Ak slovenská vláda bude ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú z memoranda, ani Lekárske odborové združenie (LOZ) sa nebude cítiť viazané memorandom a hrozí horúca jeseň. Taký je stručný výsledok rokovania lekárskych odborárov so štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva, ktorý je poverený jeho vedením. Ďalšie rokovania ich čakajú v máji.
Odborári tvrdia, že vláda ignoruje plnenie časti memoranda, ktoré s ňou ešte vlani v novembri podpísali. O plnení požiadaviek preto začalo s odborármi rokovať ministerstvo zdravotníctva. Ich prvé stretnutie k memorandu sa uskutočnilo v utorok 11. apríla tohto roka. Stretnutie malo podľa odborárov za cieľ upozorniť na skutočnosť, že väčšina bodov z memoranda sa zo strany vlády neplní.
„Lekári si ctia záväzok vyplývajúci z memoranda a podobný prístup očakávajú aj od druhej strany, ktorá podpísala memorandum, teda slovenskej vlády. Ak vláda bude naďalej ignorovať záväzky, ktoré jej vyplývajú z memoranda, ani LOZ sa nebude cítiť viazaná memorandom a hrozí horúca jeseň,” uviedol na stretnutí predseda LOZ Peter Visolajský. S odborármi rokoval štátny tajomník rezortu zdravotníctva Michal Palkovič.
Minuloročnú jeseň hrozil slovenskému zdravotníctvu kolaps. Vyše dvetisícsto kľúčových nemocničných lekárov podalo výpoveď. Aktivitu lekárov vtedy zastrešoval LOZ. Dôvodom bol nevyhovujúci stav v zdravotníctve. Výpovediam ale zabránili rokovania a následná dohody vlády a ministerstva zdravotníctva s LOZ. Dohodu spečatil podpis memoranda, ktoré obsahuje osem požiadaviek.
Ďalšie rokovania
Stiahnutie výpovedí zo strany lekárov ale bolo podmienené splnením všetkých požiadaviek. „Situácia v slovenskom zdravotníctve viac ako štyri mesiace od stiahnutia výpovedí ukazuje, že si vláda neplní väčšinu požiadaviek, k plneniu ktorých sa zaviazala,“ tvrdia odborári s tým, že nespokojní sú lekári z nemocníc na celom Slovensku.
Palkovič im na stretnutí prisľúbil, že sa na situáciu s plnením požiadaviek pozrie. Odborári sa s ním dohodli aj na ďalšom stretnutí, ktoré má prebehnúť 2. mája tohto roka. Ešte pred opätovným stretnutím so štátnym tajomníkom bude mať LOZ celoslovenské stretnutie, na ktorom sa rozhodne o ďalšom postupe. Samotné ministerstvo k stretnutiu nevydalo žiadne stanovisko.
Memorandum bolo podpísané premiérom Eduardom Hegerom (strana Demokrati) aj vtedajším ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. V súčasnosti obe tieto funkcie, dočasne povereného premiéra a dočasne povereného ministra zdravotníctva, vykonáva Heger. Odborári tvrdia, že aj jeho požiadali o stretnutie, na čo ale nereagoval.
Tri požiadavky sú splnené
Odborári ešte vo februári tohto roka vymenovali, ktoré opatrenia z memoranda nie sú splnené. Jeden z nesplnených bodov memoranda napríklad hovorí o tom, že vláda zabezpečí pre nemocnice platby zo zdravotných poisťovní tak, aby mali zdravotnícke zariadenia pokryté náklady súvisiace s adekvátne poskytnutou zdravotnou starostlivosťou.
Vláda podľa LOZ tiež neprijala zákon ukladajúci poisťovniam povinnosť zaplatiť za adekvátne poskytnutú liečbu. Mešká aj zavedenie systému skupín súvisiacich diagnóz (DRG), v rámci ktorého by mal byť v riadiacom výbore aj zástupca LOZ. Ďalším z nesplnených bodov je zabezpečenie lekárskych fakúlt tak, aby mohli produkovať viac slovenských lekárov.
Memorandum hovorí aj o tom, že sa nebudú rušiť oddelenia v nemocniciach, až kým nebude pomerne zvýšený personálny stav a priestorové zabezpečenie. Aj tento bod považujú odbory za nesplnený. Odborári v memorande žiadajú aj navýšiť počet lekárov, sestier a pôrodných asistentiek, tak aby bola zabezpečená kvalitná zdravotná starostlivosť pre pacienta, garantovanie týchto počtov zákonom a zaviesť trestnú zodpovednosť v prípade ich nedodržania.
Podľa lekárskych odborárov boli doteraz splnené len tri požiadavky. Ide o navýšenie platov sestier a pôrodných asistentiek, zrušenie zdaňovania vzdelávania zdravotníkov a zvýšenie miezd lekárov pracujúcich v lôžkovom zariadení s odmeňovaním podľa rokov praxe. Za čiastočne splnenú považujú odborári aj reformu vzdelávanie mladých lekárov v rámci atestačného a špecializačného štúdia.
Miroslav Homola