí predstavili v Bratislave projekt Týždeň prevencie, ktorý najčastejšie preventabilné ochorenia rozdelil do šiestich medicínskych oblastí. Mnohé z ochorení, ktoré najviac trápia slovenskú populáciu sú totiž odvrátiteľné, včas odhaliteľné a zvyšovanie povedomia o nich prispieva k lepšej kvalite života. Každá oblasť dostala „svoj deň“ a svojho odborného garanta v osobe lekára z danej špecializácie.
„Mnohí z nás bojujú s nepravdivými informáciami, s ktorými prichádzajú pacienti do ordinácií. Neraz sa dožadujú liekov, vyšetrení alebo už prídu s diagnózou, ktorú si určia podľa Google,“ hovorí Adriana Šimková, hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo, na tlačovej konferencii k Týždňu prevencie. Tento fenomén potvrdzujú aj ostatní špecialisti.
Hypertenziu má na Slovensku 1,3 milióna ľudí
Pondelok v týždni projektu patrí kardiovaskulárnym ochoreniam. „V rámci týždňa prevencie sa zameriame aj na hypertenziu, pretože práve na tú trpí celosvetovo približne 1,13 miliardy ľudí. Na Slovensku je to viac ako 1,3 milióna. Následky nedostatočne liečenej hypertenzie sú najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku a aj celosvetovo,“ vysvetľuje Anna Vachulová, prezidentka Slovenskej hypertenziologickej spoločnosti. Varuje, že každý piaty pacient, ktorý navštívil svojho praktického lekára a bol mu zmeraný tlak, ho mal vyšší ako 140/90 mmHg, hoci o tom vôbec nevedel.
Branislav Vohnout zo Slovenskej asociácie aterosklerózy vyzdvihuje úlohu lekárov v tom, že musia pacientom zrozumiteľne vysvetliť riziká. „Odporúčané postupy sú potom prenesené už na pacientov a ich angažovanosť je kľúčom k úspechu liečby,“ dodáva Vohnout.
Utorok patrí gastroenterologickým ochoreniam, pod odborným dozorom vedúceho lekára Gastroenterologického centra Bezručova v Bratislave a prezidenta Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti profesora Tibora Hlavatého. Venuje sa hlavne kolorektálnemu karcinómu, teda rakovine hrubého čreva a konečníka, ktorá ohrozuje čoraz viac aj mladšie generácie. „Preventívne prehliadky by mali absolvovať ľudia už pred dovŕšením 50 . roku života,“ konštatuje profesor Hlavatý.
Diabetes prináša množstvo komplikácií
Streda sa venuje diabetu, pretože ten prináša množstvo ďalších komplikácií. K najčastejším patria mozgová príhoda, kardiovaskulárne ochorenia, poškodenie pečene a obličiek, mikro a makrovaskulárne poškodenia. Viera Doničová, prezidentka Slovenskej diabetologickej spoločnosti, zdôrazňuje: „Mimoriadne dôležitá je prevencia vo forme racionálneho stravovania, pravidelnej fyzickej aktivity a znižovania stresu. Následne včasná liečba cukrovky dokáže výrazne predĺžiť a skvalitniť život pacientov.“
Témam o imunológii a alergológii sa venuje štvrtok. Profesor Miloš Jeseňák, alergiológ z Univerzitnej nemocnice v Martine, k tomu hovorí: „Alergické ochorenia predstavujú najčastejšiu formu civilizačných ochorení so stúpajúcim výskytom celosvetovo. Čoskoro sa očakáva, že viac ako polovica európskej populácie bude trpieť na nejakú formu alergie.“ Z pohľadu prevencie Jeseňák poznamenáva, že hoci súčasné možnosti diagnostiky a liečby alergií umožňujú dostať ochorenie pod kontrolu u väčšiny pacientov, je nevyhnutné zamerať sa na možné nástroje predchádzania vzniku samotných alergií ako aj ich vyliečenia. Na to slúži alergénová imunoterapia, ktorá dokáže výrazne zmierniť alebo až úplne odstrániť alergické prejavy pacienta.
Očkovanie zachraňuje životy
Očkovaniam v projekte Týždeň prevencie patrí piatok. Prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti profesorka Zuzana Krištúfková, hovorí: „Očkovanie patrí medzi najvýznamnejšie objavy medicíny, ktorému vďačíme za záchranu veľkého počtu životov. Vďaka očkovaniu dnes na Slovensku nepoznáme mnohé závažné infekčné ochorenia. Je dôležitou súčasťou prevencie. Treba vyvinúť všetko úsilie na udržanie vysokej zaočkovanosti a tým aj kolektívnej ochrany. Okrem povinných očkovaní majú dnes veľký význam aj očkovania, ktoré tiež zachraňujú ľudské životy, ako je napríklad očkovanie proti ľudskému papilomavírusu (HPV), proti meningokokom a kliešťovej encefalitíde, pretože sezóna kliešťov sa už začala.“
Sobota sa venuje témam o obezite pod odborným dozorom garantky Ľubomíry Fábryovej, prezidentky Slovenskej obezitologickej asociácie. Téma prevencie, včasnej diagnostiky a včasnej liečby nadhmotnosti či obezity je výsostne aktuálna, pretože jej výskyt nielen v celosvetovej, ale aj slovenskej populácii alarmujúco narastá. Fábryová dodáva: „S jej nárastom zaznamenávane aj vzostup ďalších chronických preventabilných ochorení ako je cukrovka 2. typu, artériová hypertenzia, poruchy metabolizmu tukov, ochorenia pečene, srdcovo-cievne ochorenia, ale aj nádorové a neurodegeneratívne ochorenia, psychické poruchy.“ Je podľa nej potrebné myslieť aj na to, že obézne deti si obezitu pravdepodobne „prenesú“ do dospelosti. To znamená zvýšené riziko chorobnosti už v adolescentnom a skorom dospelom veku.
Týždeň zavŕšený nedeľou majú vo svojej kompetencii všeobecní lekári, ktorí sú kontaktom pacientov v prvej línii. Práve oni môžu jednoduchou preventívnou prehliadkou zachrániť život.
Jozef Brezovský