Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (HLAS-SD) navrhuje nové pravidlá pre skríning rakoviny. Zmeny majú zabezpečiť rovnosť, kvalitu aj efektivitu

Rezort zdravotníctva predložil návrh novej vyhlášky, ktorá má stanoviť jasné pravidlá pre organizovaný skríning onkologických ochorení. Jej cieľom je zjednotiť požiadavky na pracoviská a zdravotníkov, ktorí sa na skríningoch podieľajú, ako aj zabezpečiť spravodlivý a odborný prístup ku všetkým pacientom v cieľovej populácii.

Vyhláška vznikla v súlade s odporúčaniami Rady Európskej únie z decembra 2022 o posilnení prevencie prostredníctvom včasnej detekcie. Po novom sa tak má organizovane vykonávať skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka, krčka maternice, pľúc, prostaty a prsníka.

Vyhláška presne vymedzuje cieľové skupiny pre jednotlivé typy rakoviny:

Rakovina hrubého čreva a konečníka

Vyhláška zavádza organizovaný skríning pre osoby vo veku 50 až 74 rokov, ktorý bude zahŕňať test na okultné krvácanie v stolici každé dva roky alebo kolonoskopiu raz za desať rokov. Vysokorizikové osoby bez vekového obmedzenia budú mať nárok na kolonoskopiu podľa individuálneho plánu.

Rakovina krčka maternice

Skríning sa bude vykonávať organizovane, s pozývaním cieľovej skupiny žien vo veku 23 až 65 rokov. Ženy do 35 rokov budú absolvovať cytológiu každé tri roky, staršie ženy HPV test každých päť rokov. Pre ženy s oslabenou imunitou alebo onkologickou anamnézou sa zavádza každoročný skríning od 18 rokov.

Rakovina prsníka

Organizovaný skríning sa bude týkať žien vo veku 45 až 74 rokov. Pre ženy vo veku 45 až 69 rokov sa počíta s mamografiou každé dva roky, pre ženy vo veku 70 až 74 rokov každé tri roky. Rizikové skupiny budú mať individuálne stanovený skríningový plán, vrátane MRI alebo ultrazvuku.

Rakovina prostaty

Zavádza sa organizovaný skríning pre mužov vo veku 50 až 69 rokov, ktorí budú pozývaní na PSA test. Frekvencia testovania bude závisieť od výsledkov – pri nízkom PSA raz za päť rokov. Pri vyššej hodnote PSA bude pacient odoslaný na MRI a prípadne biopsiu.

Rakovina pľúc

Zavádza sa nový skríning prostredníctvom nízkodávkového CT (LDCT) pre osoby od 50 rokov s rizikovým faktorom fajčenia (minimálne 15 balíčkorokov). Skríning bude prebiehať na certifikovaných pracoviskách, s podporou odvykania od fajčenia a jasne nastaveným manažmentom nálezov.

Starý vs nový system

Kým doteraz boli skríningy vykonávané skôr nesystematicky, nový návrh vytvára organizovaný rámec, v ktorom budú všetky výkony evidované, pozývacie listy unifikované a výsledky priebežne vyhodnocované. Vyhláška tiež zavádza jasné pravidlá pre manažment pozitívnych alebo nejednoznačných nálezov a definuje kritériá na hodnotenie kvality skríningových programov.

Sociálny prínos a financovanie

Podľa dôvodovej správy má návrh pozitívny sociálny vplyv. Organizovaný skríning má pomôcť znížiť úmrtnosť na rakovinu o 20 až 25 percent a zároveň znížiť náklady na liečbu o 40 až 60 percent. Vyhláška nemá vplyv na štátny rozpočet, výdavky na jej realizáciu budú hradené z verejného zdravotného poistenia. Návrh sa dotkne poskytovateľov zdravotnej starostlivosti aj zdravotných.

Zlepšiť sa má aj dostupnosť skríningov v regiónoch a pre zraniteľné skupiny obyvateľstva. Vďaka centralizovanému systému pozývania a vyhodnocovania výsledkov má byť starostlivosť spravodlivejšia a kvalitnejšia.

Od kedy bude vyhláška platiť

Navrhovaná vyhláška má nadobudnúť účinnosť od 1. septembra 2025, pričom niektoré časti (napr. skríning rakoviny pľúc a prostaty) až od 1. januára 2026.