Schudnúť je obľúbený záväzok najmä po vianočných sviatkoch a tiež tradičné novoročné predsavzatie. Drastické pokusy o zníženie hmotnosti, časté na začiatku každého roka, však spôsobujú množstvo zdravotných problémov. Diéty môžu viesť k narušeniu vzťahu s jedlom a dostať ľudí do začarovaného kruhu, varujú odborníci na slovenskom Národnom portáli zdravia, ktorý prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií.
Gastroenterológ a člen obezitologického tímu Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Peter Minárik upozorňuje, že drastické redukčné diéty nikdy nefungovali ani fungovať nebudú, lebo nevedú k dlhodobo udržateľným pozitívnym výsledkom. „Rýchly pokles hmotnosti je viac dôsledkom straty telesných tekutín a zásobných sacharidov, než telesného tuku. Po takýchto detoxoch a drastických diétach hrozí rýchle znovunadobudnutie stratenej hmotnosti, čo obvykle vedie k následnému sklamaniu a k strate sebadôvery,“ vysvetľuje expert, ktorý je aj členom Slovenskej asociácie pre výživu a prevenciu.
Navyše sa môžu spájať s mnohými zdravotnými rizikami, ako sú napríklad žlčové kamene, nerovnováha minerálnych látok, acetónový zápach z úst či celková únava a stres. Dlhodobé hladovanie môže spôsobiť deficit esenciálnych živín a ak dôjde k rozvratu vnútorného prostredia, hrozí dokonca smrť. „S mnohými detoxikačnými kúrami a hladovaním sa spája tiež hrozba predávkovania liekmi, medzi ktoré patria laxatíva, teda látky podporujúce vyprázdňovanie čriev, alebo diuretiká, ktoré podporujúce vylučovanie vody z tela,“ varuje docent Minárik. V prípade problémov s hmotnosťou je teda najlepším riešením vyhľadať pomoc odborníkov a nehazardovať so svojím zdravím.
Detox je mýtus
Takzvané detoxikačné diéty vychádzajú z predpokladu, že väčšina jedál obsahuje kontaminované látky, ktoré treba z tela odstrániť. Preto pozostávajú napríklad z pitia vody, štiav či vylučujú istý druh potravy, napríklad tuky. „Kým nám správne fungujú obličky, pečeň či pľúca, detoxikovať určite nepotrebujeme, pretože telo sa detoxikuje neustále samo,“ hovorí odborníčka na výživu Nikoleta Šimonová. „Ak netrpíme závažným ochorením, ako je napríklad cirhóza pečene či nedostatočná činnosť obličiek, náš organizmus si s toxínmi poradí sám,“ súhlasí nutričná vedkyňa Ivana Kachútová.
Detoxikácia ako proces odstraňovania drog, alkoholu, jedov alebo iných telu nebezpečných látok z tela, je striktne pod kontrolou lekárov, a preto by sme si nemali zamieňať a zneužívať toto označenie s komerčnými detoxikačnými diétami. „Už krátkodobý pokus o takýto detox môže predstavovať riziko – od únavy, pocitu na zvracanie, točenia a bolesti hlavy, až po problémy so spánkom a s vyprázdňovaním. Pri rôznych detoxikačných postupoch vyraďovania celých skupín potravín môžeme drasticky znižovať príjem energie, základných stavebných a ochranných látok, čo je pre telo obrovský stres,“ dopĺňa Šimonová, ktorá vedie Centrum výživy a tréningu v Nitre.
Princípom niektorých diét je konzumovať dlhodobo len jeden typ potravín, napríklad ovocné šťavy. Tie sú ochudobnené o vlákninu, no sú bohatým zdrojom cukru. „Poznáme prípadové štúdie ľudí, ktorí skúšali detoxikačné diéty zamerané na výlučnú a extrémnu konzumáciu ovocných a zeleninových štiav a zelených smoothies, u ktorých došlo k akútnemu poškodeniu obličiek,“ konštatuje Ivana Kachútová. Pojem detox je teda zneužívaný na marketingové účely. Podľa odborníkov je najlepšou zárukou dlhodobého zdravia vyvážená strava, dostatočný spánok, dostatok pohybu a to, že človek je schopný oddychovať.
