Ministerstvo zdravotníctva pod vedením Kamila Šaška (HLAS-SD) chce zaviesť poriadok do skríningov rakoviny. Po novom budú môcť testy robiť len overené pracoviská s kvalifikovaným personálom.
V utorok (22. júla) ministerstvo predstavilo návrh vyhlášky, ktorá definuje, kto má nárok na preventívne vyšetrenie rakoviny, v akom veku a ako často. Zavádza sa tiež systém pozývania na skríningové testy cez zdravotné poisťovne. Podrobne si o týchto zmenách môžete prečítať v našom článku: Veľké zmeny v skríningu rakoviny. Kto dostane pozvánku na vyšetrenie a ako často?
Teraz prichádza druhý, rovnako dôležitý krok. Do medzirezortného pripomienkového konania smeruje nová vyhláška, ktorá upravuje požiadavky a kritériá na pracoviská a odborníkov, ktorí skríningy vykonávajú.
Cieľom je zabezpečiť, aby sa všetky skríningové výkony, od cytológie až po mamografiu či kolonoskopiu, vykonávali v jednotnej kvalite, na odborne pripravených miestach a s dôslednou kontrolou.
Pracoviská budú musieť prejsť preverovaním
Návrh vyhlášky zavádza jasné podmienky pre to, kde sa skríning môže vykonávať. Vznikne systém certifikovaných skríningových pracovísk, ktoré budú musieť spĺňať personálne požiadavky (kvalifikácia, prax), materiálno-technické zabezpečenie (prístroje, priestory), odborné štandardy a budú sa musieť zapojiť do systému hodnotenia kvality.
Ministerstvo zaradí tieto pracoviská do verejne dostupného zoznamu, ktorý má zaručiť transparentnosť a informovanosť pacientov.
Mohlo by vás zaujímať
Rôzne úrovne pracovísk
Vyhláška rozlišuje viacero typov skríningových pracovísk podľa ich úlohy v procese diagnostiky. Napríklad pri mamografii pôjde o základné, doriešovacie a komplexné doriešovacie centrá, pri skríningu rakoviny krčka maternice o gynekologické ambulancie a laboratóriá s cytologickými a HPV testami a pri kolonoskopiách o certifikované gastroenterologické pracoviská.
Každé z týchto miest musí splniť samostatne definované podmienky. Len tak získa certifikáciu na vykonávanie skríningu pre daný typ rakoviny.
Skríning rakoviny hrubého čreva a konečníka
Minimálne personálne zabezpečenie: Lekár – všeobecný alebo gastroenterológ; samotnú kolonoskopiu vykonáva gastroenterológ so špecializáciou a praxou.
Technické vybavenie: Biochemické laboratórium schopné vykonávať testy na okultné krvácanie v stolici (FOBT/FIT), kolonoskopická technológia, zaznamenávanie výkonov a výsledkov, informačný systém.
Skríning rakoviny krčka maternice
Minimálne personálne zabezpečenie: Gynekológ, sestra a odborník na kolposkopiu. Podmienkou je tiež účasť v systéme pravidelného hodnotenia a vzdelávania.
Technické vybavenie: Laboratóriá vybavené na cytologické vyšetrenia a HPV testy, gynekologická ambulancia s dostupným kolposkopom, evidencia vzoriek a výsledkov.
Skríning rakoviny pľúc
Minimálne personálne zabezpečenie: Rádiológ s praxou aspoň 300 CT vyšetrení ročne, rádiologickí technici a fyzik. Odporúča sa aj sestra a dokumentačný pracovník.
Technické vybavenie: Nízko dávkové CT zariadenie (LDCT), ktoré spĺňa kritériá kvality na skríning pľúcnej rakoviny. Požaduje sa evidencia záznamov a systém hodnotenia kvality.
Skríning rakoviny prostaty
Minimálne personálne zabezpečenie: Urológ, všeobecný lekár, rádiológ a sestra. Musia spolupracovať v rámci organizovaného skríningového systému.
Technické vybavenie: Zariadenia na vykonávanie PSA testov, prístup k MRI prístroju na ďalšie vyšetrenia, histopatologické laboratórium, systém manažmentu nálezov podľa štandardu PIRADS.
Skríning rakoviny prsníka
Minimálne personálne zabezpečenie: Rádiológ špecializovaný na mamodiagnostiku, rádiologickí technici, fyzik. Odporúčaná je aj prítomnosť sestry a dokumentačného pracovníka.
Technické vybavenie: Mamograf s priamou digitalizáciou, ultrazvukový prístroj, vybavenie spĺňajúce technické normy kvality, systém sledovania obrazu a jeho hodnotenia, evidencia a reporting výsledkov.
Zabezpečí sa kvalita a zníži úmrtnosť
Ako vyplýva z dôvodovej správy, cieľom vyhlášky je aj zvýšenie kvality skríningov a zabezpečenie rovnosti v prístupe. Rezort očakáva, že organizovaný systém pracovísk a personálu zníži úmrtnosť na rakovinu o 20 – 25 percent, zároveň zníži náklady na liečbu až o 40 – 60 percent a prispeje k lepšiemu využívaniu dát zo skríningov.
Zverejňovanie výsledkov a audity majú zároveň zaručiť, že skríning sa nebude vykonávať len formálne, ale s reálnym efektom pre pacienta.
Vyhláška je momentálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Ak prejde schválením, účinnosť sa predpokladá ešte v priebehu roka 2025.