Tetánia je ochorenie, ktoré v posledných rokoch trápi čoraz viac ľudí a výrazne ovplyvňuje ich každodenné fungovanie. Union zdravotná poisťovňa aktuálne eviduje 5315 pacientov s touto diagnózou.
Podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej z poisťovne Union sa počet prípadov zvyšuje už od tínedžerského veku a kulminuje medzi 30. až 42. rokom života.
Ženy sú postihnuté takmer trikrát častejšie ako muži
Dáta Unionu ukazujú, že až 74 percent pacientov s tetániou tvoria ženy. Tento nepomer môže byť spôsobený hormonálnymi výkyvmi, vyšším výskytom úzkostných porúch u žien, ale aj psychickým preťažením, ktoré zažívajú najmä ženy v produktívnom veku. Najvyšší výskyt je u tridsaťštyriročných pacientiek.
„V praxi sa často stretávame s kombináciou fyzických symptómov a psychického preťaženia,“ vysvetľuje revízna lekárka poisťovne Ingrid Dúbravová. Diagnózu tetánie najčastejšie určuje neurológ, no dôležitú úlohu majú aj všeobecní lekári, ktorí sú s pacientmi v prvom kontakte a môžu ako prví odhaliť príznaky ochorenia.
Liečba si vyžaduje komplexný prístup
Základom liečby je doplnenie horčíka, vápnika alebo vitamínu D. V mnohých prípadoch stačí upraviť hladiny minerálov pomocou doplnkov výživy alebo infúzií. Ak je súčasťou príznakov aj úzkosť či panické ataky, lekári môžu nasadiť anxiolytiká. Pomáha aj úprava stravy, vynechanie kávy, alkoholu, dôsledné dodržiavanie pitného režimu a obmedzenie stresu. Významnú podporu môžu predstavovať aj dychové cvičenia, psychoterapia a relaxačné techniky.
Štatistiky Union zdravotnej poisťovne ukazujú, že najviac pacientov s tetániou je v Prešovskom a Košickom kraji. Najnižší výskyt má Trnavský kraj.