Mohlo by vás zaujímať
Práškové náhrady jedla by nemali byť základom stravovania
Vo verejnom priestore sa ozývajú aj hlasy podporujúce takzvanú keto diétu, teda rapídne zníženie spotreby sacharidov v prospech tukov a bielkovín. Vznikla pred sto rokmi ako klinická diéta, ktorá sa využíva na liečbu špecifickej formy farmakorezistentnej epilepsie, teda epilepsie, pri ktorej sa po nasadení liekov nezlepšil stav pacienta. Rozšírila sa však aj predstava o nej ako o prostriedku na rýchle chudnutie. Ľudia majú na nízkosacharidovej diéte radi, že môžu konzumovať tučné a mastné jedlá na úkor cukrov. Svoje telo tým však ochudobňujú o primárny zdroj energie, čo spôsobuje záťaž a stres s vplyvom na celý organizmus. Podľa Nikolety Šimonovej je pri ketogénnej diéte jedným z dôvodov chudnutia odvodňovanie, pri ňom však nejde o redukciu tuku. Táto diéta má taktiež navodiť stav ketózy, čo je metabolický stav, keď telo využíva tuky ako primárny zdroj energie. V princípe však človek pri chudnutí jednoducho potrebuje prijímať menej kalórií a je vlastne jedno, či cieľ dosahuje obmedzením sacharidov alebo rovnomerným znížením sacharidov a tukov.
Pri keto diéte je problém aj to, že človek pri nej často prijíma práškové náhrady jedla, ktoré by nemali byť základom stravovania. Aj prežúvanie potravy má svoj význam, pretože človek ním pripravuje tráviaci trakt na prichádzajúce jedlo a produkuje sliny s obsahom tráviacich enzýmov. Podľa nutričnej vedkyne pri tejto diéte ide o rýchlu redukciu hmotnosti, ktorá však nie je udržateľná, a po čase prichádza jojo efekt.
Škodí aj prejedanie sa
Ochorení, ktoré môžu vzniknúť ako dôsledok drastických diét a detoxov, je veľmi veľa. Rovnako toxické však môže byť pre telo aj nekontrolované prejedanie sa a obezita. Obezita je komplexné metabolické ochorenie, ktorému spravidla predchádza obdobie kontinuálneho alebo etapovitého priberania. Je veľa faktorov, ktoré zapríčiňujú obezitu. Istý vplyv má dedičnosť a rôzne zlozvyky, predovšetkým však nevhodné stravovanie a nedostatok pohybu.
Existuje mnoho spúšťačov nadmerného a zbytočného jedenia. Veľmi časté je maškrtenie energeticky bohatých potravín vo večerných či nočných hodinách. „Pravidelné a časté večerné a nočné prejedanie môže spôsobiť zdravotné problémy, ktoré nevyhnutne vedú k obezite a k tukovej chorobe pečene. Neskoršími následkami môžu byť cukrovka, vysoký krvný tlak, ateroskleróza, prípadne niektoré druhy zhubných nádorov,“ pripomína gastroenterológ Minárik.
Obezita sa podľa Zdravotníckej ročenky z roku 2021 týka asi jednej štvrtiny dospelých Slovákov a takmer 20-tisíc detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa s obezitou spája najmenej 236 ďalších chorôb, napríklad cukrovka, kardiovaskulárne a respiračné ochorenia, choroby kĺbov, vysoký krvný tlak, ale aj nádorové ochorenia. Na tieto choroby vo svete umiera približne milión ľudí ročne. Obézni ľudia však okrem toho mávajú často psychické problémy – najčastejšie depresie a zníženú sebadôveru.
Efektívná metóda „zdravého taniera“
Výživoví poradcovia sa zhodujú, že cesta k zdravej hmotnosti človeka pozostáva zo 70 percent z vhodnej stravy a z 30 percent z pohybu. Cvičenie eliminuje stres a navodzuje vnútornú pohodu, čím optimalizuje psychické nastavenie. To zohráva pri chudnutí a udržaní si ideálnej hmotnosti veľmi dôležitú úlohu. Veľké psychické zaťaženie môže spôsobovať problémy aj pri redukcii hmotnosti.
Peter Minárik odporúča pre efektívnu úpravu hmotnosti používať metódu tzv. „zdravého taniera“. „Takýto tanier obsahuje 50 percent zeleniny, 25 percent chudej bielkoviny a 25 percent škrobovej prílohy. Je dôležité jesť pomalšie, mať dostatočný pitný režim v podobe nekalorických nápojov, nevynechávať žiadne denné jedlo. Pri znižovaní nadmernej telesnej hmotnosti si treba v redukčnej fáze, ako aj vo fáze udržiavania, pravidelne kontrolovať svoju telesnú hmotnosť. Užitočným pomocníkom je vedenie stravovacieho denníka. Obézni jedinci, ktorí sú ochotní to robiť v počiatočných fázach znižovania hmotnosti, chudnú lepšie, rýchlejšie a efekt je dlhodobejší,“ dodáva odborník. Základ jedálnička by podľa neho mala tvoriť zelenina, ovocie, voda, sladkovodné i morské ryby, chudé hydinové mäso. Odporúča obmedziť konzumáciu údenín, červeného mäsa, masla, smotany, tučných syrov a sladkostí.
-luh-