Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek (TOP 09) a slovenský šéf rezortu zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas-SD) podpísali rámcovú dohodu o spolupráci záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v prihraničných oblastiach. Rovnakú zmluvu podpísala exministerka Zuzana Dolinková s rakúskou stranou pred viac ako rokom. Tieto dohody by mali zlepšiť dojazdový čas záchranky k pacientom v pohraničných oblastiach. Inak povedané, ak je to rýchlejšie, slovenské záchranky môžu zasahovať v Rakúsku a Česku, a naopak, rakúske a české zase na území Slovenska. Napriek tomu, že sa o zmluvách rokovalo roky, v praxi sa zatiaľ žiadna cezhraničná spolupráca nekoná.

Slovensko má v súčasnosti dve rámcové zmluvy o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby. Jedna bola podpísaná vlani v júni s Rakúskom, druhá začiatkom júla tohto roka s Českom. Cieľom týchto zmlúv je zlepšiť dojazdový čas záchranky k pacientovi v oblasti pohraničia. Priestor pre užšiu medzinárodnú spoluprácu ukázala aj zvyšujúca sa mobilita osôb medzi susednými krajinami, ako aj požiadavka zlepšovania kvality, bezpečnosti a dostupnosti zdravotnej starostlivosti.

Slovenské záchranky by mali v prípade potreby a za presne definovaných podmienok zasahovať v Rakúsku a Česku. Rakúske a české záchranky zase na Slovensku. Neodkladná zdravotná starostlivosť v mieste zásahu a preprava pacienta v ohrození života alebo zdravia do vhodného zdravotníckeho zariadenia sa bude poskytovať na základe vyhodnotenia tiesňového volania a žiadosti zmluvnej strany.

Napriek tomu, že sa o zmluvách pred ich podpisom rokovalo roky, žiadna cezhraničná spolupráca neprebieha. „Slovensko zatiaľ nemá žiadnu platnú rámcovú zmluvu o cezhraničnej spolupráci v oblasti záchrannej zdravotnej služby. Aktuálne má podpísanú takúto zmluvu s Rakúskou republikou, kde sa čaká na ratifikáciu z rakúskej strany, a Českou republikou, avšak zmluvy doposiaľ nenadobudli platnosť, nakoľko jednotlivé zmluvné strany nemajú ukončený vnútroštátny proces,“ hovorí pre Zdravotnícky denník tlačové oddelenie ministerstva zdravotníctva.

Musia byť splnené podmienky

Zmluva o spolupráci českých a slovenských záchraniek je pritom vyvrcholením viac ako 10 rokov rokovaní oboch strán. Podľa českého ministra to umožní záchrannej zdravotnej službe na oboch stranách hraníc vykonávať zásahy bez zbytočných administratívnych prekážok v súlade s platnými právnymi predpismi. Obaja ministri pritom tvrdia, že zmluva výrazne zjednoduší a zrýchli zásahy v prihraničných oblastiach.

V skutočnosti ešte nie je platná a v praxi sa začne uplatňovať až v prípade, že na to budú splnené podmienky. „Rámcová zmluva nadobudne platnosť 30 dní po doručení oznámenia o splnení všetkých vnútroštátnych podmienok. Po nadobudnutí platnosti sa zmluva vyhlási v zbierke zákonov. Na špecifikáciu podmienok cezhraničnej spolupráce budú uzatvorené takzvané parciálne dohody,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva. Aké podmienky musia byť splnené a čo bude v parciálnych dohodách, však ministerstvo nešpecifikovalo.

Mohlo by vás zaujímať

ZZS podľa tejto zmluvy bude poskytovaná pri udalosti s hromadným postihnutím osôb alebo pri kritickom stave osoby. Vzájomná spolupráca sa bude vzťahovať na prihraničné územie Bratislavského samosprávneho kraja, Trnavského samosprávneho kraja, Trenčianskeho samosprávneho kraja, Žilinského samosprávneho kraja, a v Česku pre Jihomoravský kraj, Zlínský kraj a Moravskoslezský kraj.

