Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (Hlas-SD) chce zakázať predaj niektorých ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. V oboch prípadoch sa rezort odvoláva na zníženie atraktívnosti nikotínových výrobkov pre mladistvých a ich ochranu pred fajčením. Keďže samotné ministerstvo pripúšťa, že niektoré ochutené tabakové výrobky môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť najmä pre dospelých, zavedie aj niekoľko výnimiek. Kým lekári a niektorí politici návrhy podporujú, nesúhlas prichádza od Šaškovho koaličného kolegu a šéfa reozrtu financií Ladislava Kamenického (Smer-SD). Ten žiada celý návrh zákazu stiahnuť. Odvoláva sa na to, že tým klesne príjem štátu zo spotrebnej dane a návrh podľa neho nezapadá do konsolidačného úsilia vlády.

Šaškove ministerstvo prišlo s iniciatívnym návrhom novely zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov. Od januára budúceho roka chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov. Ide predovšetkým o ovocné, kolové a cukríkové príchute.

„Zároveň chápeme, že niektoré príchute, ktoré nie sú vyhľadávané mladistvými, majú význam pre dospelých spotrebiteľov týchto výrobkov, pre ktorých môžu byť prostriedkom na ceste prestať fajčiť, preto zo zákazu vynímame mentolovú, mätovú a tabakovú príchuť,“uvádza rezort zdravotníctva vo svojom návrhu novely zákona.

Ekologická záťaž a obľúbenosť u mladých

Rezort chce zároveň zakázať používanie jednorazových elektronických cigariet vzhľadom na ich obľúbenosť medzi mladou generáciou, ako aj rozsiahlu ekologickú záťaž, ktorú ich výroba a spotreba podľa ministerstva so sebou prináša.

„Inšpiráciou pre náš postup je skutočnosť, že takéto a podobné regulácie už prijali viaceré štáty Európskej únie (EÚ) ako napríklad Dánsko, Estónsko, Slovinsko, ale aj vo svete, napríklad Spojené kráľovstvo, Austrália, Nový Zéland,“ tvrdí ministerstvo. Oba návrhy majú za cieľ znížiť atraktívnosť nikotínových výrobkov pre mladistvých.

Súčasťou atraktivity elektronických cigariet a nikotínových vrecúšok bez obsahu tabaku sú podľa ministerstva aj obaly týchto výrobkov. „Preto navrhujeme, aby sa na obaloch nemohli uvádzať prvky, ktoré by ich atraktivitu pre mladistvých zvyšovali, ako napríklad rôzne kresby, polepy, popisy, ktoré by pripomínali potravinu, kozmetický prípravok alebo hračku. Ponuka na trhu nikotínových výrobkov preukázala, že spoločnosti sa takýmito praktikami snažia osloviť predovšetkým deti,“ vysvetľuje Šaškov rezort.

Mohlo by vás zaujímať

Nárast o 83 percent u tínedžerov

Jeden z najkomplexnejších súborov údajov o používaní elektronických cigariet v Európe podľa ministerstva pochádza zo Spojeného kráľovstva. Ide vyspelý trh s elektronickými cigaretami, ktorý by sa dal použiť ako barometer pre súčasné trendy. Údaje poskytujú prehľad o tom, aké produkty používajú maloletí.

Z nich vyplýva, že počet 11- až 17-ročných, ktorí uviedli, že niekedy užili elektronickú cigaretu, sa za dva roky zvýšil z 11,2 percenta na 20,5 percenta. Nárast tak predstavuje 83 percent. Jedným z troch hlavných dôvodov, prečo maloletí uviedli vaping, bolo, že sa im páčili príchute. Najčastejšie vyberané príchute boli ovocné príchute ako sú cukrovinky, dezerty, ovocie, nealkoholické nápoje či energetické nápoje.

Šaško má podporu lekárov

Tieto údaje podľa rezortu zdôrazňujú, kde by sa mohla posilniť regulácia. Šaška v tomto smere podporujú aj lekári. „Slovenská lekárska komora (SLK) pozitívne hodnotí každú legislatívnu úpravu, ktorej cieľom je zníženie atraktívnosti nikotínových výrobkov pre ľudí a najmä pre deti a mladistvých, či už je to navrhovanou formou zákazu predaja ochutených nikotínových výrobkov alebo inými formami a prostriedkami.

SLK by privítala, keby časť finančných prostriedkov vybratá z daní za alkohol a tabak bola priamo účelovo viazaná na prevenciu a liečbu onkologických a kardiovaskulárnych ochorení,“ uvádza komora pre Zdravotnícky denník.

Z medicínskeho hľadiska navrhovanú zmenu pozitívne hodnotí aj primár kardiologického oddelenia vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb Miroslav Gbúr. „Aj keď sú isté údaje o tom, že vaping môže byť napríklad u pacientov po infarkte myokardu menej rizikový ako klasické cigarety, stále ide o škodlivý návyk. Aj keď menej ako cigarety.

Je preto vhodné znižovať jeho atraktivitu, resp. obmedzovať prístup k nemu zvlášť v populácii mladých ľudí, resp. mladistvých, pre ktorých môže byť prvým krokom k vývoju iných škodlivých návykov. Zároveň táto úprava podľa môjho názoru neobmedzí dostupnosť nikotínových prípravkov fajčiarom, pre ktorých sú cestou k ukončeniu fajčenia, resp. jeho menej škodlivou alternatívou,“ hovorí primár pre Zdravotnícky denník.

