Uprostred odľahlého, ťažko dostupného a vyprahnutého regiónu Marsabit v severnej Keni sa začína budovať diagnostické centrum, ktoré využíva slovenskú vedeckú inováciu. Nekomerčný prístroj s názvom Quantum vyvíjajú takmer 14 rokov na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave vedci Samuel Furka a Daniel Furka so svojím tímom. Je špičkovou technológiou navrhnutou pre rýchlu preliminárnu analýzu vody a biologických vzoriek priamo v teréne, bez potreby laboratória, elektrickej siete či internetového pripojenia.

Odber vzoriek vody

Univerzita Komenského informovala, že vedci začali pracovať na analyzátore s cieľom spojiť presnosť laboratórnej analýzy s jednoduchým použitím v náročných podmienkach. Dnes technológia využíva algoritmy strojového učenia a prvky umelej inteligencie na rozpoznávanie aj veľmi slabých signálov z chemických a biologických vzoriek. Na vývoji sa podieľali aj lekári, lekárky a vedci z Kanady, Kuby, Rakúska a Veľkej Británie.

Analýza kvality vody

Marsabit na severe Kene je oblasť s komplikovanou bezpečnostnou situáciou a častým výskytom infekčných ochorení. Obyvatelia trpia chronickým nedostatkom pitnej vody a zdravotnej infraštruktúry. Iniciatíva Quantum Health preto spája vedecký výskum, technologický vývoj a praktickú pomoc v náročných podmienkach.

Tento rok v oblasti začali implementovať verziu zariadenia Quantum Water, ktoré je určené na rýchlu analýzu kvality vody. Počas mája a júna 2025 časť tímu analyzovala pomocou tejto technológie viac ako 1 600 vodných vzoriek z rôznych zdrojov – studní, prameňov aj tečúcich tokov. Vzniká tak digitálna mapa kvality pitnej vody, ktorá bude dostupná miestnym autoritám aj verejnosti.

Predbežné výsledky ukazujú v niektorých vodných zdrojoch alarmujúcu prítomnosť mikroplastov, olejov, baktérií, ťažkých kovov, kyanidov a iných znečistení. Naopak, v iných vodných zdrojoch sa nepotvrdili. Technológia zároveň deteguje odchýlky od referenčného parametra čistej vody, čím dokáže varovať pred znečistením aj bez jeho presného určenia.

Ťažko dostupný vyprahnutý región Marsabit v severnej Keni

Diagnostika bez laboratória

V ďalšej fáze projektu sa do regiónu pripravuje aj nekomerčné nasadenie prístroja Quantum Blood & Urine, ktorý umožňuje predbežnú diagnostiku viacerých ochorení z krvi, moču a stolice, vrátane niektorých chorôb močového mechúra, obličiek, pečene, tráviaceho traktu, ale aj vybraných onkologických diagnóz, diabetu či metabolických porúch. V prostredí bez prístupu k laboratóriám môže zariadenie zásadne zlepšiť včasný záchyt ochorení a zefektívniť ďalšiu zdravotnú intervenciu.

Súbežne sa systematicky vzdeláva miestna komunita, vďaka čomu viac než 30 vyškolených účastníkov a účastníčok z rôznych oblastí Kene pod vedením expertného tímu z UK participuje na zbere a predspracovaní vzoriek, obsluhe prístrojov a na základnej interpretácii nameraných údajov.

Mohlo by vás zaujímať

Medzinárodný projekt

Analýza kvality vody pomocou prístroja Quantum Water

Expertný tím realizuje túto iniciatívu v Keni s finančnou podporou Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu SlovakAid a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu poskytla dotáciu takmer 225-tisíc eur. Výška spolufinancovania projektu je 22,5-tisíc eur.

Projekt zahájený na začiatku roka potrvá do konca apríla 2026. Prepája výskum, technológiu a medzinárodnú spoluprácu s cieľom priniesť praktické riešenia v oblasti verejného zdravia do oblastí Kenskej republiky, kde sú najviac potrebné, keďže tam chýba laboratórna infraštruktúra. Analyzátory radu Quantum vznikli ako odpoveď na potrebu rýchlej a spoľahlivej diagnostiky v týchto podmienkach.

Dá sa využiť aj inde

Iniciatíva nadväzuje na úspešnú realizáciu predošlého projektu, počas ktorého bol v regióne Marsabit implementovaný slovenský 3D-tlačený ventilátor Q-VENTmini3. Aj vďaka tejto predošlej spolupráci vzniká v Marsabite diagnostické centrum, prostredie ideálne pre aplikáciu nových diagnostických prístrojov.

Medzi ochorenia analyzované pomocou prístroja Quantum Blood & Urine patria najmä zápaly močových ciest, niektoré choroby obličiek a pečene, hrubého a tenkého čreva, žalúdka, tráviaceho traktu a pankreasu. Prístroj je taktiež schopný zistiť niektoré metabolické ochorenia vrátane diabetu. Diagnostický algoritmus zahŕňa aj vyhodnocovanie zmien typických pre niektoré onkologické ochorenia.

Prístroj poskytuje rýchlu orientačnú diagnostiku, ktorá môže viesť k včasnému zachyteniu rizikových pacientov a urýchliť ich nasmerovanie na špecializované pracoviská. V prostrediach s obmedzenými zdrojmi môže Quantum významne prispieť k záchytu skorých štádií ochorení a k zníženiu zdravotnej záťaže populácie.

Výskumný tím však má ambíciu zaviesť tieto analyzátory aj do bežných ambulancií v Európe, kde by slúžili na rýchlu predbežnú alebo preventívnu diagnostiku a rovnako na efektívnejšie nasmerovanie pacienta na ďalšie špecializované alebo laboratórne vyšetrenia. Viac informácií je uvedených na webe projektového partnera Tatrasky.

Foto: Prírodovedecká fakulta UK