O cezhraničnej spolupráci záchraniek sa pritom už rokovalo aj v roku 2011 medzi vtedajším ministrom zdravotníctva Ivanom Uhliarikom a vtedajším českým šéfom zdravotníctva Leošom Hegerom. Bola to však len téma bilaterálneho rokovania, zmluvu nepodpísali.

Zmluva s Rakúskom je rok stará

Spolupracovať by mali aj rakúske a slovenské záchranky. Zmluva s rakúskou stranou bola podpísaná na ministerstve zdravotníctva ešte pod vedením Dolinkovej. Podpisu zmluvy tiež predchádzali dlhoročné bilaterálne rokovania a uznesenie vlády. Opäť však platí, že v praxi sa zatiaľ neuplatňuje. Zmluva sa vzťahuje na prihraničné územie Bratislavského a Trnavského kraja a v Rakúsku na spolkové krajiny Dolné Rakúsko, Burgenland a Viedeň.

„Nová rakúska vláda dňa 11. júna tohto roka opätovne schválila rámcovú zmluvu, nadväzujúc na predchádzajúci súhlas bývalej rakúskej vlády. V súčasnosti sa čaká na vyjadrenie súhlasu rakúskeho parlamentu a následnú ratifikáciu zo strany prezidenta Rakúskej republiky. Proces ratifikácie na strane Slovenska je už úspešne ukončený,“ tvrdí ministerstvo zdravotníctva. Dokument musel podpísať prezident krajiny a následne sa predkladal do parlamentu. Proces bol zavŕšený ratifikáciou.

Vláda ešte v januári schválila návrh o cezhraničnej spolupráci v oblasti ZZS aj s Maďarskom. Ten stanovuje rámce na uzavretie zmluvy medzi týmito štátmi, ktorá má zabezpečiť lepšiu dostupnosť ZZS v prihraničných oblastiach oboch štátov. Materiál zároveň určil ministerstvo zdravotníctva ako gestora bilaterálnych rokovaní s cieľom uzatvorenia rámcovej zmluvy. Podľa ministerstva je uzatvorenie zmluvy v procese prípravy.

Aké možnosti budú mať záchranky

Malo by to fungovať tak, že záchranky budú mať pri zásahu na území súsedného štátu rovnaké výsady a práva v premávke a na cestách, vrátane práva prednostnej jazdy, ako majú domáce sanitky. Taktiež budú môcť používať majáky a sirény. Pri zásahu by mali byť oslobodené od poplatkov za používanie spoplatnených úsekov ciest. Podobne to bude i pri letoch záchranárskych lietadiel či vrtuľníkov, kedy sa nebudú vyžadovať žiadne povolenia a môžu pristávať podľa potreby.

Na konkretizáciu cezhraničnej spolupráce podľa zmlúv sa budú uzatvárať dohody o cezhraničnej spolupráci. Tie napríklad určia aj pravidlá úhrady nákladov, ktoré vzniknú pri plnení rámcovej zmluvy.

Ministerstvo financií pri zmluve s Českom však upozornilo, že prípadné vplyvy vyplývajúce z uzatváraných jednotlivých dohôd o cezhraničnej spolupráci bude potrebné zabezpečiť v rámci schválených limitov rozpočtu a limitu verejných výdavkov tak, aby z nich nevyplýval negatívny, rozpočtovo nezabezpečený vplyv na rozpočet verejnej správy.

Otázky pri platbách za zásah záchranky v susednom štáte majú aj zdravotné poisťovne. Zaujíma ich, z akých zdrojov bude hradené zabezpečenie dostupnosti ZZS. Rezort zdravotníctva však ešte pri predkladaní zmluvy s Českom na rokovanie vlády uviedol, že momentálne nie je možné určiť, z akých výdavkov bude poskytovaná zdravotná starostlivosť na území druhého štátu uhrádzaná.