Návrh hodnotí pozitívne ja opozícia

Návrh pozitívne hodnotí aj podpredseda parlamentného zdravotníckeho výboru a člen najväčšej opozičnej strany (Progresívne Slovensko) v parlamente Oskar Dvořák.

„V PS vo všeobecnosti vítame všetky rozumné regulácie a politiky, ktoré majú pozitívny prínos pre verejné zdravie. Sme radi, že sa najprv poslanec Vladimír Baláž (predseda parlamentného zdravotníckeho výboru za Smer-SD, pozn. redakcie) a teraz ministerstvo zdravotníctva, ktoré si tento návrh zákona prebralo, inšpirovalo diskusiami na úrovni EÚ, kde sa už minimálne vyše roka hovorí o celoeurópskom zákaze príchutí.

Slovensko sa tak má šancu pridať ku krajinám ako Dánsko, Estónsko, Fínsko, ale aj Maďarsko, kde už podobné zákazy príchutí platia,“ uvádza Dvořák pre Zdravotnícky denník. Návrh podporuje aj ďalší člen zdravotníckeho výboru za stranu Slovensko Marek Krajčí. No podľa jeho slov by mali byť obmedzenia ešte prísnejšie.

Šaškov návrh v jeho súčasnej podobe podporili napríklad aj Slovenská spoločnosť všeobecného praktického lekárstva, Slovenská pediatrická spoločnosť, Slovenská pneumologická spoločnosť, Úrad verejného zdravotníctva a rôzne občianske združenia ako napríklad Nie rakovine.

Kamenický tvrdí, že to uškodí štátu aj podnikateľom

Opačný názor má šéf ministerstva financií a Šaškov koaličný kolega. Jeho rezort v pripomienkovom konaní žiada z návrhu zákona vypustiť ustanovenia týkajúce sa zákazu predaja jednorazových elektronických cigariet a zákazu predaja nikotínových vrecúšok a elektronických cigariet s charakteristickou arómou.

Rezort financií argumentuje tým, že to bude mať negatívny dopad na rozpočet a je aj v rozpore s konsolidačným úsilím vlády na ozdravenie verejných financií. Šaškov návrh ide podľa ministerstva aj proti novele zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, ktorou sa od februára tohto roka zaviedlo zdaňovanie elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok a iných nikotínových výrobkov.

„Spotrebná daň z tabakových výrobkov sa považuje za najúčinnejší nástroj kontroly spotreby výrobkov spadajúcich do negatívnych externalít, a to najmä u mladšej generácie, čo potvrdzuje aj rámcový dohovor Organizácie spojených národov o kontrole tabaku.

Navrhovaná úprava by spôsobila zásadnú kolíziu s predmetom dane uvedeným v zákone o spotrebnej dani z tabakových výrobkov, kedy sa predmet dane súčasne stane zakázaným výrobkom. Uvádza sa, že vo vyspelých krajinách 10-percentné zvýšenie ceny tabakových výrobkov znamená štvorpercentný pokles dopytu po takýchto výrobkoch.

Zdanenie zabezpečí rovnaké podmienky na trhu, prinesie dodatočné daňové príjmy do rozpočtu a vyššou cenou týchto výrobkov sťaží ich dostupnosť, najmä medzi mladými ľuďmi,“ tvrdí Kamenického rezort.

Rezort argumentuje investíciami do systému

Kamenický sa opiera aj o to, že do zdanenia elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok a iných nikotínových výrobkov sa už investovali peniaze. V súvislosti s uvedenou legislatívnou úpravou bolo potrebné vykonávacou vyhláškou zaviesť nový rozmer kontrolnej známky.

Finančná správa SR musela vynaložiť finančné prostriedky na príslušnú úpravu informačných systémov. Zároveň v tejto súvislosti Mincovňa Kremnica, ako tlačiareň kontrolných známok, investovala finančné prostriedky do nákupu nového technologického zariadenia, ktorým sa zabezpečila tlač nového formátu kontrolnej známky. Navrhovanou právnou úpravou by došlo k zmareniu všetkých týchto nákladov,“ uvádza ministerstvo.

Rezort sa odvoláva aj na podnikateľov, pre ktorých sa zvýšila cena kontrolných známok používaných na označovanie spotrebiteľských balení inovatívnych výrobkov a v súvislosti s novou legislatívou boli nútení investovať do prispôsobenia sa novým legislatívnym zmenám. Na konci mája tohto roka požiadalo colné úrady o vydanie povolenia pri elektronických cigaretách a nikotínových vrecúškach vyše 2 000 podnikateľských subjektov.

Z údajov z eKasy vyplýva, že spotreba ochutených nikotínových vrecúšok predstavuje 17 percent z ich celkovej spotreby, spotreba ochutených nejednorazových elektronických cigariet tvorí 64 percent a podiel jednorazových elektronických cigariet na celkovom počte elektronických cigariet je na úrovni 71 percent.

Danko je tiež proti, hovorí o miliónových stratách

Návrh ostro kritizoval aj ďalší šéf vládnej strany SNS Andrej Danko. Šéf národniarov povedal, že riešením zdravotníctva nie je zákaz elektronických cigariet. Podľa jeho slov takéto zmeny Šaškovi „nedovolí“.

Danko spomína aj finančný dopad zákazu, ktorý odhaduje na 30 miliónov eur. Ministerstvo zdravotníctva však v doložke vplyvov uvádza, že výpadok by mal byť maximálne 2,5 milióna eur ročne a mal by byť kompenzovaný znížením výskytu civilizačných ochorení.