Historická Lekáreň u Salvatora na Panskej ulici v Bratislave si tento týždeň pripomenula prvé výročie svojho opätovného otvorenia po takmer tridsiatich rokoch. Keďže bola svedkom bohatej histórie slovenskej farmácie, mnohí návštevníci sa zaujímajú práve o informácie z jej dejín. Prináša však predovšetkým odbornú lekárenskú starostlivosť.
Za prvý rok Lekáreň u Salvatora navštívili tisícky pacientov a ďalšie tisícky milovníkov histórie. Farmaceuti v nej vydali viac ako 30 tisíc balení liekov, zdravotníckych pomôcok, dietetických potravín a rôzneho doplnkového sortimentu. Keďže lekáreň sa nachádza v historickom centre Bratislavy, medzi najčastejších pacientov patria turisti s rôznymi zdravotnými problémami či úrazmi.
Lekáreň však nie je len historickým a architektonickým skvostom. Pacienti tam získavajú komplexné poradenstvo k užívaniu liekov vrátane vyhodnocovania rizík liekových interakcií, lieky na predpis, individuálne pripravované lieky, vyrábané farmaceutmi podľa personalizovaného lekárskeho predpisu, a ponúka aj preventívne zdravotné merania. Veľký záujem zaznamenali merania tlaku, hladiny glukózy alebo CRP testovanie.
Rizikové kombinácie aj špecifické požiadavky turistov
„V prvom roku prevádzky sme realizovali množstvo konzultácií zameraných na rizikové kombinácie liekov. Pacienti často nevedomky kombinujú viaceré lieky – či už s tými, ktoré majú predpísané, ale aj lieky bez lekárskeho predpisu, čo môže viesť k závažným komplikáciám,“vysvetľuje Ondrej Sukeľ, prezident Slovenskej lekárnickej komory, ktorá Lekáreň u Salvatora prevádzkuje prostredníctvom svojej neziskovej organizácie.
Priblížil, že medzi najzaujímavejšie prípady, ktoré farmaceuti zaevidovali, patrili kombinovanie viacerých analgetík s obsahom diklofenaku u pacienta, ktorému sa týmto spôsobom znížil účinok liečby vysokého tlaku, či zjavné prejavy nežiadúcich účinkov liečby cholesterolu pri súčasnom užívaní antibiotík.
Ďalším častým problémom je podľa odborníkov súbežné užívanie rôznych liekov s rovnakým zložením – lieky s tou istou účinnou látkou sa predávajú v rôznych krajinách s iným obchodným názvom. Farmaceuti u Salvatora poznajú už aj rôzne špecifické požiadavky turistov z krajín s inými systémami zdravotnej starostlivosti.
Mohlo by vás zaujímať
Veľký nedostatok pri vydávaní liekov cudzincom
„Ako zaujímavú tému, ktorá by si určite zaslúžila systémové riešenie, vnímam absenciu možnosti výdaja liekov na zahraničný lekársky predpis. V dnešnej elektronickej dobe nie je problém overiť si platnosť predpisu, či pracovisko lekára. Denne sa na nás obracajú zahraniční turisti, ktorým došli lieky, prípadne si ich zabudli doma,“ konštatoval vedúci farmaceut Lekárne u Salvatora Vladimír Dudoň.
Lekáreň u Salvatora je aj v letných mesiacoch dostupná každý deň od 10:00 do 18:00.
