Dočasne poverený premiér Eduard Heger (Demokrati) uviedol na rezort zdravotníctva nového štátneho tajomníka Michala Palkoviča, ktorý bude zodpovedný za riadenie ministerstva. Informoval o tom tlačový a informačný odbor úradu vlády. Heger sa stal dočasný šéfom ministerstva po odchode Vladimíra Lengvarského z postu ministra zdravotníctva.
Dočasne poverený predseda vlády odovzdal vedenie rezortu zdravotníctva patológovi a novému štátnemu tajomníkovi. Palkovič vo funkcii nahradil Róberta Babeľu. „Zdravotníctvo je absolútnou prioritou. Nemôžeme si dovoliť, aby výstavba Rázsoch, teda špičkovej modernej koncovej nemocnice, bola ohrozená. Z tohto dôvodu na rezort prichádza Michal Palkovič,“ uviedol Heger. Úlohou Palkoviča bude dohliadať na plnenie míľnikov z plánu obnovy, ktoré sa podľa Hegera počas bývalého vedenia ministerstva dostali do významného časového sklzu.
Ohrozené Rázsochy?
Riaditeľka Národnej implementačnej a koordinačnej autority na úrade vlády (NIKA) Lívia Vašáková v rozhovore pre Zdravotnický deník upozornila, že kľúčové investície z plánu obnovy môžu byť ohrozené, ak ministerstvo zdravotníctva nezlepší spôsob, akým sú manažované. Ide najmä o projekt výstavby novej nemocnice Rázsochy za takmer 300 miliónov eur.
V júli 2022 bola podpísaná zmluva o dielo so zhotoviteľom projektovej dokumentácie. Približne v polovici februára bola zo strany ministerstva zaslaná finálna podoba medicínskeho plánu nemocnice Rázsochy zhotoviteľovi. „To je sedem mesiacov po podpise zmluvy, štyri mesiace po zmluvne dohodnutom termíne odovzdania jednej časti dokumentácie a dva mesiace po zmluvne dohodnutom termíne druhej časti dokumentácie. Tím, ktorý má realizáciu tejto investície na ministerstve zdravotníctva manažovať, stále nie je kompletný. Stretnutí sa naďalej zúčastňujú osoby, pri ktorých nie je jasná ich pozícia, kompetencia či zodpovednosť,“ povedala Vašáková.
Tak isto podľa nej nie je určená stála pracovná skupina osôb podieľajúcich sa na príprave projektu. To všetko potom spôsobuje informačný chaos a neprehľadnosť v zodpovednostiach jednotlivých pracovníkov. „Práve preto sme voči ministerstvu ako NIKA zaviedli už v apríli takzvaný zvýšený dohľad a koncom januára predložili vláde návrh krízových opatrení, čo sú naše zákonné kompetencie,“ vysvetlila Vašáková.
Plán obnovy má vopred presne stanovené termíny, ktoré sa viažu na žiadosti o platby. Jeho realizácia sa končí v roku 2026, po tomto dátume sa teda nedá rátať s možnosťou predĺženia žiadnych projektov. O predĺžení termínu z konca roka 2025 na prvú polovicu roka 2026 už ale podľa NIKA s Komisiou rokujeme.
Heger chce skontrolovať dokumenty
Heger po prevzatí ministerstva zdravotníctva tiež avizoval, že chce preveriť všetky dokumenty, ktoré pred odchodom podpísal exminister zdravotníctva Lengvarský. Patrí tam aj rozdelenie peňazí z poslednej výzvy plánu obnovy, v rámci ktorej nemocnice dokopy dostanú 212 miliónov eur. Peniaze majú dostať nemocnice v Bardejove, Poprade, Skalici, Leviciach, Spišskej Novej Vsi, Čadci, Bojniciach a vo Zvolene. Čerpať budú od sedem do viac ako 42 miliónov eur.
Podľa slov dočasne povereného premiéra bol zoznam úspešných žiadateľov o investície na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc zverejnený v posledných hodinách odchodu ministra, čo považuje za vysoko neštandardné. „Táto komunikácia išla priamo z kancelárie pána ministra, čo je opäť vysoko neštandardné, lebo obišla štandardné procesy komunikačného oddelenia a podobne,“ povedal po prevzatí ministerstva zdravotníctva Heger.
Lengvarský pri svojom odchode z postu ministra hovoril o „dehonestovaní práce“ jeho kolegov a o tom, že nebude ďalej pracovať „pod tlakom v takomto prostredí, ktoré je v súčasnosti škodlivé, plné politickej korupcie a politickej neskúsenosti“. Dodal, že do rezortu prišiel na vrchole pandémie. „Ustáli sme očkovanie, testovanie, reformu nemocničnej a ambulantnej sféry. Prijali sme množstvo efektívnych noviel zákonov, zvládli sme úplne zbytočný štrajk lekárov, ktorý svojou politikou spôsobil bývalý minister financií a úrad vlády,“ uviedol Lengvarský.
Miroslav Homola