Univerzitná nemocnica – Nemocnica sv. Michala (UN–NsM) v Bratislave reaguje na vážny incident po kolonoskopickom vyšetrení siedmich pacientov, o ktorom sme informovali v totmo článku. Generálny riaditeľ nemocnice Ladislav Kužela vyzýva verejnosť na trpezlivosť a dôveru, kým nebudú známe všetky fakty. V otvorenom liste zároveň deklaruje, že nemocnica bezodkladne podnikla sériu krokov na objasnenie situácie.

„Po kolonoskopickom vyšetrení malo celkovo sedem pacientov neštandardné reakcie. Piatich sme museli hospitalizovať. Je to niečo, s čím sme sa v Slovenskej republike a ani v okolitých krajinách doteraz nestretli,“ uviedol Kužela. Dodal, že pacienti zostávajú v stabilizovanom stave a od prvého momentu sa im snažili poskytnúť maximálnu starostlivosť.

Interné komisie preverujú celý proces

Riaditeľ nemocnice informoval, že boli zriadené interné komisie, ktoré preverujú každý krok – od samotného priebehu vyšetrení cez dezinfekčné procesy až po dodržiavanie všetkých interných štandardov. Nemocnica zároveň aktívne komunikuje s políciou aj Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, aby sa preverili všetky okolnosti prípadu.

UN–NsM už minulý týždeň preventívne pozastavila endoskopický program v gastroenterologickom centre. Dôvodom bol výskyt neštandardných reakcií u siedmich pacientov po použití technológie pri kolonoskopii. Špeciálne zriadená komisia následne prijala rozhodnutie o zastavení programu a nemocnica zaviedla prísne bezpečnostné opatrenia a spustila audit.

Tlačová konferencia až po zistení faktov

Cieľom vedenia nemocnice je podľa Kuželu poskytnúť verejnosti dôkladné a overené informácie. Ak to okolnosti vyšetrovania dovolia, nemocnica plánuje v priebehu niekoľkých dní usporiadať tlačovú konferenciu, na ktorej zverejní všetky známe a potvrdené skutočnosti. Riaditeľ zároveň vyzval na empatiu a citlivý prístup k tejto situácii.

Oficiálna príčina problému s kolonoskopickým vyšetrením zatiaľ nebola identifikovaná. Od rôznych zdrojov sa ale objavujú informácie, že pravdepodobne došlo k zámene oplachového roztorku. Namiesto neškodného simetikónu mal byť použitý toxický formaldehyd, ktorý sa využíva na dezinfekciu a konzerváciu odobratých tkanív.

Mohlo by vás zaujímať

Denník SME prišiel 7. júla s informáciou, podľa ktorej jednému z pätice hospitalizovaných museli po perforácii hrubého čreva urobiť vývod. SME to potvrdil anonymný zdroj z Nemocnice sv. Michala.

Prípad vyšetruje polícia aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.