Zdravý životný štýl nedodržiava ani polovica Slovákov. Vyplýva to z prieskumu Stada Health Report 2025, ktorý porovnával správanie obyvateľov 22 európskych krajín. Slovensko sa v rebríčku zdravého životného štýlu umiestnilo na 19. mieste, pričom len 39 percent Slovákov uviedlo, že žije zdravo.
Podľa odborníkov sú hlavnými prekážkami finančné bariéry, nízka motivácia a slabé duševné zdravie. Prieskum zároveň ukázal, že ekonomická situácia má priamy vplyv nielen na to, ako sa ľudia stravujú či hýbu, ale aj na to, či vyhľadajú odbornú pomoc.
Zdravý životný štýl si mnohí nemôžu dovoliť
Slováci, spolu s Portugalcami a Srbmi, patria medzi národy, ktoré pociťujú negatívny vplyv finančnej situácie na svoje zdravie najvýraznejšie. Viac ako polovica respondentov zo Slovenska uviedla, že si musí veľmi dobre rozmyslieť výdavky na zdravý životný štýl.
Medzi krajinami, ktoré vedú v zdravom životnom štýle, sú na čele Španieli, ktorí kombinujú mediteránsku stravu, pravidelný pohyb a silné sociálne väzby. Na opačnom konci rebríčka sú krajiny ako Bulharsko a práve Slovensko.
Zatiaľ čo priemerná dĺžka života v Španielsku je 84 rokov, Slováci zaostávajú o niekoľko rokov aj kvôli nižšej miere prevencie a rozšíreniu chronických ochorení.
Mohlo by vás zaujímať
Preventívne prehliadky áno, zdravý životný štýl nie
Napriek nízkej miere zdravého životného štýlu sa Slováci v jednej oblasti umiestnili vysoko. Sme na 4. mieste spomedzi 22 krajín v preventívnej starostlivosti. Až 66 percent Slovákov absolvuje preventívne prehliadky, pričom v roku 2023 to bolo len 57 percent.
Slováci zároveň vedú v starostlivosti o osobnú hygienu (2. miesto) a vo využívaní výživových doplnkov, vitamínov a minerálov. V tejto oblasti ich najviac ovplyvňujú rodinní príslušníci, partneri a všeobecní lekári.
Pozitívom je aj technologická otvorenosť. Slovensko sa umiestnilo na 4. mieste, pokiaľ ide o ochotu konzultovať zdravotný stav s umelou inteligenciou, najmä pre jej dostupnosť a úsporu času.
Duševné zdravie je na Slovensku veľká výzva
Z prieskumu tiež vyplýva, že len 59 percent Slovákov považuje svoje duševné zdravie za dobré. Slovensko sa zároveň umiestnilo na 6. mieste v miere vyhorenia. Mnohí však odbornú pomoc nevyhľadávajú, najčastejšie kvôli financiám.
V celej Európe pritom duševné zdravie robí ľuďom problémy. Až 36 percent opýtaných uviedlo, že ich trápia psychické problémy, no len 7 percent z nich vyhľadá pomoc. Slabé duševné zdravie znižuje aj motiváciu žiť zdravo. Len polovica týchto ľudí sa venuje pohybu a 40 percent ignoruje lekárske vyšetrenia.
Slabá motivácia, málo času a veľa výhovoriek
Za najväčšiu prekážku zdravého životného štýlu označili respondenti naprieč Európou nedostatok motivácie (44 percent), nedostatok času (33 percent) a finančné obmedzenia (33 percent). Až tretina Európanov si myslí, že si zdravý životný štýl nemôže dovoliť.
Zaujímavosťou je, že mladí ľudia do 35 rokov si viac uvedomujú potrebu zmeny, 62 percent z nich chce zmeniť nezdravé návyky, u starších nad 35 rokov je to len 44 percent.