Letné horúčavy nútia ľudí tráviť čoraz viac času v klimatizovaných priestoroch. Aj keď ide o vítaný únik pred vysokými teplotami, nesprávne používanie klimatizácie môže podľa odborníkov spôsobiť viac škody než úžitku.

„Klimatizácia vie byť dobrým pomocníkom, ale ak ju používame nesprávne, môže nám spôsobiť bolesti hlavy, zhoršiť alergie či dokonca podporiť šírenie nebezpečných baktérií,“ upozorňuje Ladislav Solčiansky, všeobecný lekár Nemocnice AGEL Zlaté Moravce.

Pozor na prudké prechody aj zanedbané filtre

Telo síce dokáže do určitej miery reagovať na zmeny teploty, no prudké prechody medzi chladným a horúcim prostredím predstavujú záťaž najmä pre cievy a dýchacie cesty. Lekár preto odporúča, aby rozdiel medzi vonkajšou teplotou a teplotou v miestnosti nepresiahol 5 až 7 stupňov Celzia.

Zanedbaná údržba klimatizačných systémov predstavuje ďalšie riziko. Nečistené filtre môžu uvoľňovať prach, peľ, plesne a baktérie späť do ovzdušia. Pre alergikov to znamená výrazné zhoršenie príznakov a u citlivých osôb sa môžu objaviť časté zápaly dýchacích ciest či dokonca zápal pľúc, akým je napríklad legionárska choroba.

Bolesti hlavy, únava aj podráždené oči

Nesprávne nastavená teplota, suchý vzduch a nedostatočné vetranie môžu viesť k bolestiam hlavy, únave či zníženej koncentrácii. Bežné sú aj ťažkosti ako suché oči, podráždené hrdlo, pocit škrabania v nose alebo poruchy spánku.

Klimatizácia zároveň zrýchľuje odparovanie vody z tela a znižuje pocit smädu. Sehydratácia tak môže prebiehať nenápadne, no zato nebezpečne.

Klimatizácia môže chrániť zdravie – ak sa používa správne

Napriek rizikám má klimatizácia svoje miesto, najmä pri pacientoch s ochoreniami srdca, pľúc či vysokým krvným tlakom. V takýchto prípadoch môže správne nastavená klimatizácia znižovať zdravotné riziká, predchádzať kolapsom a zlepšovať komfort.

„Kľúčové je rozumné nastavenie, pravidelná údržba a uvedomelý prístup. Klimatizácia nemusí byť problémom, ak ju používame s rozumom,“ uzatvára Solčiansky.

Mohlo by vás zaujímať