Psychiatrická klinika, ktorá je jednou z najstarších kliník Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB), vo februári otvorila zrekonštruované psychosomatické oddelenie v budove na Mickiewiczovej ulici. Oddelenie má 13 lôžok a bude najmodernejšou časťou kliniky. Určené bude najmä pre pacientov so závislosťami, poruchami osobnosti, depresívnymi poruchami či úzkostnými poruchami. Nemocnica vyjadrila prvoradý záujem poskytovať pacientom zdravotnú starostlivosť nielen na vysokej odbornej úrovni, ale aj v moderných, 21. storočiu zodpovedajúcich priestoroch.

„Téma psychického zdravia populácie sa čoraz častejšie dostáva do popredia a my rovnako chceme reflektovať na potreby pacientov, ktorí sa v našej nemocnici liečia na duševné ochorenia, ktorých liečba si vyžaduje odhodlanie pacienta a empatický prístup lekárov. Liečba takýchto pacientov je často beh na dlhú trať, a zo skúseností vieme, že prostredie dokáže mať na pacienta veľký vplyv. Som veľmi rád, že sa nám podarilo zrekonštruovať priestory Psychiatrickej kliniky v Nemocnici Staré Mesto a vybudovať tak nové psychosomatické oddelenie v ktorom sa naši pacienti budú cítiť komfortnejšie.“ povedal riaditeľ UNB Alexander Mayer.

Kombinovaný prístup

„Na psychosomatickom oddelení sa venujeme liečbe psychických porúch, ktoré majú aj telesný prejav – veľakrát práve tento pacienta trápi,“ vysvetlila pre Zdravotnický deník hovorkyňa UNB Eva Kliská. Môže ísť napríklad o zhoršenie spánku, tráviace ťažkosti, bolesti a iné problémy. Hospitalizovaní sú podľa nej predovšetkým pacienti s úzkostnými a depresívnymi poruchami, ale aj pacienti so závislosťami či poruchami osobnosti, u ktorých došlo k zhoršeniu fungovania v nepriaznivej životnej situácii. Pretože oddelenie bolo otvorené iba 1. februára a hospitalizácia pacientov v priemere trvá dva až tri týždne, zatiaľ nejde o väčšiu skupinu pacientov.

Univerzitná nemocnica v bratislavskom Starom meste. Foto: UNB

Títo pacienti potrebujú kombinovaný liečebný prístup – teda medikamentózna liečba sa kombinuje s psychoterapiou a intenzívnou psychosociálnou rehabilitáciou. „Dôležitý je aj liečebný režim a ten sa na oddelení, ktoré bolo otvorené, jednoduchšie implementuje. Pacient je vedený k väčšej samostatnosti a spoluzodpovednosti za svoju liečbu,“ uviedli psychiatri vo vyjadrení, ktoré poskytla Zdravotnickému deníku Kliská.

Príjemné prostredie je dôležité

Prednostka Psychiatrickej kliniky UNB a hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre psychiatriu Ľubomíra Izáková objasnila, že psychiatrická starostlivosť nevyžaduje takú vysokú investíciu do prístrojového vybavenia ako je to na somatických oddeleniach. „V našom odbore je dôležité investovať do vzdelávania odborníkov, ktorí starostlivosť pacientom poskytujú. A zároveň ju poskytovať v prívetivom a harmonickom prostredí. Dnes sa to na našej klinike deje. Verím, že sa nové oddelenie stane jej cennou súčasťou a budeme ho využívať v prospech blaha našich pacientov,“ dodala Izáková.

Psychosomatické poruchy sú podľa odborníkov zradné tým, že sa nápadnejšie prejavia telesnými príznakmi, ako psychopatologickými. „Keď máme bolesti, ktoré nás trápia, hľadáme niektorého zo somatických špecialistov a hovoríme si, že veď je samozrejmé, že mám aj zlú náladu, že horšie fungujem, že sa neviem potešiť a nespím. Zdravotný problém však môže byť opačný – práve psychická porucha sa prejaví poruchami telesného fungovania, povedala Eva Kliská.

Časté poruchy

Epidemiologické dáta o výskyte psychosomatických porúch podľa Kliskej na Slovensku
nie sú k dispozícii, ale z klinickej praxe možno potvrdiť, že tieto poruchy patria k tým najčastejším. Väčšina pacientov sa však lieči ambulantne, do nemocnice sa dostanú len tie najťažšie, alebo na liečbu nereagujúce stavy.

Psychiatrická klinika Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a UNB je jedna z najstarších a najvýznamnejších psychiatrických inštitúcii na Slovensku. Je súčasťou nemocnice v bratislavskom Starom Meste už od roku 1864, od roku 1950 ako samostatná psychiatrická klinika. Teda píše už 73. rok svojej existencie. Na pôde pracoviska vyrástlo viacero odborníkov, ktorí vytvárali charakter psychiatrie a ovplyvnili jej vývoj na celom Slovensku.

Lucia Hakszer

Mohlo by vás zaujímať